Підсумки Ради НАТО-Росія: прориву не відбулося

 Липень 23, 2016

5457_p_09_img_0001Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, виступаючи за підсумками засідання Ради НАТО-Росія, заявив про збереження протиріч у позиції сторін

За одностайною думкою міжнародних експертів, від зустрічі Ради НАТО-Росія на рівні послів ніхто не чекав серйозних проривів. Керівництво Альянсу неодноразово заявляло, що буде зберігати політику «стримування» і одночасно діалогу доти, поки не побачить кроків назустріч з боку Москви. При цьому Кремль залишився на своїх позиціях — заморожування військових розгортань, що здійснюють країни НАТО поблизу російських кордонів, скорочення військової активності з боку Альянсу тощо.

За словами Генсека НАТО, перш за все сторони Ради НАТО-Росія обговорювали ситуацію в Україні. Проте у Росії й Альянсу, як і раніше, залишилися розбіжності з цього питання. Проте учасники Ради погодилися, що «всі повинні працювати в напрямку врегулювання конфлікту на Сході України дипломатичними і мирними засобами». «Це дозволить Україні розвиватися вільно від насильницьких втручань ззовні й сприятиме загальному поліпшенню відносин між НАТО і Росією», — підкреслив Єнс Столтенберг.

Водночас керівник НАТО зауважив, що під час діалогу, який носив «відкритий і відвертий характер», «єдності думок» не спостерігалося. Він зазначив, що учасники Ради погодилися в тому, що сторони діалогу НАТО-Росія повинні нести відповідальність за забезпечення передбачуваності, впевненості й стабільності у відносинах. «У нас є правила для військових дій — як двосторонніх, так і багатосторонніх. Ми всі наполегливо працювали, щоб розвивати їх протягом багатьох років. Ми повинні поважати букву і дух цих правил», — підкреслив генсек НАТО.

«Прозорість і зниження ризику особливо важливі, якщо ми хочемо уникнути інцидентів, нещасних випадків і непорозумінь. Таким чином, у дусі прозорості Альянс поінформував Росію про важливі рішення, які ми прийняли під час Варшавського саміту для посилення нашої безпеки», — зазначив Столтенберг.

Експертна думка

5457_p_09_img_0002_llАндрій Бузаров, експерт з міжнародних та правових питань:

— Слід зауважити, що паралельно з процесом підтримки України НАТО намагається нормалізувати погіршені відносини з РФ. При цьому мова не йде про поліпшення відносин, а хоча б про їх нормалізацію — щоб вони не стали ще гіршими. Тому РФ та НАТО проводять подібні зустрічі. При цьому Альянс чітко продемонстрував на Варшавському саміті, що і надалі буде підтримувати Україну в тій частині, яка на сьогодні вже існує, тобто на рівні підтримки у реформуванні армії та фінансуванні деяких проектів. Тож співпраця, яка є на сьогодні, буде продовжуватися та посилюватися. При цьому відкриття нових програм залежить від того, наскільки ефективно Україна витрачатиме ті засоби, які вже є на сьогодні. НАТО дуже серйозно контролює ці витрати. І якщо Україна спрямовуватиме допомогу насамперед на реформування війська, тоді можна буде казати про нові програми, транші та подальші етапи цієї співпраці.

Зокрема йдеться про зміцнення Альянсом своїх східних кордонів та тверду позицію його членів: Крим — український, Росія воює на Донбасі, Україна — особливий партнер, альтернативи Мінським угодам немає.

При цьому Генсек НАТО нагадав Росії про її особливу відповідальність за виконання Мінських домовленостей. «Усі підписанти Мінських домовленостей повинні дотримуватися своїх зобов’язань, і Росія має значну відповідальність у цьому», — зазначив він та наголосив, що дії Росії в Україні підривають євроатлантичну безпеку, а також відносини між сторонами.

Також під час Ради сторони обговорювали питання безпеки польотів у Балтійському регіоні. На переконання експертного кола, початок цього діалогу можна вважати головним практичним досягненням зустрічі, враховуючи напруженість у взаєминах між РФ і Альянсом. З цього приводу генсек НАТО схвально сприйняв пропозиції Росії щодо зниження ризиків безпеки в повітрі у Балтійському регіоні та сказав, що «з нетерпінням чекає» на подальші дискусії з Росією з цього питання.

Свою позицію щодо підсумків засідання Ради НАТО-Росія глава МЗС ФРН Франк-Вальтер Штайнмаер виклав на сайті Міністерства закордонних справ Німеччини.

«Я вітаю те, що лише кілька днів після саміту у Варшаві відбулося засідання Ради НАТО-Росія, яке, як ми чули, було конструктивним», — заявив Штайнмаер та зауважив, що під час зустрічі йшлося, насамперед, про те, щоб відкрито говорити один з одним про питання транспарентності та скорочення ризиків. У цьому контексті, за словами дипломата, Альянс виклав російській стороні своє рішення саміту у Варшаві.

«Стало очевидно, що в обох сторін є інтерес до діалогу, в тому числі в рамках Ради НАТО-Росія, щоб у майбутньому використовувати цей форум як важливий канал для переговорів», — ідеться в заяві міністра.

Загалом, як би не трактувалися підсумки цієї зустрічі, головним, на переконання експертів, можна вважати те, що Альянс повідомив Росії про рішення саміту у Варшаві, так само, як Росія проінформувала НАТО про свої військові заходи. Хоча про останнє у відкритих джерелах не йдеться, проте сторони мають намір продовжити розмову під час нової зустрічі, дата якої ще не визначена.

Вадим КОВАЛЬОВ

Схожi записи: