Як стають танкістами

 Вересень 9, 2016

img_0048Офіцерів для танкових військ в Україні готують у двох містах. Командири танкових підрозділів навчаються у Львові, на базі Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, а офіцери інженерного профілю — у Харкові, на базі Гвардійського ордена Червоної Зірки факультету військової підготовки імені Верховної Ради України Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

Фахівців-танкістів за спеціальностями «командир танка», «механік-водій» та «навідник» навчають у 300-му навчальному танковому полку 169-го навчального центру Сухопутних військ Збройних Сил України, який дислокується в с. Десна на Чернігівщині. Загалом за роки незалежності «деснянську школу танкістів» пройшли майже 24 тисячі осіб. Тільки цього року в полку підготували вже понад 1000 танкістів.

З початку року підготовка фахівців-танкістів здійснюється за новою програмою. Серед вимог до кандидатів у танкісти, окрім міцного здоров’я, гарні знання з математики, фізики, схильність до роботи з технікою, хороша пам’ять, відповідні морально-ділові якості. До того ж зріст майбутнього танкіста не має перевищувати 178 сантиметрів.

Підготовка курсантів триває два місяці. В перший місяць проводиться загальновійськова підготовка, а в другий — за військово-обліковою спеціальністю. Ті, хто звільнився з армійських лав понад рік тому або змінив військово-облікову спеціальність, навчаються один місяць. А для допідготовки мобілізованих із танкових підрозділів, які уклали контракт з військовим відомством, вистачає 10 днів.

Через стислі строки в підготовці курсантів перевага надається практичним заняттям — це понад 70 відсотків навчального часу. Половину з них проводять на тактичному полі, полігоні, танкодромі тощо. Під час занять військовики вчаться вправно стріляти зі штатної стрілецької зброї та озброєння бойових машин, водити танки, діяти в наступі й обороні, орієнтуватися на місцевості, обладнувати укріплення та надавати медичну допомогу.

Практичні заняття проводять комплексно разом із тактикою, вогневою підготовкою — водночас вивчається інженерна справа, топографія, робота на засобах зв’язку.

Загалом за місяць танкісти виконують близько 10 вогневих вправ 125-міліметровим штатним снарядом, 90-кілометровий наїзд під час денних та нічних занять на марші, в складі підрозділів, у місті, в колоні, за гірокомпасом тощо. Цим заняттям передує набуття необхідних навичок під час ефективної роботи віртуальними 82 кілометрами на сучасних тренажерах КТЕТ-64 (комплексний тренажер екіпажу танка) у складі екіпажів.

Під час навчання танкісти виконують чотири підготовчі вправи, дві навчальні й одну підсумково-екзаменаційну. Усі вправи виконують у комплексі: технічна підготовка — тренажер — практична робота на техніці. На завершення вишколу кожен курсант складає екзамен.

Також у танкістів з’явилися нові вправи. Це стрільба на великі відстані із закритих вогневих позицій, яка виконується при закритих триплексах. Курсанти керуються тільки картою, координатами та азимутальними показниками. Це також такі вправи, як флангова стрільба, у парі, «штани», «карусель» і стрільба рикошетом осколково-фугасним снарядом, під час якої заряд вистрелюється на певній відстані перед ворожими траншеями паралельно землі, за рахунок чого він ніби підстрибує і накриває противника осколками. Вправи зі стрільб виконують одночасно різними типами боєприпасів — осколково-фугасними, бронебійно-підкаліберними і кумулятивними.

Олександр ПАРІЙ, Вадим МИСНИК

Схожi записи: