На шляху до війська натовського зразка, або Про деякі нюанси трансформації сектору безпеки й оборони в Україні

 Липень 2, 2016

5454_p_08_img_0001— Завдяки підтримці НАТО ми приступили до широкомасштабної реформи. В її основу закладено основоположні принципи НАТО. Мета — досягнення сумісності з Альянсом. Уперше в історії України відповідно до прийнятих в НАТО принципів здійснено комплексний огляд сектору безпеки і оборони та ухвалено Стратегічний оборонний бюлетень — дорожню карту нашої оборонної реформи. Важливим фактором практичної підтримки реформ є Комплексний пакет допомоги, який дозволить зміцнити Збройні Сили, вдосконалити системи управління, зв’язку та автоматизації, логістики та стандартизації, військово-технічного співробітництва, медичної реабілітації військовослужбовців, протимінної безпеки та протидії гібридним загрозам, — зазначив генерал армії України Степан Полторак у Брюсселі під час нещодавнього засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів оборони.

У Брюсселі між Міноборони України та Агенцією НАТО з підтримки і постачання було підписано Угоду про встановлення відносин у сфері купівлі-продажу на підтримку Збройних Сил України.

На практиці це означає, що, крім поглиблення загальної співпраці нашої країни з НАТО, ми зможемо здійснювати конкретні практичні кроки в такому важливому для нашої країни питанні, як диверсифікація матеріально-технічного забезпечення Збройних Сил України та нівелювання залежності нашої держави від російського ОПК у сфері технічного забезпечення власного війська (окремі типи та види озброєння, запасні частини до ОВТ, витратні матеріали тощо).

Особливої актуальності це питання набуває з огляду на те, що проти нашої країни триває гібридна агресія сусідньої країни — Російської Федерації. Тому немає нічого дивного в тому, що Україна нині прагне не просто співпрацювати з НАТО у сфері безпеки та оборони, а й безпосередньо активно трансформувати сектор безпеки за кращими зразками Альянсу.

Адже у випадку успішного досягнення цієї мети, на мій погляд, питання відновлення територіальної цілісності нашої країни стане значно «ближчим» до практичної реалізації.

За словами Президента України Петра Порошенка, ще до того, як Україна стане членом НАТО, в неї має бути армія натовського зразка. «Ми повинні визначити та забезпечити неухильне дотримання єдиних для всіх силових структур правових та технічних вимог до розробки та прийняття на озброєння техніки і майна з урахуванням стандартів армій країн НАТО», — зокрема зазначив він під час нещодавньої науково-практичної конференції «Уроки гібридної війни».

Але нині практична реалізація всіх цих прагнень у сфері трансформації українського війська за стандартами НАТО не обмежується технічними стандартами. Трансформується багато інших сфер та напрямів діяльності вітчизняного війська.

Найбільш пріоритетними, де процес трансформації усталений і незворотний, є сфери організаційно-штатної побудови, бойової і професіональної підготовки військ і органів їхнього управління та низка інших напрямків, які цілком сміливо можна вважати ключовими для нарощування боєздатності українського війська, особливо в контексті агресії з боку РФ.

Наприклад, створення Сил спеціальних операцій (ССпО) у структурі Збройних Сил України. Очевидно, що розбудова цього принципово нового для вітчизняного війська роду сил є сьогодні нагальною необхідністю. Цей «інструмент» може бути одним із найефективніших для використання у такому типі протистояння з агресором, як гібридна війна. Тож цілком логічно до цього процесу були залучені фахівці НАТО.

Вони внесли чимало нововведень у процес розбудови українських ССпО, передусім щодо налагодження сумісності нової української військової структури з силами Альянсу і також підвищення рівня її ефективності. Наприклад, у ході формування Навчально-тренувального центру Сил спеціальних операцій ЗС України замість 50 офіцерських посад після консультацій з іноземними інструкторами і радниками було введено стільки ж сержантських, що цілком відповідає стандартам армій провідних країн світу, де роль та місце сержанта в навчанні та вихованні солдатів підняті на високий службово-професійний рівень.

Ще одним прикладом є активна робота навчально-тренувальної місії НАТО в Україні. В межах якої в Міжнародному центрі миротворчості та безпеки ведеться підготовка підрозділів Збройних Сил України. Там за програмами так званого об’єднаного циклу тренування фахівці з країн Альянсу допомагають готувати спеціалістів для підрозділів Сухопутних військ ЗС України згідно зі стандартами армій провідних країн світу. А ще можна пригадати відкриття минулого місяця школи підготовки професійного сержантського складу також за стандартами НАТО, поновлення та активізацію спільних військових навчальних програм на двосторонній основі між Україною та низкою країн-членів НАТО (Канадою, Великою Британією, Данією тощо).

Тож наближення нашого війська до натовського зразка відбувається інтенсивними темпами. У цьому контексті треба сказати, що головною метою цієї спільної роботи українських військовиків та представників армій країн-членів Альянсу є досягнення до 2020 року цілковитої технічної та оперативної сумісності Збройних Сил України та сил Альянсу.

Але процес наближення до стандартів НАТО у сфері безпеки і оборони не обмежується достатньо інтенсивними змінами технічного, оперативного чи організаційного характеру лише в українському війську. Доволі активно змінюється також увесь сектор безпеки і оборони країни.

Як відомо, одним із основних документів у цій сфері є затверджена Президентом України Концепція розвитку сектору безпеки і оборони України. В цьому документі прописані реальні напрями розвитку сектору відповідно до стандартів НАТО, зокрема суттєве підвищення рівня демократичного цивільного контролю за його діяльністю.

Загалом можна цілком сміливо стверджувати, що у відповідності до стандартів НАТО відбувається зміна самих принципів керівництва обороною країни. Разом зі змінами безпосередньо у війську та інших силових структурах України як складових сектору безпеки та оборони змінюються процедури та основи формування оборонної політики нашої держави. Вона стає більш прозорою, зрозумілою для громадянського суспільства нашої країни, в ній береться до уваги суспільний запит та прагнення більшості громадян держави у цій сфері.

У межах реформування Міністерства оборони України передбачається, що посада очільника оборонного відомства після 2018 року стане цивільною. Буде введено посаду Державного секретаря Міністерства оборони, проведено подальше розмежування та уникнення дублювання функцій між Міністерством оборони та Генеральним штабом ЗС України, а також проведено низку інших заходів у межах масштабної реформи, яка передбачає приведення структури МО України та ГШ ЗС України у відповідність до стандартів країн-членів НАТО.

Не буду забігати наперед, коли і як нам вдасться реалізувати все задумане в цій сфері. Час покаже. Лише додам, що ми в Україні пересвідчилися в необхідності реформ, загрози є чималими, часу бракує, права на помилки не маємо. В умовах відбиття гібридної агресії Україна чітко обрала шлях на різке підвищення ефективності власної сфери національної безпеки та оборони. І цей шлях ми мусимо пройти якнайшвидше. Зовсім не випадково провідний експерт Atlantic Council Ян Бжезінський закликає Північноатлантичний альянс більш активно залучати нашу країну до систем безпеки у регіоні Східної та Центральної Європи.

Костянтин МАШОВЕЦЬ

Схожi записи: