Врятуємо майора Петраківського

 Липень 8, 2016

5455_p_08_img_0002За майже два роки лікування Героя України прогресу не сталося. Але родина офіцера і багато українців вірять, що зусилля багатьох людей, які допомагають Олександру одужати, не можуть бути марними… Пораненому офіцеру необхідна специфічна нейрореабілітація в спеціалізованому центрі

Середина липня 2014 року. Українські війська один за одним звільняють населені пункти Донбасу. Запеклі бої точаться в районах Амвросіївки, Маринівки, Ізвариного, Лисичанська, Дзержинська, Севєродонецька. 18 липня передові частини Збройних Сил беруть під контроль південно-східну частину Луганська. За 9 кілометрів на південь від обласного центру, в облозі,  під щільним обстрілом з «Градів» та мінометів противника перебувають оборонці Луганського летовища. Ситуація, в якій опинилися наші підрозділи в аеропорту, критична: боєприпасів, медикаментів та продовольства обмаль, поранені потребують термінової евакуації. Командування сектору приймає рішення про розблокування ЛАПу,  на прорив висувається кількатисячна колона військ…

Загін спецпризначення, який очолив капітан Олександр Петраківський, отримав завдання — провести розвідку на дорозі, що веде в аеропорт. Слідом за розвідниками мала вирушити вся колона…

5455_p_08_img_0001У чистому полі, майже біля самого аеропорту розвідники нарвалися на засідку. Бойовики відкрили по спецпризначенцях шквальний мінометний вогонь, «Урал», в якому пересувалася група, загорівся, і складені в його кузові ящики з боєприпасами почали вибухати. Хлопці ледве встигли вискочити з автомобіля, декого викинуло на узбіччя вибуховою хвилею. За наказом командира, група зайняла кругову оборону, а сам він по-пластунськи перемістився до молодшого сержанта Рябчича, який, вистрибуючи з автівки, втратив шолом. Знявши з себе власний, капітан наказав підлеглому вдягти його.

Інтенсивність обстрілу нашого підрозділу не спадала. Після чергового вибуху від «Уралу» відірвалося крило і впало на командира групи та ще двох бійців, які його прикривали. Поранений осколком міни в голову, із залитим кров’ю обличчям офіцер продовжував керувати боєм. За його наказом, розвідники, підбираючи поранених побратимів та відстрілюючись від ворога, почали відходити в ліс. Сам Петраківський, разом із іншими, виносив поранених із поля бою. Лише згодом, відірвавшись від ворога і опинившись у більш-менш безпечному місці, група повідомила на базу про засідку й передала свої координати для евакуації. Гелікоптер прибув у вказаний квадрат за годину. Першими вантажили поранених. Попри біль у голові, командир групи летіти першим рейсом відмовився і залишався на місці, доки не було евакуйовано всіх його підлеглих…

Завдяки діям групи капітана Петраківського, основна колона, яка рухалася на прорив ворожого кільця, стиснутого навколо Луганського аеропорту, у ворожу засідку не потрапила і прорвалася до оборонців летовища іншою дорогою. Десятки, а можливо, й сотні життів наших бійців було врятовано. В тому бою пощастило й молодшому сержантові Рябчичу, який отримав шолом командира: вся його поверхня була посічена слідами від куль та осколків.

За ту операцію капітану Олександру Петраківському було присвоєно звання Героя України та достроково — військове звання «майор». Однак ані нових погонів, ані нагороди, вдягати йому поки що не доводилося.

Пораненого командира евакуювали до Харківського військового госпіталю. На операцію він прийшов сам, але під час хірургічного втручання впав у кому. Наступного дня Олександра перевели до Львівського шпиталю. Але й там його стан лише погіршувався, тож життя офіцерові довелося рятувати за кордоном — спочатку в Ізраїлі, а потім у Польщі. На жаль, за майже два роки лікування прогресу не сталося…

28 червня поточного року реанімаційно-операційним літаком Повітряних Сил ЗС України Ан-26 «Віта» із реабілітаційного центру Республіки Польща офіцера евакуювали до України. Нині він перебуває на обстежені у Національному військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь» МОУ.

— Причиною перевезення пораненого майора Петраківського є необхідність обстеження і прийняття експертного рішення консиліумом лікарів МОЗу і МОУ та родичами щодо подальшого лікування Героя України в закордонних клініках, — пояснив під час брифінгу, що відбувся в Національному ВМЦ «ГВКГ», директор Військово-медичного департаменту Міністерства оборони України генерал-майор медичної служби Андрій Верба.

Посадовець поінформував громадськість, що питання перебуває на контролі керівника оборонного відомства генерала армії України Степана Полторака, який після прибуття з Польщі пораненого Героя відвідав особисто й поцікавився станом здоров’я.

— Департаментом міжнародного співробітництва Міністерства оборони України направлено звернення до посольств Німеччини, США, Японії, Італії, Франції та Естонії щодо залучення фахівців цих провідних країн для проведення комплексного огляду та затвердження плану лікування і реабілітації Олександра Петраківського, — зауважив керівник Військово-медичного департаменту Міністерства оборони.

За його словами, планується провести відеоконференції з фахівцями відомих закордонних реабілітаційних центрів, які нададуть консультації.

Докладніше про стан здоров’я Героя України розповів Головний невролог Міністерства оборони України полковник Анатолій Ткачов, який у складі міжвідомчої комісії медичних фахівців оборонного відомства та Міністерства охорони здоров’я, за дорученням Президента України здійснив обстеження пораненого офіцера Олександра Петраківського у Польщі.

— Після огляду ми зробили висновок, що у Олександра, на фоні його основного захворювання — а це енцефалопатія складного генезису, посттравматична і постгіпоксична — зберігаються деякі коркові функції. Це дозволяє припустити, що відбувається процес відновлення його нервової системи, — зазначив лікар.

Консиліум дійшов висновку, що для покращення стану пацієнта необхідна специфічна нейрореабілітація в спеціалізованому центрі. На жаль, в Україні таких лікувальних закладів не існує.

Присутній на брифінгу батько героя, Петро Петраківський (полковник запасу, який свого часу проходив службу в одному з полків спеціального призначення), повідомив, що низка лікувальних закладів за кордоном готові прийняти його сина на лікування. Родина чекає завершення обстеження, яке триватиме до двох тижнів. Потім має надійти ще декілька запрошень від провідних клінік світу, і вже тоді рідні Героя України та лікарі визначаться з лікувальним закладом, до якого його буде направлено. Його батько кілька разів повторив слова Тараса Григоровича Шевченка: «Борітеся — поборете».

— Дякую, що Президент України Петро Порошенко дав доручення створити комісію щодо проведення дообстеження, інструментального обстеження мого сина та консультацій провідних фахівців Міністерства охорони здоров’я та Міністерства оборони України, — сказав Петро Петраківський.

Окремо він подякував Міністру оборони України генералу армії Степану Полтораку, який тримає процес лікування на особистому контролі.

— Степан Тимофійович, незважаючи на велику завантаженість, особисто цікавиться станом здоров’я Олександра, ходом його лікування і дав нам свій номер мобільного телефона, — зауважив Петро Петраківський.

Він також подякував військовим лікарям за лікування і сказав насамкінець:

— Я щиро вірю, що з вашою допомогою, з допомогою ваших закордонних колег Олександр згодом одужає і повернеться до строю. Такі, як він, ніколи не здаються.

За інформацією Петра Станіславовича, найбільше шансів на одужання сина дають в одному з реабілітаційних центрів Сполучених Штатів Америки. І родина сподівається, що  найближчим часом Олександр буде там лікуватися.

Іван СТУПАК

Для тих, хто може і прагне надати допомогу у лікуванні Героя України майора Олександра Петраківського, надаємо номер банківської картки для перерахування коштів:

ПриватБанк 4731 2171 0824 5547

(Петраківський Петро Станіславович)

Схожi записи: