Які підсумки саміту G20?

 Вересень 11, 2016
Саміт G20 присвячений будівництву взаємопов’язаної та інклюзивної світової економіки

Саміт G20 присвячений будівництву взаємопов’язаної та інклюзивної світової економіки

У китайському місті Гуанчжоу з 4 по 5 серпня проводився саміт лідерів 20 найбільших економік світу — Австралії, Аргентини, Бразилії, Великої Британії, Німеччини, Індії, Індонезії, Італії, Канади, Китаю, Мексики, Росії, Саудівської Аравії, США, Туреччини, Франції, Південної Кореї, ПАР, Японії і Європейського Союзу. Тема дискусії — «Будівництво інноваційної, здорової, взаємопов’язаної та інклюзивної світової економіки».

«Велика двадцятка» (G20) — це провідний форум для обговорення питань глобального економічного і фінансового співробітництва. G20 об’єднує найбільші розвинені економіки світу, на частку яких припадає близько 85% світового ВВП.

Президент Китаю Сі Цзіньпін, відкриваючи саміт, закликав лідерів 20 найбільших економік уникнути порожніх балачок у пошуках пришвидшення зростання світової економіки, — передає BBC Україна.

Водночас Канцлер Німеччини Ангела Меркель і Президент Росії Володимир Путін провели зустріч на полях саміту G20 в Китаї, під час якої обговорили виконання Мінських угод та сирійську кризу. Про це повідомляє DW.

За словами офіційного представника німецького уряду Штеффена Зайберта, сторони «гранично конкретно» обговорили реалізацію Мінських домовленостей, війну в Сирії та катастрофічну гуманітарну ситуацію в сирійському Алеппо.

На початку розмови Путін поскаржився на пізню годину, проте пані Меркель зауважила, що в Європі ще день, і зізналася, що рада можливості поговорити про нагальні питання, зокрема й про ситуацію на Сході України.

«Думаю, що ті питання, які нам належить обговорювати, є настільки важливими, що це добре, що ми зараз маємо можливість їх у двосторонньому форматі обговорювати. Маю на увазі, наприклад, Україну», — зазначила Канлер Німеччини.

Своєю чергою Президент США Барак Обама заявив, що Сполучені Штати та Велика Британія продовжать чинити опір російській агресії в Україні. Про це він сказав на спільній прес-конференції з Прем’єр-міністром Великої Британії Терезою Мей у Гуанчжоу (Китай) перед початком саміту «Великої двадцятки», повідомляє УНІАН.

Президент США сказав, що хоча й Британія тримає курс на вихід з Європейського Союзу, обидві країни підтверджують існування особливих двосторонніх відносин, і ці відносини будуть і надалі міцнішати. Барак Обама наголосив, що в питаннях безпеки Британія під керівництвом Терези Мей підтверджує рішучу підтримку принципів трансатлантичної безпеки.

«Ми союзники в НАТО, і ми сприймаємо світ однаково. Ми продовжимо чинити опір російській агресії в Україні. Ми продовжимо протидіяти кіберзагрозам. Ми й надалі старанно працюватимемо для викорінення терористичних мереж і співпрацюватимемо, щоб знищити ІД», — зауважив Президент Обама. Своєю чергою голова британського уряду підтвердила, що обидві країни сповідують цінності свободи, відкритості та толерантності.

За результатами саміту лідери G20 домовилися розробити спільну програму, спрямовану на сталий розвиток світової економіки.

«Ми, G20, як провідний форум з міжнародного економічного співробітництва розробляємо всебічну і комплексну концепцію, спрямовану на забезпечення упевненого, стійкого, збалансованого та інклюзивного зростання і у зв’язку з цим ухвалюємо комплекс заходів з економічної політики і дій — «Гуанчжоуський консенсус», йдеться у підсумковому комюніке.

При цьому лідери провідних країн світу визнають, що нинішні темпи зростання світової економіки є нижчими за бажані, негативні ризики для розвитку світової економіки зберігаються, а перспективи її зростання ускладнюються геополітичними проблемами — конфліктами, збільшенням потоку біженців та терористичними загрозами.

Наступний саміт у «нормандському форматі» може відбутися вже за кілька тижнів. Про це на своїй офіційній сторінці у Facebook написав Президент Франції Франсуа Олланд.

Він зазначив, що Україна, Росія, Франція та Німеччина повинні продовжувати працювати над виконанням Мінських домовленостей та врегульовувати наявні проблеми цього процесу.

Своєю чергою Канцлер ФРН Ангела Меркель сказала, що в Китаї ніяких рішень щодо України не приймали. Про це вона заявила за підсумками саміту «Великої двадцятки», повідомляє «Укрінформ». «Стратегічно важливого тут (на саміті «Великої двадцятки». — Ред.) нічого не сталося. Для цього (врегулювання ситуації на Донбасі. — Ред.) нам потрібна Україна», — сказала пані Меркель.

Вона нагадала, що в Китаї сторони не змогли зустрітися у «нормандському форматі», тому її зустрічі з іншими лідерами «не були стратегічними перемовинами». Ангела Меркель не виключає, що наступна зустріч у «нормандському форматі» на рівні глав держав і урядів все ж таки відбудеться, але «чітких термінів» вона назвати не може.

Глава уряду ФРН повідомила, що провела інтенсивний обмін думками з українського питання з Президентом США, з яким у Берліна «однакові погляди» на Мінський процес.

***

ЕКСПЕРТНА ДУМКА

5464_p_11_img_0002Максим Ялі, кандидат політичних наук, старший науковий співробітник Інституту всесвітньої історії Національної академії наук України:

За підсумками двосторонніх зустрічей ключових гравців у врегулюванні російсько-українського конфлікту на Донбасі в ході саміту G-20 можна підбити попередні підсумки для України, виходячи з уже зроблених офіційними особами заяв.

Мабуть, головною з них на даний момент є заява президента Франції Франсуа Олланда: «Нам необхідно продовжити роботу в межах Мінських угод по Україні та усунути проблеми, які уповільнюють цей процес. Ми домовилися провести зустріч на вищому рівні між Німеччиною, Францією, Росією та Україною в найближчі тижні».

Таким чином, провокації у Криму і загострення ситуації в районі АТО з боку Кремля за останній місяць не дали бажаного результату — виключити Україну з переговорного процесу.

Водночас на особливу увагу заслуговує така заява міністра закордонних справ Німеччини Штайнмаєра: «Ми працюємо з ОБСЄ над новими правилами для збереження перемир’я. Зараз ми зайняті підготовкою, що дозволить незабаром знову провести зустріч на рівні міністрів».

5464_p_11_img_0003Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова:

«Тема України була не першою і не головною на цьому саміті. Господар саміту Китай намагався максимально піти від політичних проблем, що загострюють порядок денний саміту, і зосереджувався на геоекономіці, на макроекономічній проблематиці, на світових ринках. Цей саміт не став для України знаковою подією, що впливає на ситуацію на Донбасі й у Криму», — таку думку в коментарі «Обозревателю» висловив Михайло Пашков.

Разом з тим він звернув увагу на низку важливих подій і заяв щодо українського питання, пов’язаних із самітом.

«По-перше, давайте згадаємо спільну заяву Меркель і Олланда напередодні саміту стосовно переваг «нормандського» формату. По-друге, прогнозована зустріч «трійки мінус Україна» не відбулася і не могла відбутися через позиції також і лідерів Франції та Німеччини. Це теж багато про що свідчить. По-третє, слід звернути увагу на спільну заяву Терези Мей і Барака Обами про підтримку позиції України». Крім того, після зустрічі з президентом Росії Олланд заявляв про необхідність продовження «нормандського» формату. Всі ці моменти складаються в своєрідну мозаїку, яка, власне, і показує нам цю ситуацію навколо України», — зауважив науковець.

За його оцінками, «відлуння» саміту слід очікувати в ході подальших домовленостей на двосторонньому рівні. «В першу чергу це стосується «нормандського формату» і подальшої дискусії в межах ОБСЄ», — сказав він.

Підготувала Олена КРУГЛЄНЯ

Схожi записи: