Мілітаризований Крим

 Липень 22, 2016

5457_p_08_img_0002 Кремль активно «нарощує м’язи» на анексованому півострові

Угруповання російських окупаційних військ у Криму за два роки після анексії помітно зросло. На сьогоднішній день, за різними оцінками, загальна чисельність різнорідних російських військ на анексованому півострові може сягати 24 тисяч військовослужбовців (за планами російського командування, до 2020-го року їх чисельність повинна зрости до 43–45 тисяч).

З огляду на складну ситуацію на Сході нашої країни, військово-політичне значення розгорнутого в Криму угруповання російських військ є достатньо вагомим. Тому варто звернути увагу на те, що і в якій кількості сконцентрував агресор на наших південних рубежах, використовуючи кримський півострів як своєрідний військовий плацдарм.

Крим — це передусім флот. Російський режим не зрадив своїх традицій, перетворивши півострів, зокрема Севастополь, на основний район базування свого Чорноморського флоту. Сам Севастополь продовжує відігравати роль його головної бази. Протягом останніх двох років значення тамтешніх бухт, причалів та інших об’єктів військово-морської інфраструктури помітно зросло. Безпосередньо в Криму базується 30-та дивізія надводних кораблів, 197-ма бригада десантних кораблів, 68-ма бригада кораблів охорони водного району, 4-та бригада підводних човнів, 41-ша бригада ракетних катерів.

5457_p_08_img_0001Корабельний склад ЧФ РФ, який базується безпосередньо в Криму, нараховує нині близько 35–40 бойових кораблів різних класів. Серед російських бойових кораблів на Чорному морі є й нові. Але слід підкреслити, що за останні два роки корабельний склад ЧФ РФ поповнився незначною кількістю нових бойових кораблів, щоб можна було говорити про «якісне і докорінне оновлення ЧФ». Зокрема, російський Чорноморський флот за два роки отримав два малих ракетних кораблі проекту 21631 («Серпухов» і «Зелений Дол» були переведені зі складу Каспійської флотилії), а також два підводних човни проекту 636.3 «Новоросійськ» і «Ростов-на-Дону». Ще два підводні човни («Старий Оскол» і «Краснодар») донедавна проходили випробування на Північному флоті, й лише нещодавно один із них прибув у Чорне море. Загалом російське командування планує ввести до бойового складу Чорноморського флоту 6 таких субмарин.

Але головним «здобутком» російського флоту в Чорному морі протягом цих двох років став уведений нещодавно до його складу головний фрегат проекту 11356 «Адмірал Григорович». Російські адмірали планували розгорнути на Чорному морі принаймні 6 таких фрегатів, але поки росіянам у цьому сенсі «світить» не більш як 3 одиниці таких «корабликів». Даються взнаки два фактори — значне погіршення загальної фінансово-економічної ситуації в РФ (внаслідок чого тамтешній режим змушений суттєво урізати програми фінансування процесу мілітаризації, зокрема у сфері військового кораблебудування) і тиск на Росію міжнародної спільноти, зокрема України, за агресивну зовнішню політику. Внаслідок цього наступні три фрегати «чорноморської серії» залишилися без українських газових турбін (тобто, без ГЕУ).

Не обійшлося на російському ЧФ й без втрат у корабельному складі. Так, великий протичовновий корабель «Керч», який російські адмірали свого часу планували «модернізувати до сучасних умов», у листопаді 2014-го вирішили «порізати на голки» (вивести з бойового складу флоту і списати), після того як в одному з його відсіків спалахнула пожежа.

 

Авіація і ППО

Авіація ЧФ РФ представлена на півострові двома авіаполками — 43-м морським штурмовим авіаполком (Су-24 та Су-24МР, нині переозброюється на Су-30СМ) та 318-м змішаним авіаполком (літаки Бе-12, Ан-26, вертольоти Ка-27 та Мі-8).

Також на окупованому півострові росіяни розгорнули потужне угруповання протиповітряної оборони та бойової авіації. Так, у Криму розгорнуто повнокомплектну 27-му змішану авіадивізію, яка має у своєму складі 3 авіаційних полки. Зокрема — 37-й змішаний авіаполк (головна ударна сила — 2 ескадрильї, перша — на Су-24М, друга — на Су-25СМ), 38-й винищувальний авіаполк (має на озброєнні літаки Су-27П, Су-27УБ, Су-27СМ та Су-30М2) і вертолітний 39-й авіаційний полк, який скоріше нагадує повноцінну бригаду армійської авіації (принаймні складається з 3-х ескадрилій і має на озброєнні вертольоти Ка-52, Мі-35М, Мі-28Н та Мі-8МТШ).

Угруповання російської ППО в Криму представлене двома зенітними ракетними полками, які озброєні різними модифікаціями ЗРС сімейства С-300. Це 12-й зрп (колишня українська 174-та зрбр) та 18-й зрп (колишній український 50-й зрп). Обидва полки підсилено чисельно і технічно (в першу чергу шляхом переозброєння новішими ЗРК та введення до їхнього складу додаткових). Окрім того, вони додатково отримали на озброєння зенітні ракетно-гарматні комплекси «Панцир-С1».

 

Наземний компонент

Наземний військовий компонент, який агресор розгорнув на анексованому півострові, за масштабом та оснащенням можна порівняти із повнокровним армійським корпусом. Основними його елементами є 810-та бригада морської піхоти (МП) ЧФ РФ, підсилений зрп ЗРК «ОСА-АКМ», 126-та бригада берегової оборони (по суті — розгорнута посилена механізована бригада, яка має у своєму складі окремий танковий батальйон на Т-72Б3), 8-й артилерійський полк (має на озброєнні 152-міліметрові гаубиці типу «Мста-Б», 152-міліметрові САУ «Мста-С», 122-міліметрові РСЗВ типу «Торнадо-Г» та протитанкові ракетні комплекси «Хризантема-С»), 501-й окремий батальйон МП. Окрім того, на півострові вже розгортається 127-ма розвідувальна бригада (двобатальйонного складу) та десантно-штурмовий батальйон (до 2020 року планується розгорнути 97-й дшп). Наразі в Криму, в районі перешийків «чергують» на ротаційній основі батальйонні тактичні групи зі складу з’єднань ВДВ.

Також на півострові розгорнуто: окрему бригаду матеріально-технічного забезпечення, полк радіоелектронної боротьби, інженерно-саперний полк, полк БПЛА, окремий інженерно-морський батальйон.

Достатньо потужно в Криму представлені берегові ракетні частини окупанта. Воно й зрозуміло — у його загальній концепції «оборони» півострова передбачається не допущення навіть наближення «ворожого флоту» до Криму. Тож на півострові розгорнута 15-та берегова ракетна бригада (має на озброєнні БРК «Бастіон» та «Бал»). Окрім того, окупанти розконсервували так званий об’єкт «Сотка» (у бойову готовність приведені стаціонарні установки ракетного комплексу «Утёс» — ракети типу 3М44 «Прогрес»).

 

Загалом, за обережними підрахунками, агресор розгорнув на окупованому ним півострові близько 40 танків, до 340 бойових броньованих машин (ББМ) — БМП, БТР, БМД, БТР-Д, МТ-ЛБ, до 86 літаків (третина з яких — ударні), до 46 вертольотів (половина — ударні), до 84 одиниць ствольної артилерії, 38 одиниць реактивної артилерії і до 24-х зенітних ракетних комплексів типу С-300 різних модифікацій.

Ми бачимо спробу агресора сформувати на захопленому українському півострові повноцінне міжвидове угруповання сил, збалансоване за призначенням, такий собі озброєний до зубів «ведмежий барліг», де можна не тільки успішно «огризатися на всі боки», а й за потреби атакувати. Принаймні наявність достатньо потужної ударної складової, тим більше — перманентних намагань її підсилити (наприклад, під час відпрацювання перекидання на півострів у ході останніх навчань десяти бомбардувальників типу Ту-22М3), красномовно свідчать про те, що в кремлівських планах не тільки прагнення «обороняти півострів», а й використання його за потреби в якості плацдарму для наступу.

Костянтин МАШОВЕЦЬ

Схожi записи: