Вони допомагають подолати «синдром АТО»

 Серпень 16, 2016

5460_p_11_img_0002Був такий випадок. Молодий воїн потрапив під шалений мінометний обстріл. На його очах одразу загинули троє бойових товаришів, а ще три були важко поранені. Він же не отримав жодної подряпини. Проте від побаченого в хлопця не витримали нерви, він був наче у ступорі. Реабілітацію боєць пройшов на базі Дніпровського військового госпіталю, за кілька тижнів військові лікарі повернули його у нормальний стан.

— Чим скоріше почати процес лікування солдатської психіки, тим швидше увімкнеться механізм психологічної та психіатричної реабілітації, значно коротшим буде шлях до одужання та повернення людей із посттравматичними стресовими розладами до нормального життя, — розповідає начальник новоствореного психіатричного відділення Дніпровського військового госпіталю підполковник медичної служби Руслана Герасимова.

Розговорився із авторитетним лікарем-психіатром Анатолієм Білогубом. За 37 років лікарської практики були в нього пацієнти і з «афганським» та «чеченським» синдромом. На жаль, у багатьох демобілізованих бійців зараз починає проявлятися «синдром АТО».

— Більшість наших пацієнтів привозять із переднього краю, — розповідає Анатолій Білогуб. — В основному бійці скаржаться на поганий настрій, відчуття тривоги, страху, безсоння, жахливі сновидіння тощо. Сюди їх доставляють із польових шпиталів, розгорнутих у зоні АТО.

За словами лікарів, їхня робота спрямована на лікування нервово-психічної сфери воїнів за допомогою перевірених засобів: крапельних, ін’єкційних, таблетованих, психотерапії, психокорекції, фізпроцедур. При цьому медичні препарати підібрані так, щоб вони не давали побічних ефектів та у бійця не було до них протипоказань.

Нещодавно до госпіталю було доставлено хлопця зі змішаним проявом емоцій. За характеристиками командирів, він хороший боєць, служив за мобілізацією, а згодом підписав контракт. Однак потрапивши під сильний обстріл, почав відмовлятися від служби. Завдяки лікуванню настрій вояка покращився, він повністю одужав.

Пройшовши стаціонарне, амбулаторне лікування та відповідне тестування пацієнтів відправляють на реабілітацію тривалістю 21 день до одного із військових санаторіїв психоневрологічного профілю на Хмельниччині. Лише після цього бійці з хорошим настроєм та підлікованою нервовою системою повертаються до своїх підрозділів.

До відкриття спеціалізованого відділення психіатри працювали в режимі денного стаціонару. А пацієнтів із важкими захворюваннями відправляли до обласного психоневрологічного або наркологічного диспансеру. Де лікувалися військові, які зловживали спиртним. Проте останнім часом таких значно поменшало. Тож тепер у відділенні лікуються двоє чоловіків, які через психічний розлад приохотилися до «зеленого змія». Після курсу лікування бійці помітно змінилися в кращий бік, вони щасливі, що лікарі повернули їх до нормального життя.

Спілкуючись із пацієнтами психіатрії, був вражений їхнім спокоєм та настроєм. Хлопці живуть, лікуються та відпочивають автономно від всіх. Для цього створені всі необхідні комфортні умови: є їдальня, плазмений телевізор та музична апаратура, щоб слухати заспокійливу музику. Також проводяться тренінги із психотерапевтами.

— На жаль, у бойових підрозділах не вистачає кваліфікованих психологів, — розповідає водій інженерно-саперного взводу з позивним «Тигр». — А коли потрапляєш у цивільне життя, починає «зривати дах», виникає потяг до спиртного або нервовий стрес. На щастя, нам є до кого звернутися, тут дійсно допомагають із проблемами та лікують солдатські душі.

Валентин ШЕВЧЕНКО

Схожi записи: