У ВІТІ запровадять програми іноземних вузів, визнаних у НАТО

 Червень 9, 2016

5451_p_09_img_0001У цьому столичному ВВНЗ навчають не тільки зв’язківців. Серед інших у навчальному закладі готують ІТ-спеціалістів та фахівців кібербезпеки. В інституті про них кажуть — «воюють на відстані»

Газета «Народна армія» продовжує слідкувати, як реформуються військові навчальні заклади Збройних Сил України. Наш черговий матеріал — про підготовку курсантів київського Військового інституту телекомунікацій та інформатизації.

Свого часу автор цього матеріалу закінчив схожий заклад і відслужив у військах зв’язку 27 років. Тому я добре знаю, з якими труднощами стикаються молоді офіцери у військах і на що необхідно звертати особливу увагу в підготовці курсантів за цим фахом. Найбільша проблема практично кожного випускника-зв’язківця — це відсутність навичок роботи «в полі», неготовність прийняти самостійне командирське рішення та непристосованість до життєдіяльності звичайної військової частини, а саме туди, в тактичну ланку управління, і направляють більшість молодих офіцерів. Саме з цих причин, навіть попри належну теоретичну підготовку і знання правил експлуатації засобів зв’язку, молоді офіцери зазвичай отримували від безпосередніх командирів у військах не найкращі відгуки. Війна на Сході країни змусила змінювати систему підготовки офіцерських кадрів.

— Ми збільшили кількість годин практичної підготовки порівняно з довоєнною програмою з 30 до 50 відсотків, а найближчим часом ця цифра зросте до 70, — говорить начальник навчального відділу ВІТІ полковник В’ячеслав Пистряк. — Крім того, плани практичних занять раніше не пов’язували з проведенням навчань у військах. З початком АТО на Сході України, щоб курсанти набули реальну практику, ми узгодили навчальну програму з армійськими навчаннями. Тепер курсантська практика не ізольована від армійського життя.

За словами В’ячеслава Пистряка, збільшення часу практики на полігонах сприяє адаптації випускника до служби на початку його офіцерської кар’єри.

— Цього року, наприклад, наші курсанти брали участь у командно-штабних навчаннях «Весняний грім-2016». Разом із викладачами вони виконували навчальні завдання в підрозділах зв’язку, залучених до навчань, і змогли на власні очі побачити реальну роботу зв’язківців, набути досвід використання саме тих засобів, що зараз застосовуються у Збройних Силах, — продовжує офіцер. — Військову практику наші курсанти проходять на 4-му курсі, під час неї виконують обов’язки на сержантських посадах. Це дозволяє їм згодом, на 5-му курсі, під час військового стажування на первинних офіцерських посадах краще осягнути суть командирської роботи.

У попередні роки корегування навчальної програми в інституті проводилося після закінчення одного навчального року перед початком наступного. Нині ж цей процес в інституті став гнучким. Внесення змін до плану здійснюється за необхідності.

— Щомісяця з Генерального штабу, Департаменту військової освіти, інших структур до нас надходить узагальнений бойовий досвід із зони АТО, — розповідає В’ячеслав Пистряк. — Якщо там є інформація, що може бути корисною для курсантів, ми негайно вводимо це питання до навчальної програми. Таким чином навчальна програма максимально адаптується до вимог сьогодення.

Ще одним джерелом інформації щодо необхідності вдосконалення системи навчання є відгуки на випускників, що надсилаються з військових частин.

— Раніше ці відгуки віддавали формалізмом — «добре» або «задовільно» і ніякої конкретики, — говорить начальник навчального відділу ВВНЗ, — нині ж відчувається зацікавленість командирів у тому, аби якість підготовки випускників зросла.

Завдяки повноцінному фінансуванню навчального процесу в інституті починають забувати ті часи, коли хронічна відсутність ресурсів впливала на зміст навчальних планів. Пальне і боєприпаси тепер виділяються в необхідній кількості. Велика увага приділяється вогневій підготовці, військовій топографії, медичній підготовці. У довоєнні роки ці дисципліни іноді сприймались як другорядні. Нині ж кожен курсант усвідомлює, що невдовзі він зможе опинитись там, де ведуться бойові дії, тому до всього, чого їх навчають, ставляться серйозно.

— Ніхто з нас не знає, в яку частину отримає розподіл після випуску, — кажуть курсанти. — Місце служби може бути зона АТО, на лінії зіткнення. І там часу на адаптацію не буде.

Нинішні курсанти ВІТІ вже не нагадують довоєнних хлопчиків і дівчаток, які нерідко йшли до війська тільки тому, що так забажали їхні батьки, або заради гарантованої роботи і заробітку. Війна змінила ставлення до вибору професії, серед курсантів інституту нині випадкових людей немає, хлопці вмотивовані, зробили свідомий вибір.

Я знайомлюсь з курсантом 3-го курсу Вікторією (ім’я змінене з міркувань безпеки — Авт.). Ії історія певною мірою унікальна — 2014 року дівчина потайки приїхала до Києва з окупованої території, де живуть її батьки, щоб вступити до військового інституту.

— А якщо доведеться воювати? — запитую.

— Буду воювати, звільняти рідне місто! Для того й стала курсантом, — почув у відповідь.

Близько 15 відсотків тих, хто торік вступив до ВІТІ — учасники АТО. Для своїх однокашників, які прийшли після школи, вони є абсолютними авторитетами і прикладом для наслідування. Мають досвід АТО й понад половину викладачів ВВНЗ.

— Більшість з нас знає про війну не з телевізора. Тому й намагаємося дати курсантам ті знання, які дозволять їм виконати завдання і при цьому не втратити підлеглих, — говорить заступник начальника кафедри тактико-спеціальної підготовки підполковник Анатолій Морецький. — Наприклад, на заняттях з тактики наші курсанти практично тренуються правильно облаштовувати позиції опорного пункту. А ще займаються тактичною медициною, орієнтуванням на місцевості, маскуванням.

В одній з аудиторій зустрічаю групу офіцерів-зв’язківців, що проходять в інституті допідготовку за спеціальністю. Серед них — капітан Володимир Захаров, начальник центру зв’язку 24-ї окремої механізованої бригади. Він — випускник ВІТІ 2004 року, свого часу звільнився з лав Збройних Сил, а з початком АТО знову прийшов до війська за мобілізацією.

— Ви приїхали сюди із зони АТО, де мали нагоду бачити нинішніх випускників цього інституту. Що скажете про їхню підготовку? — запитую.

— З того, що я бачу зараз, скажу, що підготовка в інституті досить непогана. І курсантів, майбутніх випускників, і нас, хто зараз на курсах, — говорить Володимир. — «Харіси», транкінг, маршрутизатори — це обладнання, яке відносно нещодавно працює в зоні АТО, а курсанти його знають. Тому до викладачів особливих претензій немає. А те, як майбутні офіцери себе покажуть на конкретних посадах, залежить не тільки від інституту, а й від конкретної особистості.

У ВІТІ навчають не тільки зв’язківців. Серед інших тут готують ІТ-спеціалістів та фахівців кібербезпеки. В інституті про них кажуть — «воюють на відстані». Адже сучасні війни ведуться не лише на лініях зіткнення, а й у кібернетичному та інформаційному просторах. І «бойові дії» в ньому можуть бути не менш серйозні, ніж в окопах.

— Досвід «гібридної» війни, розгорнутої на Донбасі, показує, що роль інформаційних технологій зростає щодня, нам потрібні командири, які досконало володіють ними, — говорить начальник кафедри бойового застосування математичного і програмного забезпечення АСУ полковник Ігор Субач. — Перемогу здобуде той, хто швидше приймає вірне рішення. А це досягається лише застосуванням сучасних апаратних і програмних комплексів. Вести, наприклад, ефективну контрбатарейну війну з логарифмічною лінійкою сьогодні неможливо.

— У підготовці офіцерського складу ми вже багато в чому орієнтуємося на стандарти НАТО. З 1 вересня 2016 року розпочнемо застосовувати програми іноземних вузів, що готують офіцерів для армій країн НАТО. Звичайно, ці програми будуть адаптовані під наші реалії. Саме ж навчання буде здійснюватись за 7 спеціальностями, — розповів заступник начальника інституту по роботі з особовим складом полковник Олег Петровський. — Історія нашого інституту давня, тому зараз ми пишемо її нову сторінку.

Роман ТУРОВЕЦЬ

Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації запрошує на навчання за такими спеціальностями

Комп’ютерні науки та інформаційні технології

Комп’ютерна інженерія

Кібербезпека

Телекомунікації та радіотехніка

Військове управління

Забезпечення військ

Озброєння та військова техніка

Під час навчання курсанти забезпечуються харчуванням, обмундируванням, проживанням та стипендією. Термін навчання в інституті зараховується як термін проходження військової служби.

Телефон приймальної комісії: (044) 256–22-80

Схожi записи: