Підсумки саміту НАТО: підсилення східного флангу та комплексний пакет допомоги Україні

 Липень 13, 2016

5456_p_01_img_0001На саміті Альянсу у Варшаві було твердо наголошено: Крим — український, Росія воює на Донбасі, Україна — особливий партнер, альтернативи Мінським угодам немає

Попри те, що Україна не є членом НАТО, на саміті у Варшаві її приймали на вищому рівні. Україна — єдина країна-партнер Альянсу, з якою провели окрему зустріч. За результатами зустрічі зроблено спільну заяву Комісії НАТО-Україна

Головним підсумком дводенного саміту НАТО у Варшаві експерти вважають зміну політики Альянсу щодо Росії та нових викликів колективній безпеці. Вже ніхто не має ілюзій: у відповідь на агресивні дії Кремля, ІД і будь-яких інших терористичних угруповань Альянс реагуватиме блискавично. Головний результат саміту — заява про доповнення політики стримування посиленням оборони членів НАТО і збільшенням допомоги країнам-партнерам.

Окрім домовленостей про поглиблення співпраці з Альянсом, українська дипломатія на саміті НАТО домоглася визнання вимог Києва в питанні імплементації Мінських угод: спочатку Росія виводить свої регулярні війська і віддає Україні контроль над кордоном, і тільки потім на Донбасі можливі вибори. А для прискорення цього процесу буде створено «Дорожню карту» імплементації Мінських угод з тимчасовими рамками імплементації кожного пункту.

5456_p_04_img_0001У Варшаві також було заявлено про зміцнення Альянсом своїх східних кордонів. Країни-члени НАТО узгодили рішення про розгортання чотирьох батальйонів Альянсу чисельністю до 4 тис. солдатів у Польщі та країнах Балтії. Зокрема, в цих країнах на ротаційній основі будуть розміщуватися 4 батальйони.

«Ми збільшуємо нашу військову присутність у Балтійських країнах та Польщі. Без жодного сумніву, це є реакцією на те, що Росія зробила в Україні. Те, що ми робимо, направлене на оборону і повністю відповідає нашим міжнародним зобов’язанням», — підкреслив на саміті глава НАТО Єнс Столтенберг.

У Польщі дислокуватиметься американський контингент. В Естонії базуватиметься батальйон із Великобританії, в Литві — німецький підрозділ, а в Латвії — канадці. Щоправда деякі експерти вважають, що ці батальйони не зможуть зупинити можливу агресію. Вони здатні лише стримувати її, поки на допомогу не прийдуть колективні сили Альянсу. Але в цьому випадку йдеться не про військову перевагу, а про глобальну зміну політики і реакцію на загрозу.

Збройні сили Канади нададуть також один фрегат, який буде виконувати оперативні завдання військово-морських сил НАТО в регіоні, а також направлять до 6 винищувачів СF-18 для проведення періодичного спостереження й організації повітряної поліцейської діяльності в Європі. А у польському місті Редзиково за два роки має відкритися база протиракетної оборони.

5456_p_05_img_0001Історичною подією під час Варшавського саміту стало підписання угоди про співпрацю між НАТО та ЄС. Цей документ передбачає замість посилення власної армії ЄС суттєве поглиблення співпраці з НАТО. Для цього ЄС і НАТО підписали декларацію про активізацію співпраці щодо забезпечення безпеки в Європі та спільної протидії безпековим викликам. Документ передбачає своєчасний обмін інформацією, координацію питань стратегічної комунікації, співпрацю з кібербезпеки, зміцнення оборонної промисловості тощо.

Окрім того, сторони домовилися розширювати співпрацю на морі для боротьби з нелегальною міграцією. Так, у Середземному морі почнеться нова операція із забезпечення безпеки Sea Guardian, яка покликана боротися з терористами і перевізниками мігрантів. Триватиме й операція «Софія» у Егейському морі, яка відбувається у співпраці з ЄС. А операцію Active Endeavor вирішили трансформувати у більш широку місію з морської безпеки.

Окремим пунктом у підписаній угоді йдеться про координацію допомоги ЄС і НАТО Україні.

Зокрема НАТО та ЄС запевнили Україну в політичній підтримці щодо проведення виборів на окупованих територіях, які відбудуться лише після виведення російських військ та повного встановлення миру в регіоні. Також Альянс затвердив потужну програму допомоги для зміцнення сектору безпеки та оборони України.

Вадим КОВАЛЬОВ

Варшавський саміт НАТО став найбільшим в історії Альянсу. До столиці Польщі приїхали 18 президентів, 21 прем’єр, 41 міністр закордонних справ та 39 міністрів оборони. До форуму готувалися понад рік, а на організацію заходу витратили 50 мільйонів доларів.

Символічно, що саміт відбувся саме у столиці Польщі, де 1955 року було підписано угоду про створення військового блоку соціалістичних країн під назвою Варшавський договір.

 

Комісія Україна-НАТО: затверджено комплексний пакет допомоги у секторі безпеки та оборони

5456_p_04_img_0002 За підсумками засідання Комісії Україна-НАТО Президент Петро Порошенко повідомив, що у Варшаві відбулися дуже відверті, відкриті та конструктивні переговори між істинними друзями, партнерами і де-факто союзниками.

Президент України нагадав, що 9 липня відзначається 19-та річниця Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО. За його словами, на заходах у рамках цьогорічного саміту Альянсу прийнято рішення про подальшу активізацію особливого партнерства Україна-НАТО. «Ми домовилися почати процес, який дозволить Україні отримати статус партнера з посиленими можливостями. Цей статус передбачає поглиблення відносин у сфері безпеки і забезпечення більш тісної взаємодії з союзниками по НАТО», — сказав Петро Порошенко. Він підкреслив, що таке рішення свідчить про тверду підтримку України з боку Альянсу.

Президент зазначив, що НАТО продовжить підтримку України для посилення її оборонних можливостей, повідомляє сайт Президента.

«Комплексний пакет допомоги НАТО для України, який був схвалений, є цінним інструментом, щоби допомогти нам у досягненні цієї мети. Це унікальний пакет. Ніколи в історії НАТО така тверда і суттєва підтримка у середньостроковій перспективі не надавалася країнам-партнерам», — наголосив Президент. За його словами, пакет допомоги містить матеріали і практичну допомогу в 40 сферах, які спрямовані головним чином на оборонний потенціал України та сектор безпеки.

Така допомога Україні надаватиметься через 8 спеціальних цільових фондів, один з яких стосується розмінування. Буде започатковано 5 спеціальних програм, низка двосторонніх проектів тощо. Також буде збільшено кількість радників НАТО в Україні, що сприятиме ефективній координації цієї діяльності. Зокрема передбачений спеціальний координатор Альянсу.

Своєю чергою Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наголосив, що під час засідання Комісії вкотре обговорювали безпеку в Україні. «Ми ще раз наголосили на продовженні підтримки України НАТО, нашому співробітництві з Києвом і також вітаємо плани України, її уряду у проведенні реформ», — сказав Єнс Столтенберг.

Генеральний секретар НАТО підкреслив, що незважаючи на виклики та продовження конфлікту, Україна орієнтована на реформи, а також боротьбу з корупцією. За його словами, НАТО надає їй як консультаційну допомогу, так і цільову підтримку для того, щоби зробити Збройні Сили та оборонні інституції більш ефективними.

«Це є основою пакета, який був узгоджений», — зазначив Генеральний секретар НАТО і наголосив, що «ключовим питанням для безпеки НАТО є безпечна Україна, яка віддана верховенству права».

Єнс Столтенберг також зауважив, що Альянс розробив плани, аби продемонструвати стабільність за межами своїх кордонів, і працює з такими партнерами, як Україна: «Ми також визначили плани виконання цих рішень і ми працюємо над тим, щоб ці плани стали реальністю».

Мета Комплексного пакета допомоги — консолідація та посилення допомоги НАТО, спрямованої на сприяння Україні у забезпеченні власної безпеки та проводенні необхідних реформ, зокрема — в секторі безпеки й оборони. «Ми вітаємо схвалення Стратегічного оборонного бюлетеня, який слугуватиме дорожньою картою оборонної реформи України», — йдеться у заяві Комісії Україна-НАТО на рівні глав держав та урядів.

Комплексний пакет допомоги спрямований на вдосконалення та посилення підтримки, яку забезпечує НАТО. Допомога надаватиметься за такими напрямами, як розбудова інституцій та спроможностей, логістика і стандартизація, військово-технічне співробітництво, кібернетична та енергетична безпека, медична реабілітація, стратегічні комунікації, протидія гібридній війні та реформа органів безпеки. Пакет дозволить здійснити повну перебудову сектору безпеки й оборони України, привести ЗСУ до стандартів НАТО за допомогою трастових фондів або інших програм. Більшу частину реформ планується завершити за 4 роки, тобто до 2020-го.

 

Схожi записи: