«Евакуація-200»: з початку 2016 року в зоні АТО знайшли 78 тіл

 Травень 20, 2016

5448_p_12_img_0001Гуманітарна місія «Евакуація-200» займається пошуком, ексгумацією та вивезенням загиблих у АТО військовослужбовців

Нещодавно в Центральному будинку офіцерів Збройних Сил України відбулися Всеукраїнські збори пошуковців 2016 року, організовані Міністерством оборони України, Всеукраїнською громадською організацією «Союз «Народна пам’ять» за підтримки Національного військово-історичного музею України, іноземних та міжнародних організацій.

Захід був присвячений результатам роботи гуманітарної місії «Евакуація-200» з пошуку, ексгумації та вивезення загиблих у АТО військовослужбовців. Вона розпочалася у вересні 2014 року з ініціативи Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України.

— На жаль, щодня зростає загальна кількість загиблих захисників України. За час проведення АТО на Сході України в результаті бойових втрат загинули 1990 військовослужбовців Збройних Сил України, багато військовослужбовців Національної гвардії України та правоохоронних органів, — повідомив начальник Управління цивільно-військового співробітництва ЗСУ полковник Олексій Ноздрачов.

Метою гуманітарного проекту «Евакуація-200» є пошук та повернення тіл загиблих до місць остаточного поховання, сприяння в організації вшанування, надання можливості сім’ям загиблих отримати відповідний соціальний захист.

До складу гуманітарного проекту входять відділ пошукової роботи управління, пошукові групи від Національного військово-історичного музею України, від Всеукраїнської громадської організації «Союз «Народна пам’ять» та чимало волонтерів.

Також в Управлінні цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України створено відділ пошукових груп. Його завданням є пошук тіл загиблих військовослужбовців, місць виявлення непохованих останків полеглих бійців або невідомих поховань, співпраця з Головним слідчим управлінням Національної поліції України, Об’єднаним центром з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників та встановлення місця знаходження зниклих безвісти в районі проведення АТО.

— 2014 року пошуковими групами гуманітарного проекту в районі проведення АТО евакуйовано 179 тіл та останків загиблих. 2015 року з районів проведення АТО доставлено 487 тіл. На Кушугумському кладовищі Запоріжжя протягом 2014–2015 років поховано 111 неідентифікованих тіл, з яких 31 вже ідентифіковали. На Краснопільському кладовищі Дніпропетровська протягом 2014–2015 років поховано 259 тіл, з яких ідентифікували 126. 2016 року з району проведення АТО вже евакуйовано 78 тіл. Робота триває, і ці цифри щодня змінюються, — зазначив полковник Олексій Ноздрачов.

При ідентифікації тіл загиблих військовослужбовців виникає проблема «морального» плану: небажання рідних здавати аналізи з метою визначення ДНК загиблих. Адже батьки, дружини, діти та інші родичі до останнього сподіваються на диво. Навіть коли є свідки загибелі їхньої рідної людини, вони не можуть сприйняти жахливу новину і до останнього сподіваються на її повернення додому. Безумовно, це їхнє право, адже надія помирає останньою.

Але кожен загиблий захисник України заслуговує, щоби його провели в останню путь і поховали з воїнськими почестями. Пам’ять про загиблих героїв, які віддали своє життя за мирну й незалежну Україну, має залишитися в серцях та пам’яті рідних, нащадків та бойових побратимів.

Цю думку підтримав і голова правління ВГО «Союз «Народна пам’ять» Ярослав Жилкін, який повідомив, що за час місії обстежено понад 50 населених пунктів та географічних локацій. Учасниками місії стали понад 120 волонтерів. Він також зазначив, що «місію обов’язково потрібно продовжити, адже, за нашими оцінками, на непідконтрольній території залишаються ще сотні незнайдених тіл або фрагментів тіл захисників України».

— Україна, на жаль, набула великий досвід у реалізації гуманітарного проекту «Евакуація-200», і ми крок за кроком разом з партнерами вдосконалюємо нашу роботу. Перед нами стоїть мета — повернути додому всіх загиблих, вшанувати та зберегти для нащадків пам’ять про їхній подвиг, — розповів полковник Олексій Ноздрачов.

Також було зауважено, що на сьогодні основною проблемою залишається убезпечення життя і здоров’я людей, які займаються цією благородною справою. Їм часто доводиться працювати в зоні проведення АТО, на територіях, що не контролюються українськими силовиками. Саме тому одним із найважливіших завдань у межах проекту «Евакуація-200» є вдосконалення системи соціального захисту представників громадських організацій.

Місія «Евакуація-200» — це данина пам’яті всім загиблим захисникам України. У нас не повинно залишатися невідомих героїв та невідомих поховань. Кожен захисник України, який загинув, захищаючи її незалежність та суверенітет, буде ідентифікований та похований з належними військовими почестями.

Олена КРУГЛЄНЯ

Для рідних загиблих військовослужбовців працює безкоштовна «гаряча» телефонна лінія 0-800-210-135 та спеціальні сайти www.naidy.org.ua  і www.unm.org.ua, де вони можуть повідомити про загибель і необхідність пошуку своїх близьких.

Схожi записи: