Петро Порошенко: Прогрес із врегулювання ситуації на Донбасі «майже нульовий — навпаки, там відбулося загострення»

 Червень 8, 2016

5451_p_02_img_0001Президент України — Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Петро Порошенко переконаний, що питання проведення виборів на Донбасі може бути розглянуте лише за умови виконання Мінських угод. На цьому він наголосив минулого тижня під час прес-конференції.

За словами Президента, прогрес із врегулювання ситуації на Донбасі «майже нульовий — навпаки, там відбулося загострення».

— Чи можуть бути вибори на окупованих територіях Донбасу? Можуть. Чи можуть бути зараз? Можуть. Якщо ці вибори проведе сам окупант, — сказав глава держави, відповідаючи на запитання журналістів. — Ми аж ніяк — ні ми, ні світ — ці вибори не визнаємо. Так само, як ми не визнали фейкові вибори 2 листопада 2014 року, так само, як ми не визнаємо референдум у Криму.

Президент зазначив, що вибори, які передбачені Мінськими угодами, у відповідності до українського законодавства можуть бути проведені. Але вони відбудуться тоді, коли буде забезпечено механізм відновлення українського суверенітету в окремих районах Донецької й Луганської областей. Петро Порошенко зазначив, що логіка Мінських угод передбачає, що спочатку повинен бути виконаний безпековий компонент, і лише потім набирає сили компонент політичний. Ці умови мають зокрема супроводжуватися виконанням гуманітарного компонента угод.

Глава держави наголосив, що безпековий компонент Мінських угод полягає не просто в тому, що припиняється стрілянина. Цього недостатньо. Мають бути встановлені постійні ефективні спостережні пункти на лінії зіткнення, які гарантуватимуть виконання умов про безпеку. Водночас у місцях зберігання зброї мають бути встановлені відповідні пости міжнародних сил, а також відповідні пости на неконтрольованій ділянці українсько-російського кордону.

Петро Порошенко зауважив, що раніше пропонувалося, щоби такі пости встановлювала спеціальна моніторингова місія ОБСЄ. Однак останнім часом обидва дрони, які використовувала спеціальна моніторингова місія ОБСЄ, було збито окупантами. Ці безпілотні літальні апарати дозволяли місії спостерігати за порушенням режиму вогню з боку сепаратистів. Тому Президент поставив питання про запровадження озброєної поліцейської місії ОБСЄ, яка гарантуватиме безпекові критерії в окремих районах Донецької та Луганської областей.

Глава держави нагадав, що Україна запропонувала цю модель ще півроку тому. Однак вона відкидалася.

— Сьогодні ми маємо серйозний дипломатичний успіх в цьому питанні. Не лише у «нормандському форматі» на вищому рівні ми погодили загальну згоду щодо запровадження цієї місії. Але вже у Відні в ОБСЄ під німецьким головуванням наші німецькі партнери розпочали дискусію щодо запровадження поліцейської місії, — зазначив Президент. — Це дає мені тверді підстави для стриманого оптимізму. І саме це слугувало мені базою для твердження, що, можливо, ми завершимо цей процес у 2016 році.

При цьому глава держави зазначив, що концепція виборчого законодавства обговорюється. Він переконаний, що воно буде українським.

Схожi записи: