За два роки картографи «переозброїлися» на 80 відсотків

 Вересень 1, 2016
Військові топографи на навчаннях «Південний вітер-2016» створили фотосхему паромної переправи

Військові топографи на навчаннях «Південний вітер-2016» створили фотосхему паромної переправи

Третього травня минулого року всі топографічні мапи, які доставляються у війська, оновлені й відповідають сучасному стану місцевості

Не є таємницею, що оцінка та вивчення місцевості, а також орієнтування на ній — це запорука успішного виконання бойових завдань військовослужбовцями й підрозділами. А для дотримання цих прописних істин необхідні відповідні топографічні карти і засоби навігації. Їхнім виготовленням та оновленням і займається 115-й картографічний центр.

Усі ми добре пам’ятаємо, в якому стані перебували Збройні Сили України до 2014 року, коли розпочалася збройна агресія Росії. Не була винятком і вищезгадана військова частина. Хронічне недофінансування призвело до того, що центр фактично виживав, а не виконував завдання за призначенням.

— До початку проведення антитерористичної операції наш центр, окрім інших проблем, пережив ще й скорочення. Ми були змушені скоротити більше ніж 20 офіцерських посад. Працювати доводилося на старій техніці, а робота з оновлення карт фактично не проводилася, — розповідає начальник центру полковник Малла Сеідов. — Та за два роки ситуація кардинально змінилася. Нам вдалося модернізувати і відновити техніку, що дозволило більш якісно виконувати поставлені перед нами завдання.

Із початком бойових дій особовий склад центру було переведено на посилений, а згодом і цілодобовий режим роботи. Основні зусилля тоді були зосереджені на створенні фотопланів міст, оперативно виправлених топографічних карт територій АР Крим та Сходу України. Після оголошення антитерористичної операції першими на Донбас попрямували військовослужбовці аеромобільних і механізованих підрозділів. Представники цих частин прибували до центру для отримання топографічних мап, геодезичних та навігаційних приладів. Проте більшість топографічних та спеціальних карт були застарілими.

Відтоді фахівці центру провели значну роботу — з травня минулого року всі топографічні мапи, які доставляються у штаби та війська, оновлені й відповідають сучасному стану місцевості. Для кожної бригади також було закуплено сканерно-плотерні системи з відповідним програмним забезпеченням. За допомогою них фактично в онлайн-режимі можна робити фотоплани та схеми з космічних знімків.

— Процес створення топографічних карт доволі складний. Спочатку потрібно відзняти місцевість, далі ці дані оцифрувати, створити електронну карту і тільки потім нанести на неї відповідні об’єкти, — пояснює начальник центру. — Зараз для цього у нас створені всі належні умови. За два роки ми «переозброїлися» на 80 відсотків. Сміливо можна стверджувати, що наявна у нас техніка є дійсно передовою. Вона нічим не поступається тій, яка використовується в розвинених арміях світу. Болючим питанням залишається тільки аерофотозйомка. На жаль, сьогодні літаків для цього у нас немає, тому використовуємо супутникові дані та інформацію Державного земельного кадастру. Та сподіваємося, що і цю проблему найближчим часом вдасться подолати. Вже зараз маємо можливість закупити сучасні камери, потрібні тільки відповідні літальні апарати.

Для виконання спеціальних робіт у центрі проведено модернізацію сканкартів, переобладнано та створено нові робочі місця. А минулого року благодійним фондом «Волонтерський десант» у частині встановлено потужне серверне обладнання. Тепер тут можна обробляти та зберігати значний об’єм інформації. Завдяки новим серверам планується відправляти електронні карти по закритих каналах зв’язку просто у військові частини. Також у центрі повністю перейшли на сучасну програму ArcGIS, яку використовують усі провідні армії світу.

З початку війни на Сході України фахівці цієї частини відновили 50 одиниць спеціальної та автомобільної техніки, яка залучалася й зараз виконує завдання у районі проведення АТО. Видано понад 250 комплектів індивідуальної навігаційної апаратури.

Залучаються військовослужбовці 115-го картографічного центру і до проведення антитерористичної операції. Вони діють у складі зведених топографічних груп у штабі АТО та штабах оперативно-тактичних угруповань. У 2014 році для виконання ними завдань топогеодезичного забезпечення в терміновому порядку переобладнано спеціальні автомобілі з установкою на них сканерно-плотерних систем «Сканкарт М1» та потужних комп’ютерів.

У районі АТО, окрім виконання основних завдань, фахівці центру залучалися і до визначення на місцевості лінії переднього краю та бойових порядків військ, розвідки, шляхів пересування колон бойової техніки під час ротації військ, визначення місць для найбільш ефективного розташування спостережних пунктів, вогневих засобів, полів мінних загороджень, створення бойових графічних документів тощо.

Військовослужбовці цієї частини підтвердили свою майстерність і під час командно-штабних навчань «Літня гроза-2016» та «Південний вітер-2016». Тоді їхнім завданням було зробити фотосхему паромної переправи через водну перешкоду.

— На навчаннях ми працювали у складі геоінформаційної групи. Спочатку з безпілотника робили фотознімки, прив’язували їх до місцевості, а далі на техніці, що розміщувалася в спеціально обладнаних автомобілях, відповідно до отриманих матеріалів виводили макет місцевості та її 3D-модель. І на все це виділялася лише доба, — розповів заступник командира частини — головний інженер підполковник Олег Пострибайло. — Завдяки цьому командири частин перед виконанням завдань могли наочно ознайомитися з особливостями місцевості та ретельно спланувати операцію.

КАРТА ДЛЯ КРИЛАТОЇ РАКЕТИ

5463_p_07_img_0002

Так відбувається процес цифрування карти

Історія створення 115-го картографічного центру ЗС України пов’язана з розвитком нового виду озброєння — безпілотних літальних засобів.

На початку 70-х років минулого століття США продемонстрували нову крилату ракету. Це був перший у світі безпілотний засіб, висота польоту якого становила лише 50 м, що на великій швидкості робило його майже невразливим для засобів ППО. Але для того щоб він зміг донести заряд до об’єкта противника та гарантовано знищити його, бортовий обчислювальний центр крилатої ракети використовував цифрові дані про висоти місцевості. Радянський Союз у відповідь створив свою крилату ракету. Тож одразу виникла необхідність у цифрових картах.

Перші цифрові мапи почали створювати у польових топографічних загонах. Цей процес був вельми трудомістким і кропітким, адже не допускалося навіть найменших неточностей. До того ж усі роботи здійснювалися, звісна річ, у режимі найсуворішої секретності й звітності.

Дійсно, робота була дуже важка, а відповідальність висока. Тому було прийнято рішення про створення на базі аерофототопографічних загонів цифрового виробництва. Так у складі Київського військового округу 1 вересня 1986 року сформували 163-й аерофототопографічний загін — нині 115-й картографічний центр ЗС України, який цими днями відзначає 30-ту річницю від дня свого створення.

Роман ВУС

Схожi записи: