Як досвід АТО змінив полігонну школу

 Квітень 25, 2016

5444_p_12_img_0001У 169-му навчальному центрі Сухопутних військ Збройних Сил України 70% навчального часу військовослужбовці-контрактники приділяють практичним заняттям

Досвід проведення антитерористичної операції на Сході держави вніс суттєві корективи в підготовку наших бійців. У цьому я переконався під час перебування у 169-му навчальному центрі Сухопутних військ Збройних Сил України, що на Чернігівщині. Я побачив, зокрема  як відпрацьовуються дії взводу в наступі й обороні, десантування з бойових машин, тактика прикриття товаришів у бою тощо.

Окрім виконання стрільб з усіх видів стрілецького озброєння — від пістолета до РПГ й підствольного гранатомета, метання гранат із різних положень і позицій, введено нові вправи на скорострільність і точність, які виконуються в русі без точного прицілювання. Також проводяться комплексні заняття з інженерної та медичної підготовки. Це і надання першої допомоги, і евакуація пораненого з бойової машини, і виявлення та ліквідація мін та фугасів. Під час психологічної підготовки здійснюється обкатування танками, обстріл машин зі стрілецької зброї, широко застосовуються імітаційні засоби: дими, ракети, холості патрони, вибухові пакети.

— Від вправності механіків-водіїв БМП і БТР залежить весь екіпаж, — говорить заступник командира механізованого батальйону підполковник Олександр Калюта, — тож ми їх готуємо до водіння в місті, на ділянках швидкісної дороги та між завалами і руїнами.

5444_p_12_img_0002У навчальних артилерійських підрозділах головна увага приділяється вогневій підготовці обслуг ЗУ-23-2, «Оси», «Шилки», злагодженим діям і взаємозамінності. Відпрацьовується зміна бойових позицій, стрільба як з ґрунту, так і з «коліс», з кузова причепа, виконання стрільб парами, тактичні прийоми «Карусель» і «Качелі».

За три місяці поточного року в 169-му навчальному центрі за понад 200 спеціальностями вже пройшли підготовку більше 2000 військовослужбовців за контрактом. Нині вони служать у механізованих, танкових, артилерійських, розвідувальних, автомобільних, ремонтних та інших підрозділах Збройних Сил України.

— Цього року ми готуємо військових фахівців за новою, наближеною до натовських стандартів, програмою, — зазначає заступник начальника 169-го навчального центру полковник Олексій Ланченко. — Підготовка курсантів ведеться за трьома категоріями. Два місяці ми навчаємо тих, хто взагалі не служив раніше в армії. У перший місяць проводиться загальновійськова підготовка, у другий — за військово-обліковою спеціальністю. Ті, хто звільнився з армійських лав понад рік тому або змінив військово-облікову спеціальність, навчаються один місяць. І тільки 10 днів відведено на відновлення професійних навичок мобілізованих, які уклали контракт з військовим відомством або демобілізовані менше року тому та, повертаючись служити, не змінюють свою спеціальність.

5444_p_12_img_0003Через стислі строки в підготовці курсантів перевага надається проведенню практичних занять, на що відведено понад 70 відсотків навчального часу. Половина з них проводиться на тактичному полі, полігоні чи танкодромі. Під час занять військовики навчаються вправно стріляти з усіх видів стрілецької зброї, водити бойові машини, діяти в наступі й обороні, орієнтуватися на місцевості, обладнувати укріплення та надавати медичну допомогу.

Вчать курсантів командири і викладачі циклових комісій, які мають досвід бойових дій, набутий, зокрема, і в АТО. Свої знання вони передають курсантам: розповідають, як правильно діяти в різних обставинах, наприклад, під час бою в місті, при відбитті нападу на марші тощо. Досвідчені військові наочно демонструють опановані в ході бойових дій у зоні АТО навички ведення вогню з люків бойових машин, з бортового автомобіля, правила облаштування привалу.

Заступник командира навчального танкового полку підполковник Микола Сергієнко розповів, що раніше підготовка танкістів тривала від трьох до шести місяців, а нині — тільки один. Та ефективність навчання курсантів лише підвищилася через інтенсифікацію та збільшення кількості практичних занять.

Загалом за місяць танкісти виконують 10 вогневих вправ 125-мм штатним снарядом, наїжджають щонайменше 90 кілометрів під час денних та нічних занять складом підрозділів на марші, в місті, в колоні, у водінні за гірокомпасом тощо. Але перед цим вони активно тренуються на сучасних тренажерах у складі екіпажів.

У танкістів з’явилися й нові вправи. Це стрільба осколочно-фугасним зарядом із закритих вогневих позицій та рикошетом. Перша вправа виконується при закритих триплексах, курсанти виконують стрільбу, керуючись тільки картою, координатами та азимутальними показниками, а під час стрільби рикошетом заряд вистрілюється на певній відстані перед ворожими траншеями паралельно землі, і накриває противника осколками.

Олександр ПАРІЙ

Схожi записи: