«Під цим прапором постане вільна Україна…»

 Серпень 23, 2016

5462_p_04_img_0001Сьогодні — День Державного прапора України

22 січня 1918 року була проголошена Українська Народна Республіка. А через 5 днів, 27 січня, Центральна Рада на чолі з Михайлом Грушевським затвердила тимчасовий закон про флот УНР, у якому йшлося: «Прапором української військової фльоти є полотнище о двох — блакитному і жовтому кольорах. В кряжі блакитного кольору історичний золотий тризубець з білим внутрішнім полем в ньому. Прапором Української торговельної фльоти є полотнище о двох — блакитному і жовтому кольорах».

Водночас синьо-жовтий прапор став і державним символом самої УНР. Після припинення існування УНР всі її символи потрапили під сувору заборону. Насамперед прапор. Симон Петлюра, який був змушений залишити рідну землю, дивлячись на державний прапор, сказав: «Сьогодні ми стаємо вимушеними вигнанцями. Ми, можливо, вже ніколи сюди не повернемось, але під цим прапором постане вільна Україна. Це лише питання часу…»

Саме під синьо-жовтим прапором спалахували селянські повстання практично в усіх куточках України. Під цим прапором воювали нескорені селяни Холодного Яру та вояки Української повстанської армії.

Синьо-жовте знамено стало символом непокори тисяч українців — так званих дисидентів, яких кремлівські кати запроторювали до психлікарень і на Колиму, звідки не повернулися сотні тисяч людей.

Після тривалого перебування в підпіллі наш прапор знову замайорів. Сталося це 14 березня 1990 року в місті Стрий Львівської області. Згодом він майорів уже й над Тернопільською міською радою, потім у Львові, Івано-Франківську та Житомирі, а через деякий час синьо-жовта хвиля патріотизму докотилася до столиці, де в липні 1990 року над Київрадою також було піднято національний прапор.

28 січня 1992 року парламентарії ухвалили постанову про затвердження національного прапора як Державного прапора України, де зазначалося, що він «являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої — синього кольору, нижньої — жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3».

23 серпня 2004 року було встановлено День Державного прапора. Це було зроблено, як зазначалося в Указі Президента України, «на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України…»

У 2009 році Президент України заснував щорічну офіційну церемонію підняття прапора — 23 серпня по всій Україні. Відтоді у цей день по всій країні відбуваються урочисті заходи. Зокрема, піднімаються державні прапори по всіх містах і селах України, а державні установи та організації вивішують Прапор.

Схожi записи: