Бухгалтерія військових видатків та «гарячі» запитання щодо окремих виплат військовослужбовцям

 Квітень 20, 2016

5444_p_01_img_0001Про видатки рекордного за весь час існування українського війська оборонного бюджету, особливості нарахування грошового забезпечення в зоні АТО, порядок розрахунків з демобілізованими, перспективи перерахунку пенсій військовим пенсіонерам та про інші актуальні фінансові питання розповіли фахівці Департаменту фінансів Міністерства оборони України під час «гарячої» телефонної лінії в редакції газети «Народна армія».

Цього року Державним бюджетом України Міноборони виділено рекордний бюджет за всю історію українського війська — 55,5 млрд грн. У порівнянні з 2015 роком (47,9 млрд грн) цьогорічний фінансовий ресурс Міноборони збільшено на 7,6 млрд, або на 16%. Видатки у сумі 11,5 млрд грн передбачені на розвиток озброєння та військової техніки, 3 млрд грн — на підготовку Збройних Сил, 11,2 млрд грн — на тилове забезпечення, комунальні послуги та життєдіяльність війська, 29,1 млрд грн — на грошове забезпечення та заробітну плату та 0,7 млрд грн — на будівництво житла.

Цьогорічний ресурс дозволив відповідно до вимог Президента України значно підвищити рівень грошового забезпечення військовослужбовців. Крім того, у порівнянні з минулим роком на 18,7 відсотків збільшено асигнування на закупівлю озброєння (6,8 млрд грн) та ремонт військової техніки (3,8 млрд грн). Вже укладено договори на закупівлю ОВТ на загальну суму 2,7 млрд грн за рахунок загального фонду.

5444_p_04_img_0001Кореспондент «НА»:

— Чи існує на сьогодні заборгованість із виплати грошового забезпечення військовослужбовцям?

— Заборгованості з виплати грошового забезпечення станом на 15 квітня 2016 року немає. За січень — квітень поточного року Міноборони профінансовано відповідно до помісячного розпису в сумі 16,0 млрд грн.

Крім того, в березні — квітні поточного року перераховано у війська понад мільярд гривень для проведення розрахунків з військовослужбовцями четвертої хвилі мобілізації, які підлягають звільненню.

Що стосується винагороди за участь в АТО — кошти з державного бюджету і на зазначену виплату отримані в повному обсязі.

Тетяна М., військовослужбовець:

— Держбюджетом на 2016 рік Міноборони передбачено із загальних 55,5 млрд грн, 4,5 млрд грн — видатки за спеціальним фондом. Які темпи наповнення спецфонду?

— Заплановані надходження до спецфонду, це 3,6 млрд грн — кошти, які планується отримати від реалізації конфіскату та 0,9 млрд грн — надходження, які забезпечує Міноборони. До спеціального фонду оборонного відомства вже надійшло 590,04 млн грн, що становить 64,1% річного плану, зокрема від реалізації надлишкового озброєння, військової та спеціальної техніки, нерухомого майна Збройних Сил України та від власних надходжень бюджетних установ.

— Скільки коштів передбачено Міністерству оборони на будівництво житла?

— Міністерству оборони на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців у 2016 році передбачено 687,3 млн грн. За рахунок зазначеного ресурсу планується отримати 1154 квартири. Крім того, заплановано 22 млн грн на виплату компенсації військовослужбовцям за неотримане житло.

Микола Ф., військовослужбовець:

— На які цілі в оборонному відомстві витрачаються кошти від благодійної допомоги?

— Протягом 2014–2016 років на рахунки Міністерства оборони України в якості благодійної допомоги надійшло 160,5 млн грн, зокрема: 72,9 млн грн — від юридичних осіб, 44,7 млн грн — від фізичних осіб, 38,8 млн грн — від мобільних операторів та 4,1 млн грн — від іноземців.

Ці кошти були спрямовані: 145,6 млн грн — на матеріально-технічне забезпечення, 14,9 млн грн — на медичне забезпечення.

Крім того, військові частини отримали та облікували благодійну допомогу в натуральній формі на загальну суму 2 507,8 млн грн.

Максим С., демобілізований військовослужбовець:

— На які виплати мають право демобілізовані військовослужбовці при звільненні з військової служби і в які строки ці кошти мають бути виплачені?

— При демобілізації військовослужбовці отримують належне їм грошове забезпечення до дня виключення зі списків військової частини включно.

Також військовослужбовець при звільненні отримує одноразову грошову допомогу в розмірі 4% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менше 25% місячного грошового забезпечення. Виплата допомоги здійснюється військовослужбовцям за період служби за призовом у зв’язку з мобілізацією з дня їхнього призову на службу без урахування періоду попередньої військової служби, на якій вони перебували у мирний час.

Що стосується строків виплати, то на момент звільнення з військової служби до отримання на руки припису для взяття на облік до військового комісаріату військовослужбовець має бути розрахований у повному обсязі.

Петро С., демобілізований військовослужбовець, м. Одеса:

— Чи маю я право при звільненні на отримання грошової компенсації за невикористану відпустку за минулий рік?

— Ні. Законодавством передбачено, що при звільненні з військової служби військовослужбовець може отримати грошову компенсацію за невикористану відпустку тільки за рік, в якому він звільняється. За минулий рік командир зобов’язаний надати вам відпустку.

Катерина, сестра військовослужбовця контрактної служби, м. Вінниця:

— Від чого залежить розмір винагороди за участь в АТО? Чи планується найближчим часом його збільшення?

— Військовослужбовцям виплачується винагорода за безпосередню участь в АТО в залежності від району виконання завдань: на лінії бойового зіткнення на глибину ротних опорних пунктів — 4200,00 грн, в інших районах проведення АТО — 1200,00 грн за повний місяць.

Цього року збільшення розміру винагороди не планується.

Сергій І., мобілізований військовослужбовець:

— Я проходжу військову службу в зоні АТО. Який середній розмір грошового забезпечення військовослужбовця-контрактника? В нашій бригаді у військових, здавалося б, за однакових умов розміри грошового забезпечення доволі різняться. Які можуть бути причини цього?

— Розмір грошового забезпечення військовослужбовців залежить від військового звання, посадового окладу, вислуги років, умов та особливостей проходження військової служби.

З 1 січня поточного року грошове забезпечення вдалося підвищити за рахунок збільшення розміру премій. Ця виплата має заохочувальний характер, тож виплачується за умови сумлінного виконання військовослужбовцем своїх обов’язків. Якщо командування не застосовувало до військовослужбовця ніяких стягнень, грошове забезпечення військовослужбовця військової служби за контрактом виплачується в розмірі не менше 7000,00 грн. Крім того, залежно від віддаленості місця перебування від лінії зіткнення в районі проведення АТО нараховують винагороду в розмірі 1200,00 грн або 4200,00 грн за повний місяць.

Анатолій М., військовослужбовець контрактної служби:

— В яких розмірах виплачується матеріальна допомога при укладанні контракту? Чи має право військовослужбовець контрактної служби на цю виплату при укладанні нового контракту?

— З метою залучення до продовження військової служби у Збройних Силах України військовослужбовців, призваних за мобілізацією, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14 травня 2015 року № 406 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294», якою передбачена виплата одноразової грошової винагороди у таких розмірах:

— особам рядового складу — вісім мінімальних зарплат (11024,00 грн);

— особам сержантського і старшинського складу — дев’ять мінімальних заробітних плат (12402,00 грн);

— особам офіцерського складу — десять мінімальних заробітних плат (13708,00 грн).

Ця винагорода виплачується лише тим військовослужбовцям, які підписали контракт під час проходження військової служби за мобілізацією.

Військовослужбовцям військової служби за контрактом при підписанні нового контракту та військовослужбовцям, призваним на військову службу в добровільному порядку, ця виплата законодавством не передбачена.

Оксана М., військовослужбовець, м. Тернопіль:

— Який порядок оформлення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань? Якщо жінка-військовослужбовець виховує дитину-інваліда першої групи, то їй можуть виплатити матеріальну допомогу за її першою вимогою?

— У 2016 році відповідно до наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 року № 44 встановлено, що рішення про виплату військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань приймає Міністр оборони України. Для її отримання військовослужбовець обґрунтовує обставини потреби в коштах у рапорті, який подає за підпорядкованістю, і додає необхідні підтверджувальні документи.

Микола В., учасник АТО:

— Вісім місяців тому під час виконання бойових завдань у зоні проведення АТО я отримав осколкове поранення. Відтоді перебуваю на лікуванні. Але вже чотири місяці мені не виплачують грошове забезпечення. У фінансовій службі механізованої бригади, де я проходжу військову службу, повідомили, що мене виведено за штат. Підтверджувальні документи про моє перебування на лікуванні в частині відсутні. Впродовж останніх двох місяців я надсилав до військової частини копії висновку військово-лікарської комісії про мій стан здоров’я. Порадьте, що мені робити, аби вирішити це питання?

— Військовослужбовцям за весь період звільнення від виконання службових обов’язків у зв’язку з хворобою, безперервного перебування на лікуванні в лікарняних закладах та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою згідно з висновком військово-лікарської комісії, але не більше чотирьох місяців з дня вибуття з військової частини, виплачується грошове забезпечення за останніми штатними посадами, які вони обіймали. Грошове забезпечення військовослужбовцям після чотирьох місяців безперервного перебування на лікуванні й у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою виплачується, якщо таке перебування продовжене рішенням командира з’єднання, керівника органу військового управління вищого рівня на підставі висновку лікарняного закладу (військово-лікарської комісії).

Вибуття військовослужбовця у зазначену відпустку здійснюється на підставі наказу відповідного керівника (начальника) після його повернення з лікувального закладу до місця проходження служби та надання командиру військової частини відповідного висновку військово-лікарської комісії.

Звернення військовослужбовця взято на котроль в Департаменті фінансів. — (Ред.)

Єгор П., військовослужбовець строкової служби:

— Чи зберігається виплата середньомісячного заробітку за останнім місцем роботи при призові на строкову військову службу?

— Так, зберігається відповідно до ст. 119 Кодексу законів про працю України.

Світлана В., дружина військовослужбовця, м. Київ:

— Які надбавки передбачені до заробітної платні працівників ЗС України, котрі залучаються до проведення АТО?

— Працівникам бюджетних установ, які залучаються до забезпечення проведення АТО, заробітна плата підвищується на 50% за дні перебування безпосередньо в районах проведення АТО за наявності підтверджувальних документів: посвідчення про відрядження, витягу із наказу керівника АТО (керівника сектору) про прибуття (вибуття) до (зі) складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в АТО.

Андрій С., полковник запасу, м. Одеса:

— Болюче запитання від багатьох військових пенсіонерів. Скажіть, будь ласка, чи планується перерахунок пенсій військових пенсіонерів, адже грошове забезпечення військових зросло, а у військових пенсіонерів «віз і нині там»? Контрактники отримують більше, ніж старші офіцери запасу, які прослужили по 30 років. Несправедливо.

— Хочу звернути увагу, що питання перерахунку пенсій не належить до компетенції Міністерства оборони України. Зазначене питання знаходиться в компетенції Міністерства соціальної політики України та Пенсійного фонду.

На виконання програми діяльності уряду на 2016 рік Міністерством оборони підготовлено відповідний проект постанови, якою передбачається з 2017 року упорядкувати грошове забезпечення військовослужбовців шляхом перегляду розмірів окладів за військове звання та посадових окладів. Зазначеним проектом постанови, зокрема, передбачається і поетапний перерахунок військових пенсій. Зараз цей проект постанови знаходиться на погодженні у зацікавлених міністерствах та відомствах, після чого буде винесений на розгляд уряду.

Юрій П., полковник запасу, м. Одеса:

— Моя загальна вислуга у війську понад 40 років. Майже всі роки служив у ВДВ. У той час, коли проходив службу у складі миротворчої бригади в Іраку, мою військову частину розформували. Останні два роки перед звільненням у запас проходив службу в одній із механізованих частин. Нині отримую пенсію без надбавки за особливі умови служби. Чи можливо здійснити перерахунок пенсії?

— За встановленим порядком для розрахунку розміру пенсії військовослужбовця враховується відповідний оклад за посадою, військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, обійманою перед звільненням, а також сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обчислені за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Утім за вашим бажанням ви маєте право переоформити пенсію на загальних підставах, як для цивільних працівників, обравши для обрахування будь-який період військової служби тривалістю 60 місяців, коли ваше грошове забезпечення було найбільшим.

Микола С., мобілізований військовослужбовець:

— Я військовий пенсіонер, був мобілізований до війська. Чи збільшиться розмір пенсії після демобілізації?

— При демобілізації ви отримаєте у військовій частині грошовий атестат і довідку про грошове забезпечення за останній період служби. Ці документи ви маєте надати до військового комісаріату за місцем проживання. У зв’язку зі збільшенням вислуги років вам здійснять перерахування пенсії в управлінні Пенсійного фонду України за місцем проживання. Згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», якщо розмір перерахованої пенсії буде нижчим за розмір нинішньої, ви маєте право отримувати її в попередній сумі.

Нагадую, що під час вашого нинішнього перебування на військовій службі за призовом за мобілізацією нарахування і виплата вам пенсії не припиняється.

Записали Тетяна МОРОЗ,

Ігор ПАРУБСЬКИЙ,

Микола ФЕДОРКІВ

Схожi записи: