Африканський досвід знадобився льотчику під час АТО

 Травень 30, 2016

5449_p_09_img_0001llllЗа три миротворчі місії Артур Євдокімов збільшив наліт майже у вісім разів

— Скільки себе пам’ятаю — авіація була частиною мого життя, — зізнається капітан Артур Євдокімов. — У нашій родині всі чоловіки пов’язані з військовою авіацією — батько, старший брат Олексій і я. Постійно згадую розповіді батька про вертольоти. Він літав на Мі-1, Мі-2, Мі-4, Мі-6, Мі-24 і Мі-8.

Проте стати льотчиком після закінчення льотного коледжу, філіалу Кіровоградської льотної академії та Національного авіаційного університету, в Артура одразу не вийшло. Спробувавши себе в багатьох цивільних спеціальностях, він переїхав до Херсона. Його старший брат служив там в 11-й окремій бригаді армійської авіації. Саме тоді Артур зрозумів, що військова авіація — це той шлях, на якому в нього є шанс реалізуватися. Наприкінці 2009 року його призвали до лав ЗС України на посаду льотчика-штурмана в частину, де служив Олексій.

Відтоді Артур завжди був під пильним наглядом брата — військового льотчика ударного вертольота Мі-24, пара яких, як правило, прикриває роботу Мі-8. Так було на навчаннях і в повсякденній службі. Так сталося і в Африці, де брати Євдокімови разом побували тричі.

— До першої ротації мій загальний наліт становив близько 100 годин. За три миротворчі місії він збільшився майже у вісім разів. Це була реальна робота, — згадує офіцер.

Згодом африканський досвід польотів знадобився льотчику під час АТО, де з перших днів російської агресії екіпаж Артура Євдокімова виконував завдання на кордоні з Кримом.

— Коли в нашу частину прийшли перші «двохсоті», всі відразу зрозуміли, що це справжня війна, — розповідає військовий льотчик.

Під час виконання завдань у зоні АТО капітану Артуру Євдокімову найбільше запам’ятався політ на висоту в районі Зеленопілля.

— На той час ця місцевість фактично контролювалася бойовиками. Проте частина наших сил з боями утримувала цю територію. Необхідно було забрати поранених бійців 79-ї окремої аеромобільної бригади. Типове завдання, але цього разу ми летіли не в зону бойових дій, а на територію бойовиків, які, за даними розвідки, мали засоби ППО, — ділиться спогадами льотчик.

Члени екіпажу добре розуміли: там наші хлопці, вони поранені, вони чекають, і кожна втрачена година може коштувати їм життя. Тож льотчики відразу почали обговорювати, як максимально швидко і безпечно виконати політ.

— Перше, що ми змінили, це попередньо затверджений маршрут, — говорить військовий льотчик. — День був ясний, тож ворог нас добре бачив і без спеціальних засобів. Ми йшли на мінімальних висотах, притискаючись до рельєфу місцевості. Про стрілецьку зброю тоді навіть не думали. На щастя, в момент заходу на посадку бій навколо майданчика припинився. Торкнувшись землі, не вимикаючи двигунів, ми почали забирати на борт поранених.

Десантники працювали швидко, їхній комбат з позивним «Майк» також допомагав. Якихось розмов, прохань від них не було. Лише одне — долетіти якомога швидше…

За кілька хвилин екіпаж Мі-8 уже мчав на мінімальній висоті у напрямку Дніпропетровська. Проте бортовий стрілець помітив авто, що на великій швидкості рухалося назустріч. Машина різко зупинилась, і з неї вийшли два чоловіки.

— У таких ситуаціях немає часу на роздуми, цивільні це чи бойовий розрахунок противника, — переконаний офіцер.

Кулеметна черга поряд з автівкою допомогла чітко зрозуміти, що вони помічені й перебувають у зоні ураження. Тож машина, розвернувшись, зникла у протилежному напрямку. Того дня вдалося вчасно доставити до госпіталю всіх поранених — ніхто не помер на борту.

— Тоді ми з братом працювали по-справжньому, по-бойовому, майже як в Африці. Я на Мі-8, а Олексій на Мі-24, пара яких завжди прикривала нас під час виконання завдань, — згадує Артур Євдокімов. — Інколи уся підлога вертольота була залита кров’ю поранених…

Сьогодні льотчик 3-го класу капітан Артур Євдокімов знову виконує польотні завдання, проте вже в іншій частині світу — в Демократичній Республіці Конго. Робота в цій країні наближена до бойової, адже, на відміну від Ліберії, Місія у ДР Конго стабілізаційна й передбачає застосування зброї проти незаконних збройних формувань.

— Звісно, служба в Місії ООН — це не АТО на Батьківщині, — впевнений Артур Євдокімов. — Проте це також досвід. У ДР Конго є свої особливості пілотування.

Зокрема, тут гірська місцевість. Більшість злітно-посадкових майданчиків мають обмежений розмір, не завжди належно обладнані й розташовані на висоті понад 2000 метрів над рівнем моря. А гірське розріджене повітря зменшує потужність двигуна вертольота. Мінлива погода, складний рельєф місцевості, близькість кордону з сусідньою державою Руанда вимагають від льотчика уваги, правильних розрахунків, професіоналізму. До того ж динаміка виконання завдань дуже висока. Польоти відбуваються практично щодня. При цьому фахівці стверджують, що якби в нас не було вертолітних загонів у Африці, напевно, сьогодні не було б стільки підготовлених льотчиків.

Про таких, як Артур, часто кажуть: літає у хмарах. Щоправда, тепер офіцеру доводиться літати і над ними.

— Знаєте, після повернення з АТО чомусь запам’яталося, що син мене не впізнав, — розповідає Артур Євдокімов. — Напевно, надто довго мене не було вдома. Але по-іншому в нашій професії не можна. Я військовий льотчик, тож сподіваюся літати. Дуже б хотів набути досвід у Малі, Афганістані тощо. Та найголовніша моя мрія — відстояти мир на Батьківщині. Тоді вже точно вдасться реалізувати все заплановане.

Анатолій СТЕЛЬМАХ

Схожi записи: