Пострадянські однострої відправлять у відставку

 Червень 23, 2016

5453_p_06_img_0001У гардеробі українських військовиків очікується обнова. Новий однострій буде відповідати національним військовим традиціям

З активістами волонтерської групи «Нове військо» — відомим телевізійним ведучим, істориком і журналістом Віталієм Гайдукевичем та заслуженим художником України, автором малюнка ордена Богдана Хмельницького, символіки більшості силових структур України Олексою Руденком ми зустрілися в експозиції Національного військово-історичного музею, присвяченій визвольним змаганням початку минулого сторіччя. Розмовляли, здавалося б, на тему далеку від буремних подій останніх двох років української дійсності, — про однострої. Повсякденні та парадно-вихідні мундири нашого війська.

— Панове, разом із Олександром Лєжнєвим — художником-графіком, автором малюнка медалі «До 25-річчя незалежності України» та Миколою Чмирем — кандидатом історичних наук, членом Українського геральдичного товариства, членом Комісії з державних нагород та геральдики, ви генеруєте процес зміни зовнішнього вигляду сучасного українського військовика. Чому саме зараз постало це питання?

В. Гайдукевич:

— На жаль, так склалося, що упродовж майже 25 років керівництво держави та Збройних Сил з різних на то причин не приділяло належну увагу тому, аби українське військо виглядало дійсно українським. Упродовж цих двох з гаком десятиліть новітньої української історії наші військовики мали багато в чому радянський імідж.

О. Руденко:

— Коли угруповання радянської армії, яке дісталося нашій державі від СРСР, було вирішено переодягнути, насправді не було створено бодай якоїсь обґрунтованої концепції, яка б сприяла ідентифікації українського солдата з-поміж представників інших армій країн СНД.

На щастя, теперішнє керівництво держави, в особі насамперед Президента України, очільники Міністерства оборони та Генерального штабу мають політичну волю до зміни іміджу захисника Батьківщини і розуміють важливість тих змін, які ми пропонуємо.

— І що саме ви пропонуєте змінити?

В.Г.:

— Все. І за формою, і за змістом. Однострої, знаки розрізнення, нагороди і саму нагородну систему, будуть внесені зміни до системи військових звань тощо. Український військовослужбовець має виглядати українським. Так само, як можна безпомилково впізнати жовніра Війська Польського чи вояка Бундесверу, так саме мають вирізняти українського солдата — одягнутого у зручні, красиві, виразні однострої, скроєні із якісної тканини, в яких за честь буде з’являтися не лише в середовищі європейських чи заокеанських колег, а й одружуватися…

О.Р.:

— Аби досягти цієї мети, ми взяли за основу європейську традицію і поєднали її з національною. За великим рахунком, це питання зміни світогляду нашого солдата. Кожен має зрозуміти — українська армія не є продовженням радянської. То було військо зовсім іншої держави. А наші Збройні Сили є правонаступниками українських збройних формувань часів визвольних змагань, козацької доби, Київської Русі й про що багато хто забуває, — лицарства періоду Литовської держави.

В емблемах, відзнаках, знаках розрізнення, нових погонах, патчах (які, до речі, всі помилково чомусь називають шевронами), кокардах тощо — ми звели в єдине ціле всю нашу військову самобутність, відтворили неповторне українське обличчя і безперервність справи захисту Батьківщини — від дружинників періоду Київської Русі до вояків армій Галичини і Наддніпрянщини часів перших визвольних змагань, бійців Української повстанської армії.

— А в чому полягатиме «європейськість» нового однострою?

В.Г.:

— Давайте запам’ятаємо: ми — європейці. І насамперед це вирізнятиметься в предметах військового одягу. Якщо говорити конкретно, то варто мабуть розпочати з кітеля. Він не буде двобортним. Це радянський пережиток, збережений задля того, аби приховувати огрядність багатьох наших військовослужбовців, до речі, так само, як і нинішня сорочка на гумці. Нова сорочка заправлятиметься у брюки, а кітель буде зручним, елегантним і демократичним. Однаковим для всіх — від солдата до генерала армії України — і за кроєм, і за високою якістю тканини. І ця європейська, демократична традиція уніфікації була взята нами за основу в усьому.

Звичайна логіка: якщо військовослужбовці мають різні звання, то це має позначатися знаками розрізнення, але ніяк не якістю тканини, з якої пошитий однострій. Всі наші військовослужбовці гідні того, аби держава одягала їх у якісне, це навіть не обговорюється.

Також ті, хто раніше обожнював носити головні убори у вигляді індивідуального «аеродрому», також можуть про них забути. У всіх — від головнокомандувача до стрільця — кашкет буде однаковий як за формою, так і за якістю. Різниця — у штурм-ремінцях, інших елементах на околиші та козирку, за якими також солдатський і сержантський склад відрізнятимуть від молодших та старших офіцерів і генералів.

До речі, погони та офіцерські зірочки теж будуть інші. У новій формі ми відмовилися від п’ятикутної зірки, яку носить наш ворог, і повернулися до тієї, яка використовувалася за часів гетьмана Скоропадського. Це буде чотирипроменева зоря, так званий Сяючий Хрест. Вона була запропонована і затверджена комісією з розробки ще 1992 року, але тоді на такі кардинальні зміни не було політичного рішення.

Окрім цього, ми змінюємо концептуальний підхід до погона. Це буде тканинна муфта, для якої на сорочці й на кітелі передбачено погонний хлястик, на котрий вона надівається. Такий погон можна буде легко зняти з кітеля і вчепити на сорочку. Це зручно — тканинна муфта гнеться і природніше виглядає на плечах.

О.Р.:

— Стосовно суто української традиції в новій формі зазначу, що згідно з концепцією запропоновані нами до затвердження шеврони кутом вгору використовувалися в системах знаків розрізнення військовиків армії Української Народної Республіки в 1917 і 1919 роках, орнамент на них узятий із знаків розрізнення сержантського складу Галицької армії 1919 року.

Знак категорії старшого офіцерського складу розроблений на основі способу плетіння погонів старших офіцерів Української армії 1918 року і нарукавних знаків старших офіцерів Галицької армії зразка 1919 року, а знак категорії вищого офіцерського складу ми створили, взявши за зразок орнамент на петлицях генералів Галицької армії, який містить мотиви народної вишивки. І так можна продовжувати щодо кожного елемента.

— Ви згадували про зміни в системі військових звань…

В.Г.:

— Так, зміни передбачаються. Принаймні поки що можна говорити про те, що буде ліквідовано звання «прапорщик», а замість «молодшого лейтенанта» буде перше офіцерське звання «хорунжий», що власне повністю відповідає національній військовій традиції. Також між полковником та генерал-майором буде цілком логічне військове звання «бригадний генерал».

Будуть і деякі зміни в кількості зірок на погонах. Наприклад, нині український генерал-полковник має три зірки, а по суті це звання відповідає натовському чотиризірковому генералові.

— А коли передбачається введення всіх цих змін?

В.Г.:

— Планується, що новий імідж українського війська буде представлений у день 25-ї річниці незалежності нашої держави, під час військового параду.

О.Р.:

— А після параду, який для нових мундирів стане своєрідним тестом-випробуванням, будуть затверджені відповідні технічні умови і поступово упродовж кількох років наше військо повністю перейде на носіння сучасного національного військового однострою.

Бесіду вів Іван СТУПАК

Схожi записи: