Музей Повітряних Сил не ліквідовується. Місце дислокації не змінюється

 Квітень 7, 2016

5442_p_14_img_0001 Чутки щодо закриття Військово-історичного музею Повітряних Сил ЗС України, який розташований у Вінниці, залишаються лише чутками…

Плани військового керівництва щодо зміни структури та підпорядкованості військових музеїв, викликали  неоднозначну реакцію суспільства, зокрема серед військових ветеранів та фахівців музейної справи. Особливо гарячою стала дискусія щодо подальшої долі Військово-історичного музею Повітряних Сил ЗС України, що у Вінниці. Деякі опоненти музейної реформи, оперуючи неперевіреною інформацією, звинуватили керівництво оборонного відомства в ліквідації музею та передислокації експонатів до іншого міста. Все це викликало  хвилю критики у бік Міноборони.

Щоб розтавити усі крапки над «і» наші кореспонденти звернулися до компетентних осіб.

5442_p_14_img_0002Завідувач Військово-історичного музею Повітряних Сил Збройних Сил України Володимир Дерновий:

— Для мене, як людини, котра багато займається музейною роботою, навіть сама думка про руйнування музею — це особиста катастрофа. Тут у нас зберігається культурна спадщина нашої країни, її Збройних Сил. До нас приходять ветерани, приводять своїх дітей та онуків. Лише за минулий рік ми провели 194 екскурсії. І це при тому, що у зв’язку із воєнним конфліктом на Донбасі їхня кількість була значно обмежена. А раніше в нас було до 500 екскурсій на рік, експозицію оглядали 15 тисяч відвідувачів.

У нашому музеї зібрана значна кількість експонатів військової техніки Повітряних Сил, військ протиповітряної оборони, ракетних військ стратегічного призначення. Все це пов’язане з історією нашого війська та Вінниччини. У нашому місті свого часу працювали Можайський, Сікорський, після війни тут дислокувалися штаби повітряних армій, ракетної армії, був аероклуб, підготовку в якому проходили 7 Героїв Радянського Союзу. Тобто є велика спадщина, яку зберігає та популяризує наш музей.

5442_p_14_img_0003Директор Департаменту соціальної і гуманітарної політики Міністерства оборони України полковник Валентин Федічев:

— Ситуація з вінницьким музеєм засвідчує наявність системних проблем у музейній справі у Збройних Силах України. Вони пов’язані з недостатньою визначеністю ролі військових музеїв у системі військово-патріотичного виховання військовослужбовців та допризовної молоді. Зараз МО України вживає заходи щодо зміни концептуальних підходів до існування цих музеїв, також і з урахуванням необхідності оптимізувати чисельність працівників ЗС України та співвідношення «витрати — ефективність».

Довідка «НА»

5442_p_14_img_0005Військово-історичний музей Повітряних Сил Збройних Сил України розташований просто неба. На його території експонується авіаційна, зенітна, ракетна і радіолокаційна військова техніка. Загалом представлено 1200 експонатів, а у фонді налічується понад 2000 предметів. Авіаційна експозиція включає 18 літальних апаратів — 4 вертольоти — Мі-2, Мі-8Т, Мі-24, Ка-27ПЧ і 14 літаків тактичної авіації. Тут також є літаки, які збереглися ще з часів Другої світової війни.

Експозиція засобів зенітних ракетних і радіотехнічних військ протиповітряної оборони відкрита 2005 року й налічує 12 одиниць техніки, зокрема 9 зенітно-ракетних комплексів і 3 радіолокаційні станції.

Серед експонатів, які представлені в музеї, є й унікальні. Зокрема, винищувач-перехоплювач МіГ-25 занесений до книги рекордів Гіннеса як найшвидший у світі бойовий літак, а МіГ-15біс встановлений на честь найкращого аса Другої світової війни, тричі Героя Радянського Союзу Івана Кожедуба. Тільки в цьому музеї можна побачити найбільшу експозицію макетів авіаційних засобів ураження й пускові установки зенітних ракетних систем і комплексів С-300В1, С-300ПС, С-200В «Вега», «Бук-1М».

2013 року музей ПС ЗС України був переданий до складу Національного військово-історичного музею як філія тому, що тодішнім колишнім керівництвом Збройних Сил було прийнято рішення про ліквідацію Командування Повітряних Сил, що ставило під загрозу й існування авіаційного музею. Але нині, коли в державі фактично йде війна, Командування ПС ЗС України є ключовим органом військового управління. Тож керівництвом Міноборони ухвалене рішення, що музей у повному складі — зі всіма експонатами, тією ж чисельністю працівників — буде підпорядкований Командуванню ПС, яке бере на себе функції контролю та впорядкування відвідуваності музею, а головне — поповнення колекції експонатів відповідними зразками озброєння. Все це буде здійснено після проведення нормативно передбачених організаційних заходів. Таким чином забезпечуватиметься розвиток музейної справи у ПС ЗС України, який відповідатиме концепції розвитку музейної справи, згідно з якою кожен вид Збройних Сил України — Сухопутні війська, Військово-Морські Сили, Повітряні Сили — матимуть свої видові музеї. Це фактично початок концептуальних змін у музейній справі з метою підвищення ефективності військово-патріотичного виховання у ЗС України. Нині опрацьовуються риси цієї майбутньої концепції музейної справи та вживаються організаційні заходи щодо її реалізації. В ідеалі, кожна бригада, кожний полк, кожний окремий батальйон повинні мати або музей, або кімнату бойових традицій. За умов АТО, за умов участі військових частин у бойових діях це дуже актуально.

5442_p_14_img_0004А ось думка провідного наукового співробітника Державного музею авіації, кандидата історичних наук Валерія Романенка:

— Чутки щодо закриття музею ПС ЗС України, на мій погляд, перебільшені. Я не хотів би коментувати перепідпорядкування установи — це внутрішня справа Міноборони. Але будь-яке рішення, що не призведе до його закриття, вважаю позитивним. Якщо це ще й сприятиме поповненню колекцій і поліпшенню фінансування, буде взагалі добре. Авіаційні музеї мають свою специфіку, і підпорядкування їх авіаційним установам чи відомствам в більшості випадків є позитивним фактором. Так, Державний музей авіації (ДМА) є одночасно й структурним підрозділом Національного авіаційного університету. Це дає змогу і розвивати колекції, і підтримувати величезні й технічно складні експонати в належному стані, фахово виконувати регламентні роботи на них тощо. Також університет всі роки фінансово підтримував ДМА, бо вітчизняні музеї такого масштабу (понад 100 літаків, гелікоптерів, БПЛА, 15 га території) поки що не можуть вийти на рівень самофінансування. І я певен, що ті ж проблеми має і другий за розміром авіаційний музей нашої держави — у Вінниці.

Володимир КОРНІЯКА,

Олександр ХОЛЯВА

Схожi записи: