До 25 річниці ЗСУ, 2000 рік: Погляд за горизонт через… затемнені окуляри

 Вересень 13, 2016

3073_lАмбітні плани реформування війська були визначені на перший рік нового тисячоліття. Але йти вперед і дивитися за горизонт доводилося, так би мовити, крізь окуляри, які через уже традиційне недофінансування оборонної сфери заважали чітко бачити майбутнє армії. Так, «Народна армія» 22 січня надрукувала звіт з урядової прямої телефонної лінії, яку провів керівник військового відомства. Коментуючи держбюджет на 2000 рік, Олександр Кузьмук, зокрема, сказав: «Згідно з ним на національну оборону передбачено 2 мільярди 400 мільйонів гривень. Багато це чи мало? Це лише 50 відсотків від мінімальних потреб».

За таких умов у забезпеченні реформування національної армії важлива роль належала офіцерам, вимоги до яких мали підвищуватися. Керівництво Міноборони розробило Кодекс честі офіцера Збройних Сил України. «Народна армія» 20 січня надрукувала текст цього документа, в якому, зокрема, говорилося: «Офіцер служить всьому Українському народові, а не його окремій частині, об’єднанню громадян чи партії. Уся його військова кар’єра присвячена народові, його захисту, охороні та збереженню миру та спокою рідної землі». Газета розпочала регулярно друкувати матеріали про тих офіцерів, які відповідають вимогам цього кодексу.

Кожна нова справа потребує аналізу зробленого, внесення коректив у її виконання. Міністерство оборони провело нараду робочої групи з уточнення Державної програми будівництва та розвитку ЗС України на період до 2005 року, звіт з якої «Народна армія» надрукувала 24 лютого 2000 року. Як повідомив у доповіді на ній Міністр оборони України генерал армії України Олександр Кузьмук, робоча група була створена розпорядженням глави держави саме для уточнення такої програми. Попри всі труднощі, насамперед економічного характеру, основні положення державної програми були виконані. Зокрема за попередні три роки вдалося втілити в життя 96 відсотків заходів, передбачених планом її реалізації. Керівник оборонного відомства назвав подальші кроки щодо розбудови та розвитку Збройних Сил України на майбутні роки. У тому числі переведення їх на професійну основу здійснити до 2015 року трьома етапами: 2001–2005, 2006–2010, 2011–2015 роки. Планувалося 2005 року мати у складі ЗС України 295 тисяч військовослужбовців і 80 тисяч службовців. Передбачалося розпочати закупівлю нових зразків техніки. Зокрема основного бойового танка Т-84, який з 8 лютого 2000 року взято на озброєння нашої армії. Було заплановано до кінця 2005-го мати у війську 30% сержантів, старшин, солдатів і матросів за контрактом і перейти на 12-місячний термін проходження строкової військової служби. На черговому засіданні робочої групи, яке відбулася в березні, Міністр оборони України сказав, що він наполягатиме, аби вже з 2001 року необхідні кошти на розвиток Збройних Сил виділялися б окремим рядком.

Володимир ЧІКАЛІН

Далі буде…

Схожi записи: