Генерал армії України Віктор Муженко: «Командири всіх рівнів мають діяти за обстановкою»

 Червень 16, 2016

5452_p_08_img_0001Начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко перевірив завершальні етапи бойового злагодження двох механізованих бригад Збройних Сил України, що відбулися на полігоні «Широкий Лан» на Миколаївщині та в Міжнародному центрі миротворчості та безпеки на Львівщині

5452_p_08_img_0003Минулого тижня на світанку одного дня полігон «Широкий Лан» здригнувся від потужної канонади. Так розпочався фінальний етап бойового злагодження однієї з бригад ЗС України з бойовою стрільбою. У небі повисли освітлювальні ракети, а горизонт затягнуло димом від розривів артилерійських снарядів.

Було добре помітно, що боєприпасів для бригадного навчання не шкодують. Реактивні системи залпового вогню, САУ та гаубиці, «Рапіри» і ПТРК ретельно «відпрацьовували» по умовному противнику.

Цікавий діалог виник на командному пункті бригади. Офіцер дає команду на запит авіаційної підтримки та одночасне припинення вогню (коли в небі знаходяться літальні апарати, артилерія не стріляє). В ситуацію втручається старший начальник, який запитує: — Скільки часу потрібно на підліт армійської авіації? — 2 хвилини, — відповідає офіцер. — А на розкручування гвинтів вертольотів? — 8 хвилин! — То чому ж ви даєте противнику аж 8 хвилин перепочинку?..

5452_p_08_img_0002Підрозділи постійно маневрують. І хоча на лінії розмежування в зоні АТО бої здебільшого позиційні, маневр силами і засобами неодноразово виправляв критичні ситуації.

Свою майстерність демонструють протитанкісти — їхня батарея раптово з’являлася на «танконебезпечному» напрямку, швидко розгорталася, відбивала атаку «танків» і так само раптово зникала, висуваючись на інший напрямок.

Підрозділи діють не за сценарієм, бо в реальному бою такого не відбувається. Певний план дій є, але керівництву бригади даються ввідні, виходячи з тієї обстановки, що складається в конкретний момент навчань. Тому більшість з них були неочікуваними для командирів. Це привчає офіцерів до самостійності за різного розвитку ситуації. І якщо рішення в чомусь будуть невірними, на навчаннях їх можна виправити, щоб потім, в реальних ситуаціях, командири не помилялися.

5452_p_08_img_0004Особливістю навчання був час його проведення. Найбільш активні дії виконуються в сутінках, під час зміни дня на ніч, або навпаки. Ця пора вимагає специфічних навичок у застосуванні озброєння і загалом під час ведення бойових дій.

— Бригада в нас хороша, бойова, дружна, хлопці допомагають один одному. Поповнення, що прийшло нещодавно з «Десни», поки що не має досвіду, — говорить боєць бригади В’ячеслав Волчанський. — А вчитися в зоні АТО буде пізно. Тому на полігоні відпрацьовуємо по максимуму. Вчора, наприклад, відпрацьовували вихід з бою. Артилерія прикривала нас, а ми відходили. Тут потрібна чітка координація, інакше відхід стане неконтрольованим, а це небезпечно.

В’ячеслав звільнився по демобілізації 2015 року, влаштувався на роботу, але згодом повернувся до війська.

— 2700 зарплати, 12-годинний робочий день. От і подумав: воювати я вже не боюся, а зарплата в армії пристойна, тому вирішив повернутися.

У хвилини перепочинку підхожу до бійців з підрозділу артилерійської розвідки. Один з них нещодавно призвався на службу за контрактом. Згадуючи сумний досвід перебування на цьому полігоні 53-ї бригади, розпитую про їхній солдатський побут.

— Намети нормальні, було кілька стареньких, то ми їх позашивали. В наметах — підлога з дощок. Щоб помитися, є умивальники, літній душ, щотижня приїжджає лазня. Як годують? Нормально, як в армії, — розповів один з солдатів.

5452_p_09_img_0004Про остаточну оцінку дій бригади вище керівництво поки що не говорить — підготовка не закінчилася. Але попередні результати є.

— Попередня оцінка дій військовослужбовців та їхньої навченості в цілому позитивна. В ході ведення бойових дій на Сході України форми і способи застосування підрозділів увесь час удосконалюються, тому зараз основна увага приділяється маневреності підрозділів та більш ефективному застосуванню наявного озброєння, — підсумував начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко.

Роман ТУРОВЕЦЬ

5452_p_09_img_0002Під час бригадного тактичного навчання із бойовою стрільбою, що відбулося на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки на Львівщині, особовий склад з’єднання діяв в умовах тактичної обстановки, яка постійно змінювалася. Завдання, які ставилися перед командуванням та підрозділами бригади, мали комбінований характер: дії в обороні та наступі, застосування різних видів артилерії, засобів протиповітряної оборони тощо. Одним із важливих завдань у ході навчання було відпрацювання взаємодії механізованих підрозділів з іншими родами та видами військ. Зокрема, ввідні стосувалися спільних дій наземних сил та підрозділів армійської авіації та Повітряних Сил ЗС України. Взаємодії піхоти та артилерії під час відпрацювання завдань на єдиному оперативно-тактичному тлі.

5452_p_09_img_0003Генерал армії України Віктор Муженко наголосив, що у проведенні тактичних навчань командирам не варто розраховувати лише на відпрацювання дій за сценарієм. У реальному бою такого не буває, тому потрібне тактичне розуміння можливостей підрозділу і, відповідно, творчий та ефективний підхід до прийняття рішень. Зокрема, під час завершального етапу бойового злагодження механізованої бригади чимало вказівок командири отримували не за сценарієм. Кожен із них приймав рішення і діяв за обстановкою.

Говорячи про плани бойового навчання військ, начальник Генерального штабу — Головнокомандувач ЗС України генерал армії України Віктор Муженко зазначив, що в контексті підготовки військ враховуються загрози сьогодення. Зокрема, розміщення військ країни-агресора навколо кордонів України.

5452_p_09_img_0001До речі, 2016 року заплановано провести 17 бригадних тактичних навчань та 6 — батальйонних тактичних навчань. Зважаючи на те, що керівництво оперативних командувань та механізованих бригад досягло відповідного методичного рівня в підготовці підрозділів, цей процес організовується комплексно. Разом із питаннями бойового застосування військ відпрацьовуються елементи бойового та технічного забезпечення. Цього року передбачені кошти не лише на проведення заходів бойової підготовки військ, а й на модернізацію озброєння та військової техніки Збройних Сил України. Також Головнокомандувач ЗС України зазначив, що на таких полігонах, як «Широкий Лан», МЦМБ на Львівщині та інших військових об’єктах, які використовуватимуться для підготовки особового складу, триватиме розвиток інфраструктури до рівня, який не поступатиметься аналогічним об’єктам армій європейських країн.

Володимир СКОРОСТЕЦЬКИЙ

Схожi записи: