«До кінця року наші підрозділи отримають 23 санітарні броньовики і 145 високопрохідних санітарних автомобілів»

 Квітень 14, 2016

5443_p_06_img_0001З генерал-майором медичної служби Андрієм Вербою зустрівся наступного дня після його повернення із зони АТО, де у штабах і на передових позиціях директор Військово-медичного департаменту Міністерства оборони України перевіряв хід реформ у військовій медицині. І не тільки. В Авдіївці, де під час обстрілу було важко поранено одного з бійців 81-ї бригади, ситуація вимагала невідкладного втручання. Тоді генерал-майор власноруч провів операцію

— Які висновки зробили з відрядження до зони АТО?

— В цілому я задоволений виконанням тих рішень, які ми приймали відносно реформи системи медичного забезпечення в зоні антитерористичної операції.

Нині в зоні АТО розгорнуто 4 польові госпіталі, задіяні майже 400 осіб медичного персоналу. В кожному оперативно-тактичному угрупованні є пересувна група медичного постачання, завдання яких — оперативно здійснювати поставки лікарських засобів та майна до підрозділів.

До цивільних лікарень Донецької та Луганської областей направлено групи підсилення. Це хірурги, анестезіологи, в деяких місцях — травматологи, судинні хірурги або нейрохірурги. Так ми наблизили рівень надання кваліфікованої допомоги до районів розташування частин у зоні АТО, яка надається не тільки пораненим, але й травмованим, хворим. Нині вже немає необхідності транспортувати хворих воїнів на значні відстані, вони проходять лікування саме в цих лікарнях.

5443_p_01_img_0001Утім проблем ще чимало. Одна з них стосується евакуаційних засобів. Вивозити пораненого з «нульових» позицій на санітарному УАЗі досить ризиковано, а спеціальних броньованих машин на передовій бракує. Тому є випадки, коли допомога надавалася несвоєчасно. Але в цілому система евакуації значно покращилася. Те, яка ситуація була 2014 року і сьогодні — незрівнянні речі. Завдяки мобілізації двох автосанітарних рот, допомоги волонтерів, громадських організацій та громад окремих населених пунктів ситуацію вдалося змінити. Кількість евакуаційних засобів на передовій щокварталу збільшується. Цього року за оборонним замовленням вже надійшло 8 санітарних МТ-ЛБу-С, до кінця року очікуються ще 23 санітарні броньовики і 145 високопрохідних санітарних автомобілів.

Створено зведений вертолітний загін. Ці машини перебувають на своїх майданчиках базування, і за потреби приймається рішення щодо їхнього застосування.

Незабаром в одній з бригад буде створена експериментальна мобільна медична рота. Вона функціонуватиме в контейнерах, встановлених на автомобілях, і розгортатиметься в тилу бригади за 20–25 км від переднього краю. Роту укомплектують табельним майном нового зразка, ми свідомо не прив’язувались до табелів — Радянського Союзу. У план закупівель на 2016 рік це обладнання включене. Якщо рота доведе свою ефективність, у перспективі такі медпідрозділи будуть сформовані в кожній бригаді.

— Серед перелічених я не почув проблеми щодо забезпечення бійців АТО медичними аптечками. Вона вже усунута?

— Запевняю, потреба військових частин в аптечках вже задоволена повністю! 90 тисяч аптечок відправлено до зони АТО, на складах у резерві в нас ще 15 тисяч аптечок. До того ж цього року ми закупимо ще 100 тисяч для закладення їх на тривале зберігання. Тож проблема не в аптечках, проблема в окремих керівниках на місцях. Я спілкувався з начмедами бригад. Нерідко самі бійці відмовляються від аптечок, аби потім не здавати їх, але, трапляється, й начальники медичних служб у частинах, а серед них більшість — мобілізовані, приймають незрозумілі рішення не видавати їх, аби «зберегти» це майно.

Торік, коли ми взялися за формування вітчизняних аптечок, громадські організації, волонтери підштовхували нас до закупівлі американських аптечок. Так, вони хороші, але вони дорогі і до того ж відрізняються від аптечок НАТО. Нас звинувачували, що ми економимо на здоров’ї людей. Але ж, погодьтесь, що в тому ж Бундесвері ніхто нікому з посадовців не закине, що вони не турбуються про свого бійця. А у складі їхніх аптечок лише три предмети — джгут, перев’язувальний пакет і знеболювальне. Тому що в тактичній медицині, в абсолютній більшості випадків, щоб урятувати життя солдата, необхідні джгут і своєчасна евакуація до медичного закладу.

Сьогодні нас уже цікавлять насамперед сучасні засоби медичного обладнання для госпіталів. Вперше за тривалий період ми закупимо два комп’ютерні томографи, лінійку апаратів ендоскопії, УЗД. А те, що торги проводяться прозоро, дає економію, і за ці кошти ми купуємо додаткові засоби.

— Торік я записував з вами інтерв’ю стосовно проблеми призову хворих під час мобілізації. Чи став медичний огляд кандидатів до війська ретельнішим?

— Наприкінці 2015 року ми внесли суттєві зміни у наказ, яким затверджене положення про військово-лікарську експертизу і на основі якого організовується медичне забезпечення призову. Ним чітко визначено перелік обстежень, що є обов’язковими під час призову. Підвищено контроль та відповідальність посадових осіб. Коли ця система запрацювала за новими правилами, ми виявили багато прихованих проблем. Нами також переформатовано Центральну ВЛК, там зараз працюють молоді, відповідальні та ініціативні фахівці.

— Внесіть ясність — медичний огляд демобілізованих перед поверненням додому є обов’язковим чи за бажанням самих бійців?

— Проходження медкомісії перед звільненням ми почали запроваджувати ще минулого року. Зараз це правило є обов’язковим. Військкомат не поставить на облік без відповідної довідки. Із зони АТО ніхто не звільняється, бійці прибувають у ППД, де їх оглядають лікарі, оформлюються документи, після чого вони їдуть додому.

— Що ви можете сказати про госпіталь у Житомирі, фонди якого нині, м’яко кажучи, не в найкращому стані?

— Цей госпіталь є одним з трьох найстаріших в Україні. Його будівлі, правду кажучи, у поганому стані. Утім повідомлю приємну новину: рішенням Міністра оборони виділені кошти на розробку проектної документації для будівництва нових корпусів. Думаю, за два-три роки це буде виконано.

— А які зміни відбулися в кадровій політиці Військово-медичного департаменту?

— Відверто кажучи, за останні 10–15 років серйозних зрушень у кадровій політиці не було. Посадові особи перебували на посадах по 10 і більше років і не поступалися своїми місцями. При цьому багато які з них так і не навчилися приймати рішення, очікували вказівки зверху.

Ми оновили керівництво госпіталю у Дніпропетровську. Його робота була визнана неефективною. Також значно омолоджені кадри у Військово-медичному клінічному центрі Одеси, кадрові зміни відбулись й у госпіталі в Харкові.

До керівництва приходять молоді керівники, які пройшли АТО, які не бояться приймати нестандартні рішення. Можливо, вони ще не знають всіх нюансів фінансово-господарської діяльності госпіталів, діловодства, проте в них є бажання результативно працювати, змінювати систему на краще.

Торік ми перезавантажили роботу й самого Військово-медичного департаменту. Налагодили контроль за всіма напрямами діяльності. Переформували, зокрема, відділ медичного постачання. Саме на нього було найбільше нарікань, обвинувачень у корупції. Відтепер, якщо необхідно зробити закупки, фахівці відділу не ведуть переговори із виробниками, ми забороняємо їм це, аби виключити корупційні домовленості. Виставляємо на сайті медико-технічні умови, а виробники надсилають нам свої пропозиції, які розглядаються експертно-медичною комісією. Так закуповується обладнання, медичні засоби тощо. Створили відділ аналізу та інформації, де зараз працюють ініціативні молоді фахівці, які збирають інформацію щодо всіх перспективних зразків оснащення, що виготовляються в Україні та завозяться з-за кордону.

Розпочали роботу нещодавно створені 8-мі Центральні курси підготовки мобрезерву медичної служби. У Десні почала функціонувати навчальна медична рота.

— Реформа передбачає значні зміни й у керівних документах?

— Авжеж, і в цьому питанні ми вже близькі до завершення. Введено в дію нове Керівництво з медичного забезпечення на мирний час та тимчасову Настанову з медевакуації на особливий період. Подано на підпис до Адміністрації Президента України проект Військово-медичної доктрини. Проведено ще безліч нормотворчих ініціатив. Завершуються випробовування медичної інформаційної системи «Е-здоров’я», попередні випробовування автоматизованої комп’ютерної системи обліку майна на медичних складах (АС Медсклади).

Вносяться зміни до переліку індивідуальних засобів захисту, зокрема, аптечки. Вже до кінця нинішнього року в них не буде налбуфіна, який показав суперечливі результати і викликав багато нарікань. В аптечці буде хімічний засіб для зупинки кровотечі на основі каоліну. Він ефективніший. До речі, статистика свідчить, що необхідність у застосуванні хімічного засобу під час поранень виникає лише у 10 відсотках ситуацій.

Бесіду вів Роман ТУРОВЕЦЬ

Схожi записи: