Як сержанти стають лейтенантами

 Липень 25, 2016

5457_p_11_img_0002У Збройних Силах України є низка навчальних закладів, які здійснюють перепідготовку молодших командирів на офіцерів за прискореною програмою

Брак офіцерських кадрів ланки «командир взводу, роти» ще до початку бойових дій на Сході країни був досить відчутним у нашому війську. З початком АТО ця проблема загострилася ще більше. Тому керівництво військового відомства прийняло рішення збільшити набір до військових вишів. Окрім того, дозволено проводити прискорену підготовку офіцерів з числа молодших командирів, які зарекомендували себе в АТО, вирізняються лідерськими якостями та мають вищу освіту. Цей матеріал насамперед для тих солдатів та сержантів, які мають певний досвід служби і прагнуть продовжити службу з офіцерськими погонами. Що для цього потрібно, де і як відбувається така підготовка?

Загалом у Збройних Силах України близько десяти вищих військових навчальних закладів. Серед них, зокрема: Військова академія (м. Одеса), Харківський університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, Українська військово-медична академія, Військовий інститут телекомунікації та інформатизації, Житомирський військовий інститут імені С.П.Корольова, Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Саме на прикладі Національної академії сухопутних військ ми надамо відповіді на вищезгадані запитання.

У цьому виші сьогодні проходять вже четверті курси військової підготовки осіб рядового та сержантського складу з вищою освітою, після завершення яких випускникам буде присвоєно первинне офіцерське звання «молодший лейтенант».

Як розповів заступник начальника Національної академії сухопутних військ з наукової роботи полковник Андрій Слюсаренко, такі курси діють з 2015 року. За цей період вдалося підготувати понад півтисячі молодших лейтенантів. У вересні розпочнуться п’яті курси підготовки осіб рядового та сержантського складу.

— Основними вимогами для військовослужбовців контрактної служби, які бажають потрапити на такі курси, є наявність вищої освіти (від бакалавра та вище), військового звання від молодшого сержанта та бажання пов’язати свою долю з військом, — повідомив Андрій Віталійович. — Курси невипадково у своїй назві мають словосполучення «осіб рядового та сержантського складу». На них можуть навчатися і солдати, але тільки ті, які були призвані до війська за мобілізацією.

Військовослужбовці, які бажають потрапити на навчання, мають звернутися до свого командування з відповідним рапортом.

За кількістю навчальних годин сержантські курси відповідають терміну навчання офіцерів запасу з числа студентів цивільних вишів і становлять три місяці. Втім їх програма кардинально відрізняється від тієї, за якою навчаються студенти. І це цілком зрозуміло, адже за партами тут не цивільна молодь, яка не нюхала пороху і, як правило, навіть не тримала у руках зброї. Тут навчаються військовослужбовці, 70% з яких — учасники АТО з бойовим досвідом. Їм не потрібно розповідати про ази військової справи, а тому програма складена так, щоб максимально зосередити слухачів саме на фаховій підготовці.

— Для прикладу, врахувавши побажання слухачів перших випусків, ми додали до програми навчання такі теми, як: «Антиснайперська підготовка», «Коригування вогню артилерії», «Саморобні вибухові пристрої», «Тактична медицина», «Орієнтування на місцевості». Практична складова навчання становить 80%, значна частина занять відбувається у нічний час, — розповів заступник начальника Національної академії сухопутних військ з наукової роботи полковник Андрій Слюсаренко.

На думку керівництва академії, перенавчання сержантів є більш ефективним у площині поповнення офіцерських кадрів, ніж підготовка їх з числа студентів. Останніх можна залучити до війська тільки під час мобілізації. А підготовлений контрактник одразу ж після закінчення курсу береться до виконання обов’язків за посадою. До того ж він є більш мотивованим і свідомо обирає свою життєву стежину з урахуванням досвіду служби.

Одним із таких прикладів є старшина Руслан Веселик, який уже понад 12 років проходить службу в 30-й окремій механізованій бригаді. За цей час він здолав шлях від солдата-водія до старшини — головного сержанта роти.

Руслан потрапив до армії одразу після школи, вищу освіту здобував, перебуваючи у війську. З початку проведення АТО його бригада однією з перших вирушила обороняти нашу державу. Загалом, у зоні АТО він пробув понад півтора року.

— Отримавши від командування пропозицію навчатися на відповідних курсах, погодився без вагань, — розповів старшина Руслан Веселик. — Адже поганий той солдат, який не мріє стати генералом!

Інший слухач, з яким я познайомився, — командир протитанкового відділення молодший сержант Олександр Сікорський з 13-го окремого десантно-штурмового батальйону 95-ї бригади ВДВ. У 2007 році він підписав перший контракт зі Збройними Силами України. Після його завершення продовжив службу в Державній пенітенціарній службі, а 2014-го звільнився у званні старшого лейтенанта і знову підписав контракт із ЗСУ. Відтоді Олександр проходить службу у високомобільних десантних військах. Перебував на посадах водія, командира протитанкового відділення. Загалом, протягом 2015 року він понад чотири місяці виконував завдання у зоні АТО. Як водій аеромобільної роти Олександр кермував «Спартаном». Він проїхав не одну тисячу кілометрів Донбасом, виконуючи бойові завдання.

Слід підкреслити, що всі курсанти курсів військової підготовки осіб рядового та сержантського складу знають, де продовжуватимуть службу. Більшість із них повернуться до своїх підрозділів. І це ще один позитивний момент, про який говорять уже командири військових частин. Адже саме таким чином вони підбирають собі кадри з тих людей, яких бачили у справі і яким довіряють.

12 серпня в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного відбудеться черговий випуск близько 150 молодших лейтенантів.

І насамкінець, тим, хто бажає отримати первинне офіцерське звання в стінах видового навчального закладу ще цього року, слід поквапитися, адже відповідні списки осіб повинні бути сформовані до початку серпня.

Роман ПОРОНЮК

Схожi записи: