З 2017 року військо щомісячно поповнюватимуть 120 навчених по-новому сержантів

 Серпень 31, 2016

У Збройних Силах України триває черговий етап трансформації корпусу молодших командирів

На полі бою й у повсякденній діяльності від сержанта залежить надто багато.  Досвід АТО дає численні приклади, коли сержанти за тих чи інших обставин брали на себе управління боєм і здобували перемогу

На полі бою й у повсякденній діяльності від сержанта залежить надто багато.
Досвід АТО дає численні приклади, коли сержанти за тих чи інших обставин брали на себе управління боєм і здобували перемогу

Коли приїхав до «Десни», там саме відбувався перший випуск спеціального курсу українських сержантів-інструкторів з базової тактичної підготовки. Протягом попередніх трьох місяців на базі 197-го центру підготовки сержантського складу ЗС України їх навчали литовські фахівці.

Поки тривала урочиста частина заходу, спілкувався із заступником начальника 169-го центру — начальником навчального відділу полковником Олексієм Ланченком.

— Товаришу полковнику, кілька днів тому я мав цікаву розмову з бійцями 59-ї окремої мотопіхотної бригади на «нульових» опорних пунктах під Попасною. Двоє з них, відвоювавши рік у районі АТО, залишилися служити за контрактом та пройшли перепідготовку у вашому центрі. Обидва вони — кулеметники. Хлопці мені скаржилися, що на початку перепідготовки у «Десні» їх вчили мало не азам стрілецької справи.

— Насправді ці кулеметники проходили планове трьохдобове тестування. Наші сержанти-інструктори не тільки самі провоювали як мінімум рік, але й без перебільшення є неабиякими майстрами з кульової стрільби. Через тестування вони визначали пробіли та недоліки у підготовці бійців і одночасно складали для кожного з них індивідуальні програми перепідготовки. Це тільки здається, що досвідчені учасники бойових дій усе знають. Багато хто з них не вміє вести, наприклад, прицільний вогонь по малій рухомій цілі, визначати упередження при косому або фланговому напрямку пересування цілей тощо. Та й не забуватимемо просту істину: повторення є основою навчань.

— Наскільки мені відомо, вже понад рік ви готуєте солдатів і особливо сержантів за цілковито новими методиками.

— На полі бою й у повсякденній діяльності від сержанта залежить надто багато. Досвід АТО дає численні приклади, коли сержанти за тих чи інших обставин брали на себе управління боєм і здобували перемогу. А це говорить і про те, що вони гарно підготували до зіткнення своїх підлеглих. Тому на сержантські посади «Десни» ми відбираємо тільки найкращих фахівців і обов`язково з досвідом участі в антитерористичній операції. А вже вони, згідно з реформою корпусу молодших командирів, безпосередньо за новорозробленими методиками вчать курсантів тому, що потрібно на війні. До речі, 197-й центр є нашим структурним підрозділом. Його викладацький склад ми також формували з найдосвідченіших інструкторів 169-го навчального центру…

5463_p_04_img_0001

Сучасний бій вимагає від бійців універсальних знань та вмінь

За словами інших офіцерів управління «Десни», необхідність якнайшвидшої професіоналізації сержантського корпусу вони бачать на прикладі своїх навчальних частин. Протягом останнього року тут різко збільшилися складність та інтенсивність підготовки фахівців. На кожному занятті відпрацьовуються саме ті завдання, які доведеться виконували в районі АТО в різних умовах ведення бою.

Для цього внесено відповідні зміни, наприклад, до курсу стрільб: 50 відсотків практичних занять зараз проводять у нічний час, бо найчастіше бойові зіткнення на фронті починаються з настанням темряви. Також змінено програми з тактичної та психологічної, військово-медичної підготовки. Бійців вчать діяти у складі тактичних груп, двійками, трійками тощо. Курсанти відпрацьовують свої дії для кожної можливої ситуації до автоматизму.

Нові умови потребують від молодших командирів нових знань та вмінь, нових методик підготовки солдата. Іншими словами — професіоналізму. Про це я розмовляю з начальником 197-го центру підготовки сержантського складу старшим прапорщиком Сергієм Олехом. І починаю з невеликої провокації.

— Пане Сергію, існує думка, що іноземні фахівці нічому нас навчити не можуть, бо вони не мають бойового досвіду, який можна було б порівняти з нашим…

— Ми вчимось у них, а вони — у нас. Стандарти НАТО у підготовці військовослужбовців — це не сталі догми, а найкращі, науково вивірені базові практики підготовки військовослужбовців. Кожна країна-член Альянсу адаптує їх до власних умов, виходячи зі стратегічних міркувань та економічних можливостей. Підганяємо їх під себе і ми. Наприклад, днями керівництво Збройних Сил затвердило українську версію Програми курсу лідерства, за якою ми готуватимемо молодших командирів. На її адаптацію пішов рік.

— Тобто йде процес обміну досвідом?

— Саме так. Литовські, латвійські, британські, американські фахівці протягом 2016 року на практиці передавали нам свої знання, уміння та навички відповідно до загальноприйнятих підходів у країнах НАТО, членства у якому Україна прагне. А ми вже відбирали найцінніше та прийнятне для нас.

З новоспеченими випускниками останнього курсу мені вдалося недовго поспілкуватись у курилці — вони вже готувалися до від’їзду до своїх частин. Запитую у них про враження від навчання, що б вони бажали змінити у ньому в майбутньому. Десантники в один голос одразу заявили, що їм не вистачає занять з рукопашного бою. А майже всі інші додали: потрібен ширший та різноманітніший курс стрільб.

Ці відгуки чує головний старшина Збройних Сил України — начальник Управління по роботі з сержантським складом старший прапорщик Олександр Косинський:

— Кожен із хлопців провоював на Сході країни понад рік, тому поняття «забагато стрільб» для них не існує. Однак мета базової програми таких курсів полягає в іншому — навчитися якісно вчити інших. До початку війни нерідко можна було бачити, як офіцери особисто проводять заняття з солдатами навіть за найпростішими темами. Проте це справа виключно сержантська. Наші партнери в НАТО називають сержантський корпус становим хребтом збройних сил. Думаю, за кілька років так буде й у нас. На даний час за різними програмами центром підготовлено понад 160 сержантів-інструкторів. У 2017 році ми плануємо кожні три місяці готувати для бойових частин до 120 навчених по-новому молодших командирів та інструкторів.

Віктор ШЕВЧЕНКО

Схожi записи: