Рік війни — 10 років на розмінування

 Червень 8, 2016

5451_p_01_img_0001Cьогодні значна територія Донбасу — це майже суцільне мінне поле. Світовий досвід свідчить, що очищення забруднених смертельно небезпечним «сміттям» територій, охоплених війною, триватиме десятки років

Кожна війна обов’язково закінчується миром. Понад два роки триває військовий конфлікт на Донбасі. Всі ми живемо очікуванням перемоги над противником і подумки переносимося в завтрашній день, коли розпочнеться відновлення цього постраждалого від війни регіону. Так, Президент України Петро Порошенко під час робочої поїздки до Донецької області сказав: «Весь Донбас, уся Україна і весь світ повинні бачити першочерговим пріоритетом всієї державної влади відновлення Донбасу».

Нині закладаються підвалини нового донбаського дому за українськими проектами і вітчизняною архітектурою. Триває робота з формування спеціального фонду, кошти якого спрямовуватимуть на відновлення цього регіону. Донорську допомогу Донбасу нададуть країни-партнери та міжнародні фінансові організації. За словами глави держави, 500 мільйонів доларів виділить Німеччина, 200 мільйонів — Європейський банк реконструкції та розвитку, ще стільки ж — Європейський інвестиційний банк. Значні кошти надійдуть від країн «Великої сімки», ООН. Для координації всіх робіт у цьому регіоні створено Державне агентство України з відновлення Донбасу, а нещодавно призначено Міністра з питань тимчасово окупованої території і внутрішньо переміщених осіб.

5451_p_05_img_0004Кожен господар, приступаючи до відновлення пошкодженого будинку, починає роботу з розчищення ділянки під новобудову. Значна територія Донбасу через військові дії на ній нашпигована смертельно небезпечним «сміттям»: мінами, снарядами, фугасами. От і нам доведеться насамперед очистити землю від такого військового «бруду». А це справа не одного року. Так, фахівці Женевського центру з розмінування дослідили, що для ліквідації наслідків лише одного року будь-якого військового конфлікту потрібно 10 років для очищення території від вибухонебезпечних предметів. За такими розрахунками виходить, що два роки війни на Донбасі — це двадцять років на його розмінування. Об’єктивність такої арифметики перевірена в багатьох країнах, на території яких відбувалися військові конфлікти. Навіть через 70 років по завершенні Другої світової війни «іржава смерть» виходить на поверхню землі й завдає лиха людям.

Нині є два види проведення ліквідації вибухонебезпечних предметів: військове та гуманітарне розмінування. Технологія виконання їх не надто відрізняється. Існує лише спеціалізація. А в цілому всі українські сапери роблять спільну справу. Загалом з початку проведення антитерористичної операції військові сапери знешкодили в зоні АТО більше 114 тисяч 300 мінно-вибухових пристроїв та очистили від вибухонебезпечних предметів понад 2460 гектарів території.

5451_p_05_img_0003А поки ж російські окупанти не лише ведуть на Сході України бойові дії, а й випробовують на українській землі нові зразки техніки та озброєння. Так, за свідченнями учасників АТО, противник почав застосовувати новітні протипіхотні осколкові міни «Медальйон». Вони мають сейсмічні безконтактні датчики, які спрацьовують при наближенні людини до них, що ускладнює розмінування.

Отже, поява нових зразків зброї потребує нових знарядь для її знищення. Вже є приклади того, як українським саперам для розмінування території Донбасу допомагає міжнародна спільнота. Так, наприкінці минулого року уряд Канади надав спеціальне обладнання для проведення таких робіт на суму 2,5 мільйона доларів. Серед поставок — робот-маніпулятор для дистанційного розмінування. Нещодавно Європейський Союз у партнерстві з датською групою з розмінування передав українським саперам понад 300 одиниць техніки та спорядження для проведення таких робіт. Серед них — сучасні металодетектори з Австрії, Німеччини, США, набори для розмінування, пристрої, які «бачать» боєприпаси та міни на глибині до трьох метрів. За словами фахівців Державної служби з надзвичайних ситуацій, цими 300-ми одиницями техніки можна на сучасному рівні екіпірувати та оснасти чотири саперні команди для проведення розмінування на Донбасі.

5451_p_05_img_0001Велику допомогу нашим фахівцям надає НАТО за програмою «Наука заради миру і безпеки», яка реалізується у понад 160 країнах світу. Україна, за словами головного радника цієї програми доктора Деніза Бетена, є пріоритетним партнером для Альянсу. Передбачається й надання техніки та пристроїв, яких вистачить для двох піротехнічних загонів. Наші фахівці отримають на озброєння детектори для виявлення на великій глибині мін, снарядів, спеціальні вибухозахисні костюми, призначені для роботи поблизу них, та інші засоби.

Європейський Союз, країни НАТО активно підтримують ці та інші міжнародні проекти, спрямовані на надання Україні допомоги в розмінуванні Донбасу. Їхні фахівці з цього питання рекомендують нашій державі залучити до розмінування територій Донбасу неурядові комерційні організації. А для цього потрібно розробити відповідний закон. Його ухвалення сприятиме створенню гуманітарного центру з розмінування. Співпрацюючи з державними структурами, такі неурядові організації зроблять вагомий внесок у розмінування Донбасу.

5451_p_05_img_0002Я вже багато років зберігаю покажчик із написом на ньому «Увага! Міни». Мені його подарували українські сапери, які свого часу в складі нашого окремого батальйону виконували миротворчу місію в Лівані. Вони тоді розміновували «Долину смерті» на кордоні цієї країни з Ізраїлем. Я бачив, як вони у важких бронежилетах і шоломах у 50-градусну спеку «чаклували» на огородженій прапорцями ділянці. Двадцять хвилин напруженої та смертельно небезпечної праці та вимушений відпочинок, ковток настояного на місцевих травах чаю — і знову на мінне поле. А в обід у гірській ущелині пролунав потужний вибух, що засвідчив знищення чергової партії виявлених ними мін. Пізніше на прес-конференції індійський генерал, який командував міжнародним миротворчим контингентом у Лівані, назвав українських саперів найкращими спеціалістами. Та особливо були їм вдячні місцеві жителі, землю яких вони очистили від смертельного спадку минулої війни. Нікому з тих героїв тоді навіть у найстрашнішому сні не могло привидітися, що деяким з них знову доведеться ризикувати життям заради миру і безпеки людей. Але тепер — вже на землі Донбасу. Бо нині міни противника роблять там чорну справу. Майже щодня від них гинуть цивільні люди і військовослужбовці.

Володимир ЧІКАЛІН

 

Схожi записи: