НАТО не хоче, щоб Кремль переконав себе в тому, що «маленький» ядерний конфлікт буде керованим

 Червень 6, 2016

5450_p_13_img_0002 Настав час звільнити російське керівництво від ілюзій і показати, що брязкання ядерною зброєю — небезпечна, неприйнятна і приречена на невдачу тактика

На церемонії зміни командування НАТО міністр оборони США Еш Картер висловив сумнів щодо кремлівської тактики розпалювання військової істерії. Зокрема він зазначив, що різкі заяви Москви про ядерну зброю спрямовані лише на залякування Заходу.

«Паралельно зі своєю агресією в Україні Кремль намагається залякати Захід, зокрема й ядерними погрозами. Президент Володимир Путін регулярно говорить про Росію як про ядерну наддержаву. Він навіть зробив ексцентричну заяву про те, що був готовий привести ядерні сили у стан бойової готовності, коли російські військові 2014 року захопили Крим. Його нестримані розмови призвели до того, що російський посол у Данії минулого року пригрозив цій країні ядерною зброєю», цитує Еша Картера американське видання The National Interest.

За його словами, таке розпалювання військової істерії «викликає тривожні запитання щодо відданості російського керівництва справі стратегічної стабільності, дотримання ним норм незастосування ядерної зброї, а також стосовно того, наскільки воно є прихильником тієї глибокої обережності, яку лідери в ядерну епоху виявляють по відношенню до демонстрації ядерної потужності».

Експертна думка

5450_p_13_img_0001Стівен Пайфер, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса:

«Вагоме слово має сказати міністр оборони США на тему ядерного стримування і дати відсіч тим нестриманим заявам, які лунають з Москви. Картер більшу частину своєї професійної кар’єри займався проблемами і викликами щодо ядерної зброї. Ніхто краще за нього не зможе розповісти про ризики її застосування і про небезпеки незграбного балансування на межі ядерної війни. Світ має зрозуміти, що ядерна зброя є ядерною зброєю, і крапка. Ніхто не повинен думати про те, що застосування ядерної зброї малої потужності (або у невеликій кількості) має якісь відмінності. Навіть маленька ядерна бомба стане порушенням червоної лінії того ядерного порога, який ніхто не переступав ось уже 70 із гаком років. Вона відкриє скриньку Пандори, і наслідки в цьому разі будуть непередбачуваними і згубними».

На переконання міжнародних експертів, така російська риторика викликає тривогу, особливо через проведення в Росії модернізації оперативно-тактичного ядерного арсеналу і доктрини «ескалації в цілях деескалації». Дана доктрина змушує замислитися, чи вважає російське військове командування, що може успішно застосувати якусь кількість малопотужної ядерної зброї, щоб покласти край конфлікту на вигідних для Москви умовах.

Своєю чергою виникає запитання, як на це має реагувати НАТО. Коли ж у липні у Варшаві проводитиметься саміт лідерів Альянсу, там розглядатимуть чимало питань, пов’язаних з подіями в Україні, зміцненням неядерного оборонного потенціалу НАТО та нестабільністю на південному фланзі Європи.

Основою ядерного потенціалу Заходу є стратегічні ядерні сили США і Британії, що забезпечують критичні гарантії безпеки НАТО. 200 американських бомб В61 в ядерному спорядженні, які знаходяться в Європі, є символом відданості цієї країни справі оборони Альянсу.

Дехто пропонує розгорнути в Європі нові системи ядерної зброї або перекинути бомби В61 з місць їхнього сьогоднішнього складування в центральноєвропейські країни, зокрема Польщу. Як зазначають фахівці, в цих ідеях немає нічого позитивного. По-перше, європейські члени НАТО не дуже прагнуть розміщувати в себе американську ядерну зброю. По-друге, перекидання бомб В61 в Центральну Європу ближче до Росії є витратним і створює небажані наслідки. Так, у разі загострення кризи ядерні бомби і авіаційні засоби їхньої доставки будуть набагато менш захищеними при завданні превентивного удару.

НАТО не має потреби в додатковій ядерній зброї для відповіді на російські виклики. Альянс уже давно вбачає у тактичній ядерній зброї більше політичної цінності, ніж військової доцільності. На сьогодні у своїй доктрині НАТО утримується від ідеї ведення тактичної ядерної війни, розуміючи, що такий розвиток подій не буде популярним серед союзників. Якщо бомби В61 і будуть коли-небудь застосовані, то виключно як політичний сигнал попередження про можливий вихід ситуації з-під контролю і про те, що НАТО може задіяти стратегічну ядерну зброю.

При цьому фахівці зазначають, що хоча США і НАТО не мають потреби в додатковій ядерній зброї в Європі, вони зобов’язані відмовляти російське керівництво від думок про можливе застосування такої зброї.

Експерти сходяться на думці, що саме такий сигнал треба донести до Путіна і до Москви. НАТО не хоче, щоб Кремль якимсь чином переконав себе в тому, що «маленький» ядерний конфлікт буде керованим. Настав час звільнити російське керівництво від ілюзій і показати, що брязкання ядерною зброєю — небезпечна, неприйнятна і приречена на невдачу тактика.

Підготував Вадим КОВАЛЬОВ

Схожi записи: