Конкурентність вишу перевіряє «поле битви» за вступника

 Серпень 6, 2016

5459_p_09_img_0001Остаточні підсумки вступної кампанії до відомчих вишів МО України будуть  у вересні, проте вже зараз можна спробувати визначити основні її тенденції

Головним висновком, про який вже можна говорити, є те, що загалом система підготовки фахівців для різних родів військ, офіцерських кадрів стає більш гнучкою в сенсі її оперативного наближення до поточних запитів Збройних Сил щодо вишколу певних спеціалістів. Допомагає провадити згадані зміни тісна співпраця оборонного відомства із Міністерством освіти. Можна сказати, що зараз вона найефективніша за всі роки української незалежності. Важливо й те, що система ВНЗ МО України вперше за свою історію другий рік поспіль має стовідсоткове фінансування забезпечення навчального процесу.

— Усі наші прохання, які стосувалися організації вступної кампанії, повністю враховані Міносвіти. Приміром, ми розробили особливості прийому до вищих військових навчальних закладів 2016-го. Нам вдалося погодити дозвіл на вступ до вишів військовослужбовців військової служби за контрактом на підставі не лише ЗНО, а й вступних випробувань. Це важливо, оскільки чимало таких вступників є учасниками АТО, які не мали змоги вчасно пройти процедуру зазначеного оцінювання, — розповідає директор Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України полковник Микола Садовський. — Водночас ми мали врахувати і численні звернення громадськості, педагогів військових ліцеїв, батьків із пропозицією зараховувати випускників-ліцеїстів до наших вишів узагалі без іспитів. На жаль, нам не сповна пішли назустріч. Але й тут відбувся своєрідний прорив: таких абітурієнтів, як строковиків, дозволено приймати за результатами ЗНО чи вступних випробувань. Систему вступу продовжуємо максимально адаптувати до потреб Збройних Сил. Про це свідчить і уможливлення в разі необхідності за поданням начальника Генерального штабу та рішенням Міністра оборони додаткового набору за спеціальностями, де не було значного конкурсу і є недобір.

Якщо ж говорити про популярність певних військових спеціальностей, то цілком прогнозовано нині доволі великим є попит на нові, пов’язані із захистом інформації та безпеки кіберпростору, ІТ-технологій тощо. Природа такого явища цілком зрозуміла. Іншою «примою» цікавості абітурієнтів, але вже традиційною, із тривалою історією, є стезя десантника. Особлива увага і до спеціальностей, які стосуються льотної справи. Саме ці військові царини є найбільш конкурентними на загальноукраїнському «полі битви» за вступника.

— Роки АТО та перші реформи показали: де замовник і особисто командувач, начальник зацікавлений у тому, щоб для нього готували всебічно спроможних фахівців, там існує і зацікавленість у цивільних людей здобувати таку військову професію, і курсанти мають вищу вмотивованість до навчання, — висловлює своє бачення Микола Степанович. — Дуже подобається, приміром, як співпрацює із факультетом ВДВ Військової академії в Одесі командувач Високомобільних десантних військ генерал-майор Михайло Забродський. Він і на випускний приїздить, і на стрільбах чи фізпідготовці буває, і повний контакт із керівництвом закладу має.

Примітно, що українки продовжують дивувати своєю феноменальною прихильністю до обраного життєвого курсу. А як пояснити, що майже 500 дівчат захотіли стати військовими в цей непростий час? І вивчення ситуації, як пояснили у профільному департаменті, вказує на те, що серед абітурієнток здебільшого панує кардинальна налаштованість торувати шлях військового. Хлопці ж переважно не такі категоричні та мають кілька запасних варіантів здобуття вищої освіти. Напевно, даються взнаки особливості ринку праці, де роботодавці почасти віддають перевагу чоловікам. Закінчивши ж військовий виш, випускниці гарантовано отримують призначення на посаду.

Потенціал системи військової освіти потрібно нарощувати. Але варто працювати над тим, щоб у такі виші пішло більше молоді не лише математично, а й із кращою базою знань та мотивацією до служби. Не так швидко, як хотілося б, але в суспільстві формується уявлення про армію як і про своєрідний соціальний ліфт, що стабільно та неухильно піднімає сумлінного військового на пристойний рівень життя. І він може «затягнути» до лав Збройних Сил більше кращих людей.

— Коли ми моніторили навчальні справи, які надходили до наших вишів, звіти з військкоматів, виникало враження, що конкурс приблизно вдвічі перевищує потребу, — говорить керівник департаменту. — Але як тільки почалися збори, ці дані не підтвердилися. Ми спільно з Генеральним штабом обов’язково розбиратимемося з питанням, чому військкомати дають показники більші, аніж приїздить на вступ абітурієнтів. Також непокоїть ситуація, коли, приміром, на факультет військових перекладачів ми мали в рейтингу 56 кандидатів на вступ на 7 місць, а фактично зарахували тільки 5. І вступають не кращі, дехто взагалі майже з кінця цього списку. Решта вступників не здали оригінали необхідних документів та перейшли до інших навчальних закладів. Зрозуміло, що молода людина сама обирає, де їй краще вчитися. Проте в нас є велике поле для роботи щодо профорієнтації, відкриття нових методів комунікації з потенційним вступником. Потрібно ще в школі розповідати дітям, які унікальні можливості перед ними відкривають наші відомчі навчальні заклади. І доносити цю інформацію в сучасний спосіб і через сучасні технології. Загалом у вступній кампанії ми виходимо на показники, визначені у відповідному держзамовленні.

Геннадій КАРПЮК

Схожi записи: