Бойові медики склали іспит на «відмінно»

 Серпень 15, 2016

5460_p_11_img_0001На базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки при Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного завершився перший в Україні випуск інструкторів з тактичної медицини, підготовлених за стандартами НАТО 68W

Протягом трьох з половиною місяців дев’ятнадцять обраних добровольців проходили важкі тренування. В армії США такі заняття проводяться з 2006 року. Це єдиний стандарт підготовки бойових медиків, який включає шість рівнів підготовки та п’ятнадцять рівнів визначення. Як правило, після базового військового тренування, кандидати зі збройних сил США, що пройшли іспити, відправляються до Техасу, де протягом 16–68 тижнів відбувається додаткова підготовка майбутніх бойових медиків.

В Україні такі курси було вирішено провести неподалік Львова. Адже база Міжнародного центру миротворчості та безпеки якнайкраще відповідає всім вимогам. За словами учасників, навчання було дуже насиченим та цікавим, тож промайнуло швидко. Адже щодень вони набували нові знання, що стосувалися не лише медицини та застосування сучасних медичних систем, що є в наборах польових медиків країн НАТО, але й практичної педагогіки та психології. Наприкінці навчання всі українці склали так званий «іспит полем». Ці тренування були проведені за принципом «зелених беретів». Розпочалися вони о шостій ранку з підняття медичного підрозділу по тривозі. Медикам належало в повному екіпіруванні завдяки даним на карті знайти місце зникнення екіпажу машини ОБСЄ, яку підірвали бойовики, та врятувати поранених. Грамотно зорієнтувавшись, вони доволі швидко знайшли місце нападу на спостерігачів, однак надати їм допомогу на місці не вдалося, бо бойовики влаштували засідку і розпочали атаку. Довелось відступити і викликати підтримку артилерії.

Весь іспит був розрахований на шість годин безперервних дій. Так, під час імітації артилерійського нападу нашим медикам не лише потрібно було знайти укриття для себе і поранених, але й зробити це, не припиняючи заходи з порятунку їхнього життя. Під час першого завдання роль потерпілих відігравали манекени. Та це тривало недовго, бо за ввідною вертоліт, що мав прилетіти для евакуації поранених, був збитий. І новим завданням стало, знайти місце падіння гелікоптера, одночасно транспортуючи поранених спостерігачів, й визначити, чи можна когось врятувати звідти. Так медики підібрали ще двох поранених, яких належало понад п’ять кілометрів нести на тактичних ношах до найближчого медичного пункту наших військ. Під час евакуації на нашу групу кілька разів нападали ворожі ДРГ.

Крім того, медики потрапили на мінне поле та під мінометний обстріл ворожої артилерії. До того ж і прибуття до медичного пункту не полегшило їхнє завдання. Адже одна з мін супротивника таки влучила в будинок, позначений білим прапором з червоним хрестом, через що додалося ще шість важкопоранених. Однак наш підрозділ швидко зорієнтувався в ситуації, серед уламків відшукали додаткові необхідні медичні препарати, надали першу медичну допомогу та стабілізували стан потерпілих. Після цього організували евакуаційний сортувальний пункт та за допомогою автомобілів вивезли всіх у тил.

Кожен крок і кожна дія медиків під час всього шестигодинного іспиту контролювалась американськими та українськими інструкторами. Помилки та цікаві креативні ідеї відразу вносилися до спеціальних карт. Висновок — наші медики склали іспит на «відмінно». Тепер вони можуть самостійно проводити такі тренування та надавати кваліфіковану допомогу.

— Ми мусимо підвищувати рівень професійності медиків, що знаходяться у підрозділах до хоча б рівня парамедиків, — наголосив викладач кафедри організації медичного забезпечення Збройних Сил Української військово-медичної академії майор медичної служби Володимир Фурдик. — Це дозволить зберегти життя та здоров’я наших бійців, а також значно полегшить реабілітацію після поранень.

— Сподіваюсь, що ці курси будуть працювати і надалі, — сказала керівник портфеля медичних проектів Проектного офіса реформ Міністерства оборони України Мар’яна Безуга. — Підготовка з бойової медицини була і раніше. З трьох останніх хвиль мобілізації базові навички з бойової медицини набули понад 65 тисяч осіб. Однак ці курси — зовсім інший щабель підготовки, що дозволяє нам вийти на кращий рівень медичного забезпечення.

За словами інструктора з тактичної медицини Української військової медичної академії Марії Морозової, ці курси допоможуть нашому війську швидко підготувати інструкторів з тактичної медицини. Вони ж своєю чергою готуватимуть уже військових фельдшерів. Як позитив Марія визначає те, що в підготовці українських тактичних медиків передбачається стажування на станціях швидких медичних допомог та в зоні проведення антитерористичної операції.

Тарас ГРЕНЬ

Схожi записи: