Росгвардія — щит Кремля від власного народу

 Квітень 24, 2016

5444_p_14_img_0002На початку квітня був оприлюднений указ президента РФ про створення нової силової структури — Національної гвардії, за тиждень перейменованої в Росгвардію. Цей крок російського лідера багатьох здивував і викликав численні запитання. Зокрема щодо того, від кого захищатиме особиста армія очільника Кремля?

Відповідно до указу в Росії була заснована Федеральна служба військ національної гвардії (структура ФСВНГ або просто Національна гвардія, перейменована в Росгвардію. — Авт. ), створена шляхом відбору особового складу з МВС та інших підрозділів силового призначення, сил оперативного реагування, авіації тощо. Загальна чисельність Росгвардії, за офіційними повідомленнями, становитиме від 350 до 400 тисяч осіб.

В експертному колі цей крок відразу викликав чимало запитань, зокрема щодо причини виникнення даної структури та її цілей.

Заявлені завдання ФСВНГ включають охорону громадського порядку, забезпечення громадської безпеки та режиму надзвичайного стану, а також участь в боротьбі з тероризмом і екстремізмом. Але всім цим вже займаються наявні силові структури, включно з МВС і ФСБ.

Про «оптимізацію» силових структур, як спочатку дехто намагався пояснити цей крок, у даному випадку насправді не йдеться. Адже до якої оптимізації може призвести створення структури, що формально дублює функції інших відомств?

На переконання експертів знаного американського видання EurasiaNet, справжні причини створення нової структури, найімовірніше, полягають зовсім в іншому. Адже певні ознаки вказують на те, що ФСВНГ гарантуватиме безпеку не народу, а путінському режиму.

По-перше, війська Росгвардії будуть безпосередньо підпорядковані президенту РФ, а очолить їх беззмінний начальник особистої охорони Путіна з 1999 по 2013 роки Віктор Золотов, тобто людина, якій російський лідер довіряє найдорожче — власне життя.

Інформація про формування такої структури спочатку з’явилася 2012 року — після масштабних виступів опозиції на московських площах Болотній та Сахарова. Перехід 2013 року начальника особистої охорони президента РФ до керівництва внутрішніх військ МВС, на основі яких тепер і буде сформована ФСВНГ, ймовірно й був підготовкою до формування Росгвардії.

5444_p_14_img_0001Експертна думка

Павло Баєв, політолог, професор Інституту досліджень миру (Осло) у своїй статті «Новостворена національна гвардія не зможе розсіяти невпевненість Путіна» зазначає:

«Страх перед революцією може здатися ірраціональним, але придворні Кремля знають, як відчайдушна завзятість нечисленної групи лібералів може несподівано призвести до виходу десятків тисяч протестувальників на вулиці Москви. У еліти немає впевненості в опитуваннях громадської думки, які показують захмарні рейтинги верховного лідера. Очільник Кремля, мабуть, стурбований тим, чи послухаються його наказу використовувати військову силу проти нових протестів, і саме тому поставив на чолі Нацгвардії найбільш довіреного наближеного. Це викличе незадоволення багатьох інших, чия лояльність до Путіна залежить від наданого їм доступу до влади і бюджетних потоків. Змінивши баланс у верхах, Путін, ймовірно, також змінив баланс своїх страхів; тепер загроза палацового перевороту почала лякати його ще більше».

Тільки зараз у Золотова для охорони першої особи буде під рукою величезна армія з високим ступенем боєготовності, з мотострілецькими, авіаційними, артилерійськими, інженерними, морськими і розвідувальними частинами.

По-друге, ключовим моментом створення Національної гвардії є перетворення армії на репресивний інструмент. Внутрішні війська, які до створення ФСВНГ входили в структуру МВС, фактично і є армією. У чинному законі про внутрішні війська прямо забороняється залучати військові частини для припинення несанкціонованих мітингів, зборів і маніфестацій. Тим часом, судячи з указу президента РФ і внесеного ним на розгляд Держдуми законопроекту, розгін маніфестацій буде однією з функцій Росгвардії.

Про це свідчить її склад, який формують переважно з внутрішніх військ і поліцейських загонів спецпризначення. Військам Росгвардії також дали дуже широкі повноваження.

Крім того, викликає інтерес секретність підготовки до формування Нацгвардії. Якщо заявленою метою є захист держави і громадян, логічним для влади кроком було б сурмити про це скрізь, як це робиться в інших випадках.

На переконання експертів-міжнародників, багато що вказує на те, що Путін збирається прикритися гвардійцями від народу. Разом з тим є певні підстави також вважати, що новостворену силову структуру планується використовувати для мінімізації загроз від його оточення. За кремлівськими стінами йде безперервна боротьба за владу навіть тоді, коли зовні цього особливо не видно.

А зважаючи на протистояння із Заходом, що призвело до великих втрат для багатьох у сфері фінансів, іміджу та зручностей, нестачі в незадоволених серед російської еліти, напевно, немало.

У ситуації, коли Путін не цілком довіряє своєму оточенню, Росгвардія може послужити міцним додатковим щитом, а також потужним елементом необхідної Путіну для виживання системи стримувань і противаг серед силових органів. Вилучення найбільш боєздатних частин МВС для формування Росгвардії послабить це найчисленніше відомство. Нове силове відомство також заважатиме іншим силовикам домогтися занадто великого впливу.

Підготував Вадим КОВАЛЬОВ

Схожi записи: