Бої на Донбасі підтвердили універсальність мінометів

 Вересень 15, 2016

5465_p_07_img_0001Вони залишаються ефективною зброєю майже в усіх видах бою за участю піхоти

Як відомо, міномет — це гладкоствольна зброя, призначена для навісної стрільби по живій силі противника, як укритої, так і тієї, яка розміщена на відкритій місцевості, а також для руйнування польових укріплень. За тактико-технічною класифікацією, залежно від калібру та ваги, а також прийнятої організаційно-штатної структури військових формувань, міномети входять головним чином до складу зброї піхоти або артилерії. Однак у сучасних бойових діях вони зустрічаються практично в усіх бойових родах наземних та аеромобільних військ.

Головними перевагами мінометів є велика потужність боєприпасів відносно маси самого снаряда, висока скорострільність, порівняно мала вага, простота застосування, постійна готовність до відкриття вогню без особливої підготовки. Велика крутизна траєкторії польоту (кути піднесення ствола від 45 до 85°) дозволяє знищувати цілі в ярах, окопах, на зворотних схилах висот, не потрапляючи у приціл противника.

Найголовніше, що показали події на Донбасі: міномети залишаються незамінним засобом майже в усіх видах бою за участю піхоти.

Керуючись досвідом антитерористичної операції, можна сказати, що міномети — це по суті універсальна та потужна зброя піхоти. Така собі міні-артилерія. Мотопіхотні підрозділи, вступаючи в бій з противником, можуть застосовувати їх одразу, не витрачаючи часу на «виклик по заявці» більш потужних артилерійських засобів.

Самі військові говорять, що міномети є найбільш незручною зброєю для ворожої піхоти. Через навісну траєкторію польоту снаряду визначити, звідки ведеться вогонь, практично неможливо. Навіть більше: це дозволяє мінометам ефективно працювати по цілях, які розташовані не у прямій видимості.

Запорукою успіху для мінометних підрозділів є мобільність та швидкість стрільби. Тому в боях на Донбасі найефективнішою для них стала тактика вогневих нальотів. Для цього використовуються невеликі мінометні підрозділи (два-три міномети 120-мм і 82-мм з транспортними засобами) іноді в поєднанні з АГС-17 і 122-міліметровою артилерією. Нальоти проводять за відповідною схемою. Спочатку відбувається розвідка цілей і дорозвідка (ведеться головним чином технічними засобами — БПЛА, рідше — спостерігачами-коректувальниками з використанням оптико-електронних пристроїв) з одночасною підготовкою позицій для стрільби. Потім — висування з глибини вогневих засобів на заздалегідь підготовлену позицію (шляхом здійснення маршу), швидкий вогневий наліт по цілі та відхід. Така схема ускладнює виявлення противником і відкриття ним вогню у відповідь. Також вона дозволяє зберігати бойову техніку та особовий склад поза зоною впливу вогневих засобів противника.

Як показала практика, досвідчений розрахунок робить десять пострілів за лічені секунди — і чергова міна виходить зі ствола ще до вибуху попередньої. З міномета зазвичай обстрілюють серіями: 6–8 пострілів, пауза на 5–10 хвилин, потім знову 6–8 пострілів. Таких серій буває не більше трьох. Можливий обстріл з одного, двох або трьох мінометів (до складу взводу входять три мінометні розрахунки).

Найпоширеніші міномети, які українські військові застосовують в АТО, — 82-го калібру (як радянського, так і українського виробництва). 82-міліметровий міномет — зброя не надто далекобійна, але, як уже згадувалося, ефективна. Гранична дальність стрільби — до трьох кілометрів.

 Роман ВУС

 

Схожi записи: