Один день на межі «русского мира»

 Липень 13, 2016

5456_p_07_img_0001Наш кореспондент провів одну добу на взводному опорному пункті в районі Троїцького

Дорогою до одного зі взводних опорних пунктів мотопіхотного батальйону, який тримає оборону неподалік від Троїцького, охочий до слова водій розповів і про проблеми із запчастинами до машини, і про обстановку в районі, й про нещодавно знятий на тиловій дорозі батальйону фугас.

— До нас останнім часом мало не щодня намагаються просочитися ворожі ДРГ. Побачите все самі на місці…

Я починаю знайомство з бійцями на опорному пункті з вручення дитячих малюнків та «фенічок», виготовлених школярами. Радіють хлопці й свіжому номеру «Народної армії». Далі знайомлять мене з ситуацією:

— Бачите, яка тут місцевість — яри, «зеленка», підступи поросли високим бур’яном. Підійти непоміченими бойовикам нескладно, але нам допомагають тепловізор та прилад нічного бачення. Минулої ночі двоє бойовиків вийшли просто на околицю села. Ми їх помітили вже метрів за 70. Шкода, що немає нічних прицілів — темної ночі влучно стріляти важко. Тому дивишся в тепловізор, запам’ятовуєш напрямок, потім у ту сторону ведеш вогонь. Якщо бойовики відстрілюються, можна прицілюватися по спалахах.

Старший на опорному пункті поселяє мене до саперів. Вони живуть у ще до війни покинутому невеличкому будинку. У приміщенні стоїть запах мастила для зброї, під стелею висить лампочка без абажура, вікна забиті ковдрами…

Раптом оживає чиясь рація. «Спостерігаю рух на одинадцять годин», — хрипить динамік голосом бійця зі спостережного поста. Хлопці напружуються та йдуть на вулицю до командира, який в цей час із зосередженим обличчям уточнює щось по радіо. Круговий жест рукою — і бійці вирушають до спостережного пункту. За півгодини вони повертаються — обійшлося без зіткнень.

На цьому опорному пункті хлопці вже три місяці. Робота тут є постійно: одні на посту, інші викошують високу траву, що закриває огляд на підступах, дообладнують позиції, лагодять машини, готують їжу. Ось таке воно солдатське життя.

У тіні під деревом чаклує сапер.

— Треба поглибити деякі окопи, а ґрунт тут важкий. Інженерну техніку сюди не заженеш, а лопатою нічого не зробиш. Тому будемо «копати» зарядами, — говорить він.

Вечоріє. Доки у саперів готується на вогнищі запашна яєчня з овочами, знайомимося ближче. Дмитрові 34 роки, і до мобілізації він працював на Білоцерківському шинному заводі. Сергію — 45, і до війни він був столяром на меблевій фабриці. Наймолодшому Ігорю — 30, він будівельник.

— Свого часу я навіть займався ландшафтним дизайном, — з гордістю зауважує він. — А зараз доводиться інші ландшафти облаштовувати.

За вечерею триває некваплива розмова. Бійці розповідають про своє довоєнне життя, про сім’ї та роботу. Але згодом бесіда сповзає до війни — про зняті у різноманітних місцях міни, про бої, в яких довелося брати участь, про загиблих товаришів.

— Як не набридла нам війна, все одно більшість розмов про неї, — констатує Дмитро.

Потім ті, хто не на постах, вкладаються спати. Хлопці пропонують мені вийти з ними вночі на пост, я погоджуюся.

…Неголосно грає будильник на мобільному телефоні, час йти у варту. Кружка міцної кави — і ми виходимо на вулицю. Кілька хвилин звикаємо до темряви — і йдемо вперед. Дмитро вдивляється у тепловізор, Сергій озброєний приладом нічного бачення. Мені ж доводиться тільки прислухатися. Тиша тут нетривала, десь справа і зліва періодично лунають віддалені одиночні постріли та короткі черги, інтенсивність наростає. Зліва чути канонаду вибухів: це бойовики почали крити сусідні позиції з мінометів. Дихання війни не припиняється ні на хвилину — мир «русскому миру» не потрібен.

За годину починає світати, небо на сході стає багряним, десь далеко співає одинокий півень.

— Зараз найскладніший час, — пошепки говорить Дмитро. — У ранкових сутінках тепловізор та прилад нічного бачення малоефективні. Тому бойовики найчастіше намагаються підібратися до нас саме у сутінках.

За годину нас зміняють на посту.

— Щось «сепари» нині неактивні, — каже Андрій, — напевно чекають на черговий гумконвой. Тоді знову почнуть гупати.

Після сніданку сапери збираються на виїзд — для них є робота. Я їду разом із ними. На блокпосту під Попасною ми прощаємося — мені в інший бік. Тиснемо один одному руки, бажаємо удачі. Війна, яка так набридла всім нам, триває, а отже, для кожного ще буде робота.

…Коли цей матеріал готувався до друку, з-під Троїцького надійшло повідомлення. Мої нові знайомі з ВОПу вночі добре попрацювали — відбили напад ДРГ.

Усе почалося близько 22:00 з мінометного обстрілу, а потім понад 20 бойовиків пішли вперед.

— Їхній СПГ дуже роздратував наших, — розповів мені Андрій. — Довелося відповісти. Відступаючи, противник кинув трьох своїх поранених, серед яких були командир роти і командир взводу. Один із них, росіянин з Омська, помер від важких ран. Інші двоє — у полоні.

Роман ТУРОВЕЦЬ

Схожi записи: