Чого очікувати від саміту НАТО у Варшаві?

 Червень 29, 2016

5454_p_09_img_0001Передбачається, що під час цьогорічного саміту Альянсу буде схвалений всеохопний пакет допомоги Україні

Однією з найважливіших міжнародних подій цього року стане саміт НАТО, який відбудеться 8–9 липня у Варшаві. Напередодні в Києві, в посольстві Литовської Республіки в Україні відбувся брифінг «Варшавський саміт НАТО 2016 та Україна». Під час заходу дипломати, представники виконавчої влади та експерти розповіли, чого чекати Україні від цього міжнародного заходу.

Посол Литви в Україні Маріус Януконіс зазначив, що Литва дуже рада, що має можливість брати участь в загальному процесі допомоги НАТО для України щодо реформування системи оборони і наближення до стандартів НАТО.

— Ми всі розуміємо, в який відповідальний і рішучий час відбуватиметься цей саміт. Останні роки світ і Європа стали більш непередбачуваними і небезпечними. Ми бачимо інтенсивні дії Росії проти України в нарощуванні військового потенціалу вздовж кордонів. Звичайно, є очікування щодо України як доброго партнера НАТО і країни, якій Альянс багато допомагає. Передбачається, що під час саміту у Варшаві буде схвалений всеохопний пакет допомоги Україні, — сказав посол Литви в Україні.

У своїй промові посол Польщі в Україні Генріх Литвин наголосив, що Польща є технічним організатором Варшавського саміту, а над питаннями, які будуть порушені, плідно працюють усі країни-члени НАТО.

5454_p_01_img_0003Під час липневого саміту відбудеться дуже важлива для нашої держави зустріч комісії Україна–НАТО на рівні голів держав та урядів.

Голова представництва НАТО в Україні Александер Вінніков розповів, що Україна буде єдиною країною-партнером НАТО, яка проведе окрему зустріч, в окремому форматі під час саміту 2016 року.

— Це є чіткою ознакою безустанної підтримки безпеки та стабільності України, яку надає НАТО. Ми очікуємо політичного та практичного результату після цієї зустрічі. Мета НАТО полягає в тому, щоб допомогти Україні сформувати і розбудувати ефективні структури оборони та безпеки та посилити цивільний контроль і демократичний нагляд, — зазначив Александер Вінніков.

Також голова представництва НАТО в Україні сказав, що у Варшаві буде підтверджено потужну політичну підтримку України, її суверенітету, територіальної цілісності. «Союзники не визнають нелегальну та нелегітимну анексію Криму. Ми продовжимо закликати Росію припинити дестабілізацію в Україні. Росія має припинити підтримку бойовиків, відвести свої війська і військову техніку з української території. Ми ще раз зазначимо, що Мінські угоди є шляхом до сталого вирішення цієї ситуації і будемо закликати і в подальшому всі сторони до повного виконання цих угод», — проінформував присутніх Александер Вінніков.

 Директор Інституту світової політики

Альона Гетьманчук:

— Україна й НАТО мають очікувати реальних результатів від саміту у Варшаві. На мою думку, сам факт того, що на саміті відбудеться засідання Комісії Україна — НАТО на найвищому рівні, є досягненням. Для тих, хто щільно займається цією тематикою, не є секретом, що всередині НАТО була дискусія щодо доцільності проведення цієї комісії, але саме Польща і Литва переконали союзників, щоб таке засідання відбулося.

Також можу сказати, що надходять сигнали, що Бухарестська декларація, тобто заяви про те, що Україна та Грузія у майбутньому можуть стати членами НАТО, жодним чином не буде відображена у Варшавській декларації. Дуже хотілося б, щоб це було спростовано. Ніхто не вимагає членства в НАТО, але підтвердження Бухарестської декларації, на мій погляд, було б правильним сигналом.

Голова представництва НАТО в Україні зазначив, що на саміті будуть ухвалені важливі рішення, які стосуватимуться безпеки Європи та сусідніх країн. Ці рішення ґрунтуватимуться на двох засадничих принципах: захист громадян завдяки сучасній системі оборони та стримування і проектування стабільності поза межами кордонів НАТО.

— Зараз Сили реагування НАТО втричі більші, і в їхній основі є передова бригада підвищеної готовності, яка може протягом кількох днів переміститися в будь-яку частину світу. Крім того, ми приймемо рішення щодо посилення сил базування НАТО. Ми вже сформували 6 штаб-квартир у східній частині Альянсу. Також збільшено кількість навчань, аби ми могли відповідати новим викликам безпеки, а саме гібридній війні та загрозам у кіберпросторі. Всі ці заходи є найбільшим посиленням колективної системи оборони і стримування з часів «холодної війни». Ми хочемо бути готовими реагувати на будь-яку загрозу для наших союзників, — сказав пан Александер.

Ще однією темою саміту стане проектування стабільності поза межами кордонів НАТО. Це протидія ІДІЛ, розбудова оборонної спроможності Іраку, Йорданії, Тунісу, підтримка Афганістану та подолання викликів в Егейському та Середземному морях.

Представник НАТО запевнив, що Альянс і надалі допомагатиме розбудовувати власні оборонні спроможності Україні, Грузії і Молдові.

Практичним результатом стане комплексний пакет допомоги. Нещодавно цей пакет уже був узгоджений Міністрами оборони у Брюсселі і зараз має бути затверджений на рівні голів держав і урядів у Варшаві. Він об’єднує всі напрями допомоги, які НАТО надає Україні, а також додає нові ініціативи.

Заступник Міністра оборони України з питань європейської інтеграції Ігор Долгов зазначив, що ключові рішення щодо допомоги Україні будуть стосуватися не стільки нових інструментів, скільки систематизації наявних.

— Якщо прискіпливо читати документ, то дійсно нового там можна не знайти. Більше йдеться про систематизацію старих програм. Принципово новим буде заснування платформи з протидії гібридній війні, — зауважив заступник Міністра оборони.

Заступник Міністра оборони України проінформував, що в межах проекту «Наука заради миру і безпеки» НАТО виділило на його реалізацію в Україні понад 6 млн євро. Це абсолютно рекордна цифра за всю історію відносин України з НАТО.

Загалом союзники розуміють, що проводити реформування на тлі триваючого конфлікту дуже нелегко. У Варшаві вони визнають той прогрес, якого Україна вже досягла, а також заохочуватимуть до подальшого просування шляхом комплексних реформ за стандартами НАТО.

Олена КРУГЛЄНЯ

Схожi записи: