25 років розбудови Збройних Сил України, закарбованих у газетних рядках «Народної армії»

 Липень 13, 2016

5456_p_20_img_00011992 рік: шинель — радянська, годинник — за українським часом

Якщо 1991 рік увійшов до історії розбудови Збройних Сил як підготовчий період, то наступний став уже провісником утілення в життя перших законів про національне військо. Так, 11 січня 1992-го на шпальтах «Народної армії» було надруковано звернення Президента України Леоніда Кравчука до учасників Всеукраїнської наради з питань будівництва Збройних Сил України. Він наголосив: «Розпочався вирішальний етап їх створення — найголовніший. Політика держави полягатиме у тім, щоб захистити людей у погонах, незалежно від їхньої національності й підпорядкування. Це головний принцип військового будівництва. Все інше ми подолаємо!» А Міністр оборони генерал-полковник Костянтин Морозов у своєму виступі назвав першочергові етапи будівництва національного війська: протягом 1992–1993 років — реформування управлінь трьох військових округів, армій, створення стратегічного угруповання військ, розробка військових статутів, настанов з бойового застосування техніки та озброєння, інших документів, які регламентують діяльність військовослужбовців. Звісно, газета «Народна армія» була на вістрі цих перетворень і першою інформувала читачів про всі зміни, які очікували захисників України.

 

«Будуть забезпечені всі права військовослужбовців, незалежно від їхньої національності»

Так, 3 січня 1992 року на першій шпальті Центрального друкованого органу військового відомства було оприлюднено звернення Міністра оборони України генерал-полковника Костянтина Морозова до військовослужбовців, що дислокувалися на території держави. Гадаю, що кожному були до душі ці зворушливі, сповнені оптимізму рядки: «Нам випала велика честь разом із народом бути творцями історичних справ. Ми будемо створювати Збройні Сили — народну армію. Наше завдання — кожним словом, кожною справою демонструвати вірність армії своєму народу. Ми розпочинаємо складання Військової присяги на вірність народові України і цей ритуал маємо розцінювати як клятву людям, які обрали шлях до добра і злагоди у своїй державі, шлях до без’ядерного миру у відносинах з іншими державами». А вже наступного дня газета надрукувала тимчасове положення про складання Військової присяги.

З 9 січня 1992 року «Народна армія» почала готувати спеціальні випуски, присвячені актуальним проблемам розбудови Збройних Сил України. Зокрема, було надруковано звернення Президента України Леоніда Кравчука до військовослужбовців, які проходять службу на території України та поза її межами. У ньому наголошувалося — до 20 січня 1992 року всі вони мають скласти Військову присягу.

Звісно, у військовослужбовців виникло багато питань щодо служби в українській армії. Тому керівництво держави та новоствореного військового відомства проводило широку роз’яснювальну роботу. Так, у вищезгаданому спецвипуску «Народної армії» було надруковано інтерв’ю з Міністром оборони України генерал-полковником Костянтином Морозовим під назвою «Права військовослужбовців не будуть ущемлені». Зокрема він запевнив: будуть забезпечені всі їхні права, незалежно від національності військовослужбовців. Відповів перший Міністр оборони України і на запитання щодо кількості військовослужбовців, які стали до лав національного війська. «Я ще не проводив такий розрахунок, — повідомив Костянтин Морозов. — Але точно можу сказати: з 18.00 3 січня всі три військові округи працюють за планом Міністерства оборони України». Він також висловився за те, що Україна, як морська держава, повинна мати власні Військово-Морські Сили.

Наша наступна розповідь буде про те, як 1993 року відбувся перехід від гучних гасел та заяв до повсякденної напруженої ратної служби.

Володимир ЧІКАЛІН

Схожi записи: