Про що розповідають портрети солдатів

 Березень 24, 2016

5440_p_16_img_0002У Центральному будинку офіцерів Збройних Сил України відбулася презентація виставки під назвою «Портрет солдата». На ній фотограф, столичний журналіст Вікторія Ясинська представила 39 світлин захисників України. Коли дивишся на їхні зображення, мимоволі думаєш: війна кращих людей робить ще кращими. Усі вони — справжні чоловіки, сильні духом та мужні за характером і просто красиві люди.

Протягом останнього року автор світлин записувала історії війни від її учасників. Поєднавши портрети з рядками свідчень бійців, вона змогла відтворити не лише їхню зовнішність, а й психологічний портрет. Різні за статусом, цивільними спеціальностями українські герої мали єдиний мотив для участі у війні: захист рідної землі, своїх родин, майбутнього України. Саме про це говориться у розповідях бійців під портретами.

5440_p_16_img_0001Наведу деякі з висловів військовослужбовців, що містяться біля світлин. Ось сказане В’ячеславом Зайцевим із Запоріжжя: «Одного дня сепаратисти накрили шаленим вогнем наші окопи. Загинув мій кращий товариш. Коли він був уже мертвий, ожила його «мобілка». Подивився на неї, а це телефонувала його мама. Подумав: «Я живий, а як бути матері, яка втратила сина…»

Розповіді зображених на портретах героїв беруть за душу своєю щирістю, патріотизмом, вірою в ту справедливу справу, яку вони робили на війні. Приклад того — слова киянина Романа Осовика: «На День незалежності України противник накрив нашу позицію вогнем з танків і САУ. А ми з хлопцями співали Державний Гімн України. Чому заспівали? Не можу відповісти. Ми співали Гімн як символ справедливості нашої справи…» Заради дітей, рідних воював і Анатолій Свирид із Сумської області, який сказав: «Я вижив на війні. Мене врятував від смерті мій оберіг — бронежилет, на якому син написав: «Тату! Повертайся живим! Я тебе кохаю!»

5440_p_16_img_0003Багатьох героїв солдатських портретів скалічила клята війна. Але з них дивляться такі життєрадісні обличчя, що мимоволі сповнюєшся вірою в те, що вони подолають всі труднощі та будуть корисними родині, людям. Так, у руках Івана Кушнарьова вибухнула граната, бо він не міг її відкинути у бік — поруч були бойові друзі. Зазнавши важкого каліцтва, Іван написав під своїм портретом: «Я вірю, що у мене буде багато дітей — не менше семи і будинок на березі Дніпра!»

На презентацію виставки прибули герої світлин і сфотографувалися біля них на пам’ять. Фотоекспозиція у Центральному будинку офіцерів працюватиме до 18 квітня, а потім мандруватиме регіонами України. Побачать портрети солдатів і в тих населених пунктах, звідки вони відбули на війну.

Я поцікавився враженнями від цього заходу. Ось що сказала одна з відвідувачок виставки: «Коли я побачила портрети цих героїв, прочитала їхні думки, навіяні війною, ще раз переконалася в тому, що ніхто і ніколи не переможе нашу армію, таких захисників!»

5440_p_16_img_00075440_p_16_img_00065440_p_16_img_00055440_p_16_img_0004

Володимир ЧІКАЛІН

Схожi записи: