Збройні Сили на марші реформ

 Червень 22, 2016

5453_p_04_img_0001Якщо війна — це продовження політики іншими методами, то за останні роки українські дипломати завдяки змінам, які відбулися в українському війську, отримали значно ширший простір для маневру

Добігає кінця перше півріччя чергового, воєнного для України, року. Зроблено вже чимало. Але, переглядаючи плани, розумієш, що левова частка роботи ще попереду. І річ не в тому, що реформи не проводяться. Просто є процеси, яким не можна зробити «монтаж», як говорилося у відомій кінострічці «Людина з бульвару Капуцинів». Наприклад, аби Збройні Сили діяли ефективно, на кожній посаді має бути фахівець відповідного рівня. А його підготовка, становлення, а надто командира чи начальника — справа не одного дня і навіть не одного року.

5453_p_01_img_0001Серед актуальних проблем — необхідність удосконалення системи підготовки фахівців технічного профілю, які опікуються питаннями обслуговування і ремонту озброєння та військової техніки. На цьому напрямку роботи військово-науковим управлінням Генштабу напрацьовано низку методичних матеріалів. Нині ці напрацювання проходять через рецензування у військах. Лише ті інновації, які витримають випробування сучасними реаліями, будуть впроваджені в життя.

Зараз ми практично завершили аналіз укомплектованості штатних посад сержантського та старшинського складу. За його результатами визначили потребу в підготовці осіб сержантського та старшинського складу в навчальних центрах, здійснили призначення (переміщення) підготовлених військовослужбовців за контрактом на посади сержантського і старшинського складу. Та й саму процедуру комплектування військових частин контрактниками спростили.

5453_p_05_img_0001Пріоритетність у комплектуванні залишається за Високомобільними десантними військами та бойовими бригадами. Частини та підрозділи Сил спеціальних операцій і розвідки комплектуватимуться позачергово і кращими військовослужбовцями. А вже потім — частини забезпечення.

За комплектування передусім розвідувальних підрозділів бригад персональну відповідальність нестимуть командири бойових частин. Військовослужбовці строкової служби й надалі не залучатимуться до антитерористичної операції. Таким чином планується отримати максимум бойових спроможностей за оптимальної чисельності.

Відновлення військової техніки, постачання озброєння та військово-технічного майна здійснюється насамперед до військових частин, які виходять на відновлення боєздатності. Так, на доукомплектування військових частин Збройних Сил України було поставлено 453 нових та модернізованих зразки бронетехніки. Крім того, силами та засобами військових ремонтних органів протягом 2016 року вже відновлено 6910 одиниць бронетехніки. Державними підприємствами відновлено 232 одиниці бойової техніки, серед яких 69 одиниць ракетно-артилерійського озброєння, 78 — броньованої техніки, 60 автомобілів, 2 літаки, 5 вертольотів та 3 кораблі.

5453_p_04_img_0002Значних змін зазнала система підготовки Збройних Сил України. Це той напрямок, який, на мою думку, найбільше просунувся щодо впровадження стандартів НАТО. Дуже великою є різниця між Збройними Силами, які були на початку російської агресії, і тими, що маємо сьогодні, за показниками бойової підготовки. Значно збільшилася інтенсивність проведення навчань. Наприклад, якщо у 2013–2014 роках ми не могли провести бригадні тактичні навчання, то 2015-го провели 16 таких навчань, а поточного року їх заплановано 17. Батальйонних тактичних навчань за два роки (2013–2014) проведено лише 26, 2015-го вже 49, а на 2016 рік заплановано 60. Завдяки цьому підвищилась якість підготовки військових фахівців. Втілюється в життя нова система бойової підготовки «Бойова армійська система — БАРС». Не вдаючись до подробиць, скажу, що в її основу лягли напрацювання наших науковців та практичний досвід бойових дій. У її межах завершуємо запровадження нової, вдосконаленої, системи підготовки підрозділів родів військ та спеціальних військ — від індивідуальної підготовки до злагодження у складі військової частини — із залученням фахівців від вищих військових навчальних закладів та навчальних центрів.

5453_p_05_img_0002Тепер усі механізовані бригади проходять через бригадні тактичні навчання. Основна моя вимога — проводити навчання на тактичних полях комплексно. Із обов’язковими ввідними, які б дозволили оцінити реальний стан підготовки особового складу, командирів, підрозділів та штабів. Улітку плануємо провести збори-конкурси на кращого фахівця й підрозділ, а також змагання з фахівцями за видами всебічного забезпечення та за дефіцитними спеціальностями (розвідниками, снайперами, артилеристами, саперами, командирами штурмових підрозділів, операторами БПЛА тощо). Відновлення такої практики сприятиме популяризації військової професії. Крім того, як показав досвід АТО, переможці професійних конкурсів — це потенційні герої реальних боїв.

Не забуваємо і про штаби. Якщо квітень-травень характеризувалися проведенням численних командно-штабних тренувань (навчань), у ході яких командири і начальники вдосконалювали навички виконання оперативних завдань складом підпорядкованих військ (сил) та уточнювали розподіл оперативного складу за пунктами управління, то в червні ми провели стратегічну командно-штабну гру за участю перших осіб держави та керівників інших військових формувань. Також ми провели науково-практичну конференцію, присвячену протидії гібридній війні.

5453_p_05_img_0003Окрім того, за досвідом, який набувається під час бойових дій, ми визначаємо спеціальності, за якими потрібно здійснювати підготовку (перепідготовку) у вищих навчальних закладах (навчальних центрах), та доцільність проходження навчання в навчальних центрах. У квітні були розроблені пропозиції щодо організації та здійснення фахової підготовки офіцерського складу у вищих військових навчальних закладах (на курсах перепідготовки та підвищення кваліфікації), зокрема офіцерів оперативних відділень, командних пунктів, фахівців Сухопутних військ, ракетних військ і артилерії військових частин та за напрямками тилового, технічного та оперативного забезпечення. Водночас коригуємо замовлення на спеціалістів «невійськового спрямування». Наприклад, зараз визначаємо доцільність підготовки у військових вишах фахівців за спеціальностями, які не визначають боєготовність військових частин.

Повертаючись до питання вдосконалення системи підготовки військових фахівців, зазначу, що навчальні центри Збройних Сил України в основному демонструють високі показники підготовленості особового складу. Визнаним лідером став навчальний центр Високомобільних десантних військ, що на Житомирщині. Серед пріоритетів — підготовка до функціонування навчального центру для Сил спеціальних операцій, створення навчального центру підготовки підрозділів на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки, що на Львівщині. Визначено завдання щодо активізації роботи навчальних закладів з питань підготовки військових інструкторів, до складу яких включатимуть найбільш підготовлених військовослужбовців, які мають бойовий досвід та високі морально-ділові якості, здатні навчати та передавати досвід.

Далі варто нагадати про те, що армія — це передусім дисципліна. Тож це питання стоїть на порядку денному паралельно з іншими. Коефіцієнт правопорушень — співвідношення кількості правопорушень до кількості особового складу в Збройних Силах України — у порівнянні з минулим роком зменшився втричі. Водночас залишається широке поле для роботи командирів усіх рівнів щодо підтримання статутного правопорядку та дисципліни.

За підсумками І кварталу 2016 року в командуваннях видів ЗС України проведено атестаційні комісії, на яких заслухали начальників родів військ, служб, командирів військових частин, підрозділів, які допустили зниження рівня військової дисципліни. За результатами прийнято кадрові рішення, які тепер втілюються.

Значний резонанс викликає й намагання ввести облік волонтерської допомоги. На жаль, непоодинокі випадки неналежного ставлення до матеріальних цінностей, отриманих поза системою військового постачання. Це і втрата, і неналежне зберігання, і навіть привласнення. Зрозуміло, що всі намагання завести ситуацію у правове поле викликають спротив. Але ми знайшли порозуміння з волонтерськими організаціями, тож тотальний облік і контроль — це справа часу. Нещодавно завершився перший етап — аналіз відповідності облікових даних Збройних Сил України щодо благодійної допомоги (озброєння, військової техніки та матеріально-технічних засобів) даним, які надаються волонтерами. На часі — організація і забезпечення створених угруповань військ (сил) матеріально-технічними засобами (речовим майном, екіпіруванням тощо). При цьому важливо не допустити втрати управління забезпеченням в умовах переходу на нову організаційно-штатну структуру органів управління матеріально-технічного забезпечення.

І насамкінець. Нам часто закидають про занадто великий документообіг, який є в Генеральному штабі. Це дійсно проблема. З одного боку, є численні керівні документи, які регламентують алгоритм прийняття того чи іншого рішення. З другого — ми намагаємося в межах своєї компетенції скоротити кількість «паперів», які циркулюють у нас. Наприклад, нещодавно вийшов відповідний наказ, який розширює повноваження командувачів видів військ та оперативних командувань щодо призначення офіцерів на вакантні посади. Принагідно зазначу, що існує проблема з прийняттям рішень та несенням за них відповідальності органами військового управління нижчої ланки. Тут моя позиція однозначна: кожна посадова особа має відповідати за свій функціонал, а не плодити зайві документи.

На основі набутого під час бойових дій на Сході України досвіду та з урахуванням останніх тенденцій ведення сучасної війни подальше реформування Збройних Сил України планується здійснити наступним чином. До 2017 року відбуватиметься оптимізація та реорганізація по видах Збройних Сил, а також розвиток Сил спеціальних операцій та Високомобільних десантних військ відповідно до стандартів НАТО. Далі, до 2020-го, ми працюватимемо над сумісністю українського війська зі збройними силами НАТО. Реалізація цих заходів дозволить у перспективі не повторювати минулих помилок. Наприклад, з урахуванням постійної загрози з боку РФ Збройні Сили будуть спроможні створювати оперативно-стратегічні угруповання, здатні вести довготривалі операції. Для цього ж планується створити стратегічні резерви та необхідні обсяги непорушних запасів озброєння та військової техніки, ракет і боєприпасів, інших матеріально-технічних засобів. Бойовий склад Збройних Сил дозволить забезпечити прикриття всіх загрозливих напрямів. Нарощення бойових спроможностей Повітряних Сил дозволить прикривати дії угруповань Сухопутних військ одразу на кількох напрямах. Військово-Морські Сили матимуть можливість повноцінно забезпечувати протидесантну оборону українського морського узбережжя.

Зрозуміло, що найкращим засобом виграти війну є дипломатичний. Але й готовність дати відсіч збройній агресії на самому її початку є не менш ефективним способом змусити противника відмовитися від своїх загарбницьких планів.

Начальник Генерального штабу —

Головнокомандувач Збройних Сил України

генерал армії України Віктор МУЖЕНКО

Схожi записи: