НАТО підтягує батальйони на східний напрямок

 Червень 11, 2016

5451_p_14_img_0001Ніколи ще з часів закінчення «холодної війни» стурбованість питаннями безпеки у Європі не досягала такого високого рівня. Витрати на оборону європейських членів НАТО зросли вперше за 10 років

НАТО розмістить в Східній Європі чотири батальйони — в Польщі, Естонії, Латвії та Литві. Про це повідомив Міністр оборони Польщі Антоні Мачеревич після переговорів з Генеральним секретарем Альянсу Єнсом Столтенбергом.

Ці чотири батальйонні групи підвищеної боєготовності, які розміщуватимуться за ротаційним принципом, стануть важливим елементом подальшого посилення присутності НАТО на східному напрямку. При цьому експерти американського видання DefenceNews зазначають, що принципове рішення щодо створення цих підрозділів уже прийнято, тепер обговорюються технічні деталі. Так, поки що не визначена чисельність кожної батальйонної групи, адже в арміях різних країн у батальйоні може бути від 300 до 800 військовослужбовців. При цьому фахівці зауважують, що один такий батальйон постійної готовності, дислокований, наприклад, у Польщі, не зможе підвищити обороноздатність польських військ настільки, щоб утримати російські сили. Але експерти зазначають, що цього й непотрібно. Адже це передові сили, які разом з арміями країн, де вони розміщуються, будуть здатні зупинити агресію на той час, якого вистачить для організації структур та сил Альянсу для захисту країни-учасниці НАТО.

Говорячи про Польщу, більш детально слід зазначити, що з моменту вступу 1999 року в НАТО вона з новачка перетворилася на одного з провідних членів Альянсу. На сьогодні польські збройні сили налічують близько 100 тисяч осіб, включаючи військовослужбовців Сухопутних сил, ВМС і ВПС. У Польщі регулярно проводяться навчання НАТО, а днями стартували 30-тисячні маневри «Анаконда-16» в яких, до речі, візьмуть участь й українські військовослужбовці зі складу литовсько-польсько-української бригади.

Експертна думка

5451_p_14_img_0002Професор Григорій ПЕРЕПЕЛИЦЯ,

Дипломатична академія України:

Незважаючи на політичні заяви та песимізм щодо майбутнього членства України в НАТО, це питання є одним з головних стосовно лідерства України. Членство України в НАТО також залежить від ролі, яку НАТО може відігравати в гарантуванні безпеки країни, з одночасним підвищенням уваги до цих зусиль з боку всього населення.

Цікаво, що останнє опитування показало, що суспільна підтримка вступу до НАТО зросла з низького рівня у 15% до значно вищого — 51%. Вважається, що НАТО залишається найбільш ефективною структурою безпеки та оборони й такою, що витримала випробування часом.

З позицій інтересів України, відносинам із НАТО слід надати найвищого пріоритету, особливо враховуючи зовнішню та політику безпеки.

Оцінюючи ситуацію навколо сил Альянсу в Європі загалом, експерти американського видання Financial Times зауважують, що витрати на оборону європейських членів НАТО зросли вперше за 10 років. Зокрема 2015 року європейські члени НАТО витратили на оборону 253 млрд доларів, а США — 618 млрд. При цьому, щоб виконати обіцянку витрачати на потреби оборони не менше 2% свого ВВП, членам Альянсу потрібно додати до цієї суми ще 100 мільярдів доларів США.

Поки українські військові героїчно стримують російську агресію на східних кордонах України, деякі європейські скептики зауважують на тому, що в разі початку конфлікту в країнах Балтії сили НАТО не будуть готові стримати Росію. В останні місяці вона, розміщуючи на західному оперативному напрямку нові сили, проводить військові навчання, які в країнах Балтії сприймають як ознаку підготовки до можливого вторгнення. При цьому озвучуються різні сценарії розміщення сил швидкого реагування та висловлювалися думки, що чотири зазначені батальйони — лише найнеобхідніший мінімум для стримування російської агресії. Адже військовий потенціал тих сил, які Росія розміщує на західному оперативному напрямку (три дивізії плюс танкова армія), цілком можна порівняти з військовим потенціалом країн Балтії та Польщі. Однак, за оцінками фахівців, загалом країни НАТО перевищують Росію за військовою потужністю. Для порівняння: у НАТО 3,6 млн військових, у Росії — 800 тисяч, у НАТО 7,5 тисячі танків, у Росії — 2,75 тисячі, у НАТО 5,9 тис. бойових літаків, у Росії — 1,5 тисячі. Однак експерти зауважують, що за цими цифрами не варто судити про загальну картину, оскільки сили НАТО розсіяні по всьому світу значно більше, ніж сили Росії. Утім навіть якщо Росія зможе досягти тимчасової військової переваги, скажімо, в країнах Балтії, як довго вона зможе її утримувати і якою ціною?

Тим часом триває ретельна підготовка до липневого саміту НАТО у Варшаві, у контексті якого планується обговорення низки важливих тем, зокрема подій в Україні та на Близькому Сході, ймовірного розширення НАТО та боротьби з тероризмом тощо. В експертному колі цей саміт уже називають історичним.

Підготував Вадим КОВАЛЬОВ

Схожi записи: