Цікаві факти з історії найгострішого радянсько-американського конфлікту

 Серпень 20, 2016

2_3_Likvidation_2Вранці 16 жовтня 1962 року радник з національної безпеки М. Банді повідомив Президента США Дж. Ф. Кеннеді, що американська розвідка виявила на Кубі, лише за 145 км від території США, радянські ракети. Це стало початком так званої Карибської кризи, яка ледь не призвела до початку ядерної війни.

Аерофотознімки, зроблені з розвідувальних літаків Lockheed U-2, були проаналізовані в таємному офісі ЦРУ, що містився в приміщенні компанії з продажу вживаних автомобілів. Її працівники й не здогадувалися, що в той час, як вони продавали автомобілі, в одній будівлі з ними, працювали агенти ЦРУ.

Радянський Союз маскував свої війська під спеціалістів з сільського господарства.

Починаючи з літа 1962 року, в СРСР готувалася таємна операція під кодовою назвою «Анадир». Велику кількість радянських військових видавали за сільськогосподарських радників, вони навіть отримали відповіднау уніформу. І хоча ЦРУ повідомляло, що на 20 жовтня 1962 року на Кубі було розміщено від 6 до 8 тисяч радянських військовослужбовців, насправді їх було більше 40 тисяч.

Помічники Президента Кеннеді підготували промову про військове вторгнення на Кубу. 22 жовтня, виступаючи на телебачені, він зробив заяву про початок морської блокади Куби. В альтернативній промові Кенеді мав повідомити громадян США про початок військової операції: «Цього ранку я віддав наказ збройним силам знищити ядерну загрозу на Кубі».

Радянський шпигун передав американській та британській розвідкам дуже цінну інформацію про радянські ракетні системи. Полковник Олег Пеньковський, офіцер радянської військової розвідки, передав ЦРУ і британській розвідці багато таємної інформації про ракетні системи на Кубі. Вона виявилася надзвичайно цінною для агентів ЦРУ і була використана при аналізі аерознімків, зроблених над Кубою. Згодом Пеньковського заарештували і стратили.

Підготував Сергій ЗЯТЬЄВ

Схожi записи: