РЛС МР-18 готова до виконання бойового завдання за п’ять хвилин

 Серпень 13, 2016

5460_p_14_img_0002Окрім широкого застосування цифрової техніки, в ній використані і найсучасніші досягнення аналогової елементної бази

Необхідність створення радіолокаційної станції метрового діапазону хвиль для виявлення сучасних і перспективних малопомітних літаків уже давно добре усвідомлювали провідні фахівці КП «НВК «Іскра». Проте не менш очевидною була і складність цього завдання. Адже розробка РЛС у новому частотному діапазоні вимагає від розробників і виробників переоснащення вимірювальної техніки, опанування нових технологічних процесів, розв’язання проблем щодо кооперації, а також поставки комплектуючих. Оскільки сигнали, які відбиваються від цілей та перешкод у метровому діапазоні, суттєво відрізняються від сигналів у звичному нам сантиметровому діапазоні хвиль, що своєю чергою вимагає розробки нових алгоритмів обробки радіолокаційної інформації.

Зважаючи на перспективність і затребуваність РЛС метрового діапазону на міжнародному ринку зброї, керівництво підприємства ухвалило рішення — розробити та виготовити РЛС МР-1 за власні обігові кошти. І це при тому, що із Міністерством оборони України було підписане «спільне рішення» стосовно її розробки та виготовлення. Щоправда, з метою зниження вартості довелося дещо спростити побудову самої РЛС, яка отримала шифр МР-18. Попри суттєве здешевлення, спрощений варіант зберіг більшість високих технічних характеристик РЛС МР-1.

МР-18 являє собою повністю твердотільну РЛС з цифровою фазованою антенною решіткою, цифровим формуванням променів на прийом та передачу, цифровою фільтрацією сигналу та цифровою обробкою інформації. Крім широкого застосування цифрової техніки, в ній використані і найсучасніші досягнення аналогової елементної бази. Зокрема, для РЛС МР-18 були розроблені приймачі з динамічним діапазоном 100дБ.

РЛС МР-18 має підвищену перешкодозахищеність від активних, пасивних, синхронних та несинхронних імпульсних перешкод, виконує завдання з виявлення та супроводження цілей в автоматичному режимі.

Дуже важливою характеристикою РЛС МР-18 є її висока мобільність. Особлива важливість цієї характеристики підтверджена тепер уже українським бойовим досвідом, набутим під час АТО. РЛС МР-18 здатна розгортатися із похідного стану і починати виконувати бойове завдання за 5 хвилин, а на випадок екстреної необхідності — згорнутися та залишити позицію за 3 хвилини. Такі високі показники забезпечуються конструкціями антенної системи та системи згортання-розгортання антени.

Високий рівень закладених у РЛС МР-18 конструкторських рішень повністю підтверджений під час випробувань макета РЛС, на якому відпрацьовувалися алгоритми виявлення сигналів та вимірювання їхніх координат. За допомогою макета здійснюється оцінювання дальності виявлення цілей і точнісних характеристик РЛС. Оцінювання проводиться по реальних цілях з урахуванням впливу відбивання від земної поверхні.

На сьогодні вже виготовлено більшість апаратури дослідного зразка РЛС. Завершується виготовлення контейнера, в якому вона розміщується. Попереду найбільш відповідальний етап — комплексне регулювання РЛС, а за ним — проведення заводських та державних випробувань.

Сергій ВОРОНКОВ

Схожi записи: