25 років розбудови Збройних Сил України, 2001 рік: Державним людям — державну підтримку

 Вересень 19, 2016

imagesЗ козацької доби українці з пошаною ставилися до захисників рідної землі. Нині військовослужбовців Збройних Сил справедливо вважають державними людьми, які забезпечують суверенітет і цілісність держави і теж потребують відповідного ставлення до себе. Так, у Конституції України записано: «Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей». 2001 року це питання вперше розглянули на розширеному засіданні колегії Міністерства оборони України. «Народна армія» 14 квітня надрукувала звіт про цю подію. Міністр оборони України генерал армії України Олександр Кузьмук назвав посилення соціального захисту військовослужбовців вкрай значущим. Приміром, їхнє забезпечення житлом. На той час у черзі на його отримання перебувало 54 800 захисників Вітчизни. І хоча існували дві державні програми вирішення проблеми, на 2001 рік бюджетом було виділено на такі цілі 20,6 млн гривень, яких вистачало на придбання лише 300 квартир. Гострою залишалася проблема грошового забезпечення людей у погонах. Відповідно до бюджету на 2001 рік було призупинено дію низки законодавчих актів щодо надання військовослужбовцям пільг та компенсацій. Виникли проблеми з охороною здоров’я захисників Вітчизни. Так, фінансування лікувальних заходів становило близько 10% від необхідних коштів. Колегія Міноборони звернулася до органів державної влади з пропозицією забезпечити виконання програм соціального захисту військовослужбовців.

Великі проблеми були й з переозброєнням армії, тому 20 січня 2001 року Президент України видав указ щодо Державної програми розвитку озброєння та військової техніки на період до 2005 року. Нею передбачалося щорічно спрямовувати на переозброєння війська 30–35% коштів від оборонного бюджету. Планувалося прийняти на озброєння 78 нових зразків — танки Т-84, чотири літаки Ан-70, техніку для ППО, військової авіації. Але через неналежне фінансування цієї програми її виконання було загальмоване.

2001 рік виявився трагічним для Збройних Сил. У квітні при катастрофі вертольота в Херсонській області загинула група офіцерів бригади армійської авіації. Як повідомила «Народна армія» в номері за 20 квітня, Міністерство оборони України згідно з постановою уряду надало кожній родині загиблих грошову допомогу у сумі 10 тисяч гривень, а також можливість безкоштовно пройти санаторно-курортне лікування та реабілітацію. Та ще більша трагедія була пов’язана зі збиттям над Чорним морем пасажирського літака авіакомпанії «Сибір». 4 жовтня у стрільбах над Чорним морем вправлялися як українські, так і російські ракетники, але відповідальність за трагедію поклали на наших. Як повідомила «Народна армія» в номері за 26 жовтня, за матеріалами розслідування трагедії глава держави прийняв відставку Міністра оборони України Олександра Кузьмука. Указом від 12 листопада 2001 року Президент України Леонід Кучма призначив Міністром оборони генерала армії України Володимира Шкідченка.

Визначна подія відбулася 11 жовтня в житті редакційного колективу редакції «Народної армії». На честь 10-ї річниці від дня заснування центрального друкованого органу Міноборони Президент України Леонід Кучма надіслав військовим журналістам привітання. Глава держави зазначив, що колектив редакції за цей час багато зробив для висвітлення життя Збройних Сил України, реалізації програм їхнього реформування.

Володимир ЧІКАЛІН 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

На Тернопільщині відбулося VIII Всеукраїнське військове паломництво. Фото

День частини святкують на передовій. Фото

 

Схожi записи: