Отримати землю — півсправи. Потрібно навчити атовців сприймати її як ресурс розвитку

 Вересень 5, 2016
Андрій Янченко, заступник губернатора Київської області

Андрій Янченко, заступник голови облдержадміністрації Київщини

Про те, як працюється колишньому комбату «Київської Русі» в іпостасі заступника голови облдержадміністрації.

Андрій Янченко відомий загалу відтоді, як 1 грудня 2013-го він із дружиною влилися в ряди найактивніших євромайданівців. Спершу — заступник сотника 1-ї сотні Самооборони Майдану, потім — чільник 42-ї сотні «Львівська Брама», що боронила верхню барикаду неподалік станції метро «Хрещатик». Там і здобув позивного «Висота», під яким згодом, уже капітаном ЗС України, командував 25 окремим мотопіхотним батальйоном «Київська Русь». Брав участь у бойових діях на Донбасі, найзапекліші з яких точилися торік узимку навколо Дебальцевого. Майже рік тому став заступником голови Київської облдержадміністрації, у віданні якого перебувають і питання мобілізаційної та оборонної роботи

–Українське військо отримує колосальну суспільну підтримку. Постать людини в однострої тепер не викликає в громадян депресивних асоціацій. Яка ваша думка щодо природи цього феномена?

— Від моменту здобуття незалежності, армії, як такої, у нас не було — вона згасала водночас із занепадом радянської імперії, якщо точніше — після війни в Афганістані. Добре пам’ятаю, як у 1990-ті стрімко бідніли родини військовослужбовців. Я сам тоді почав становлення як військовий. Мене охоплював жаль від спостерігання офіцерського жебрацтва. Сім’ї чесних служак ледь доживали від зарплати до зарплати. От і ми, курсанти в Одесі, коли знайомилися з дівчатами, зрідка зізнавалися про свій статус. Тоді молоді пані вже не марили долею дружин офіцерів… Можливо, справа в тім, що Україна тривалий час не мала конфлікту, де себе яскраво проявило б військо. Так, навколо вирували бойовища у Придністров’ї, Грузії, загалом Кавказькому регіоні, та і Югославія була не так далеко. Ще кілька так званих мирних років, і Україну позбавили б залишків боєздатних підрозділів. Настаралося минуле політичне керівництво й міністри оборони з російським корінням. Вони не розвивали національне військо, а методично його нищили. Перші бої у Слов’янську, Луганському аеропорту, на Савур-Могилі, де були страшні втрати, показали глибину нищення армії. Наші військові донедавна стояли на порозі припинення існування як повноцінний суспільний клас. Я вважаю, що теперішня війна зламала цю ситуацію.

— Своєрідним прологом зазначеного перелому є Революція гідності.

— Так. Вона розбудила українські феномени добровольчого руху і волонтерства. Добровольці з Майдану стали основою таких підрозділів, як «Київська Русь». Щоправда ці патріоти через недостатню підготовку здебільшого підходили для партизанщини. Проте тоді ми довели ефективність спрощеного методу мобілізації, облаштувавши в «Українському домі» рекрутинговий центр. Там сиділи «діди» із 40-ї сотні, й до них приходили добровольці. А ми майже цілодобово роздавали листівки про створення батальйону, відверто кажучи: хлопці, не чекайте тут гарантованої форми, їжі, зарплати, нормального побуту чи якогось статусу. Максимум — це стрілецька зброя, якою доведеться виконувати завдання… Взагалі систему військкоматів, звісно з настанням сприятливих умов, варто, мабуть, добряче переформатувати. Я прихильник мережі районних (міських) рекрутингових центрів. Це може бути, приміром, невеличкий офіс, де працюють кілька офіцерів, сержант і психолог. Він має бути розрекламований у певній громаді. Центр повинен допомагати кандидатам на першому етапі відбору й оформлення. Коли ж справа дійде до підписання контракту, людину скерують до оновленого обласного офісу військового рекрутингу й обліку. Стара система віджила своє, треба створити сучасну альтернативну модель. Я на собі відчув вади деяких підходів у відборі на службу. Якось 2014-го один з військкомів привіз людей із запахом спиртного. Я з ним довго не розмовляв, а потім сказав: «Забирайтеся геть разом зі своїми «аватарами»! Офіцер обурювався — мовляв, стільки народу привіз, а ти вередуєш, план виконання ламаєш! Ви розумієте, яка прірва між нами? Інколи навіть одних і тих самих привозили кілька раз! Для нього байдуже, кого посилати на війну. Згодом того офіцера замінили. А скільки таких було в Україні!..

— Чи є адекватною політика щодо надання певних пільг учасникам АТО? Чи не краще допомогти їм відкрити власний бізнес, здобути нові знання?

— Я противник будь-яких пільг. Совкову практику варто припинити і якомога скоріше монетизувати. Пільги ніколи не будуть справедливими для всіх. Іще — вони живлять таке страшне явище, як утриманство. Суспільний патерналізм до добра не доводить.

Із початку року в області видано майже 16 млн гривень допомоги учасникам АТО, пораненим бійцям, сім’ям загиблих. Є ресурс, аби продовжувати ці виплати. Проте ми думаємо, як змінити формат роботи, адже видача коштів лише підсилює утриманські настрої, не формуючи правильної підтримувальної мотивації. Краще підказати спосіб розвитку, вигідних вкладень, а не заохочувати проїдання очікуваних від держави ресурсів. Є приклади, коли хлопці збиралися і створювали цех металообробки, житлові кооперативи, фермерські господарства. Один боєць отримав землю і не просто шукав, кому її продати, а поставив там теплиці.

— Нам не уникнути запитання щодо стану справ із забезпеченням земельними ділянками учасників АТО. Київщина доволі строката й непроста в цьому сенсі. Як вдається знімати гостроту цих проблем?

— Одразу зауважу: досі не одержав землі, бо принципово чекаю, поки її отримають усі мої хлопці. В області атовцям роздано близько 3 тисяч ділянок. Процес забезпечення наділами йде, хоч і не швидко, особливо навколо Києва. Однак нам вдається вишукувати вільні території. Так, із Національною академією аграрних наук домовлено, що вони відмовляться від користування 125 га площ у с. Фурси неподалік від Білої Церкви. Загалом вийшло понад 1,2 тис. наділів — цілий масив для учасників АТО. Вони тепер об’єднуються в ГО «Патріот-таун», аби будуватися. Інший приклад: у с. Щасливе Бориспільського району на межі столиці 23 ділянки надали атовцям… А це практично звалище, облюбоване безхатьками. Але статус «латифундії» не злякав хлопців. Вони запросили забудовника, запропонували розробити інвестпроект. Ділянка будівельникам підійшла — вони згорнули той бедлам, викопали котлован і зараз завершили другий поверх. Загалом там буде дві багатоповерхівки, в яких визначену кількість житла дадуть ветеранам АТО.

Намагаємося відходити від малоперспективного принципу «дайте нам землю». Я завжди питаю: «Хлопці, а що далі з нею робитимете?» Звісно, прагматичні підходи ще не стали панівними — подібні історії є приблизно у п’ятої частини виділених ділянок. Вважаю і це успіхом, вартим розвитку.

На жаль, найбільше яблуко розбрату — землі сільгосппризначення, надані атовцям в агрорайонах. Саме тут народжуються шахрайські схеми, де «добродії» ніби консолідують землі учасників АТО під прибуткові проекти, що виявляються ошуканством. Приміром, хлопці отримали «сільгоспземлі» — в ідеалі вони там мають відкрити виробничий кооператив, ферму, які працювали б на них. Але почасти наділи віддають фермерам, підприємцям. Звісно, це не найгірший варіант, проте згодом там виникають різнорідні конфлікти, зокрема і через невиконання умов оренди. Буває, що земля перебуває в користуванні одного фермера, а інший збирає атовців і каже: віддаєте свій масив — я плачу живі гроші. І хлопці деколи погоджуються…

— Чи вдається вам, комбату, а нині чиновнику, зустрічатися з побратимами, для яких ви і досі «Висота»?

— Я не відгороджуюся ні від кого. Хлопці знають номер не лише мого телефона, а й дружининого, бо вона воювала разом з нами. Інколи просто безцеремонно приходять і кажуть: «Висота», ми прийшли і стоїмо під дверима адміністрації». Як я їм відмовлю? У тому, що тепер займаюся такими важливими справами, завдячую їм, бо це і їхнє досягнення. Якби ми там, на передовій, не були родиною, годі було б і мріяти про таку підтримку.

Геннадій КАРПЮК

Схожi записи: