Росія відчуває безкарність за агресію в Сирії

 Лютий 29, 2016

5436_p_13_img_0002Війна на знищення, яка ведеться проти сирійських повстанців та їхніх прихильників регулярною сирійською армією за підтримки російської авіації, лідерів «Хезболли» та Ірану, попри нещодавні домовленості в Мюнхені про припинення вогню, поки що не має тенденції до закінчення

Воєнізовані формування Асада і бійці Корпусу вартових Ісламської революції змогли прорвати лінію оборони повстанців і захопити стратегічно важливі райони навколо Алеппо на півночі і в районі міста Дар’я на півдні. При цьому за успіхи регулярних сирійських військ, підтриманих російськими бомбардувальниками, розплачується сирійське населення, пише ізраїльське видання Israel Hayom.

За останньою статистикою, кількість жертв цієї громадянської війни сягнула півмільйона людей, що майже вдвічі більше, ніж вважалося досі. До цього слід додати вісім мільйонів біженців, що переховуються від боїв за межами країни. У результаті теперішніх ударів Росії і Ірану біженців може побільшати на два-три мільйони осіб.

На переконання експертів, свавілля Путіна в Сирії ставить цивілізований світ перед важким вибором. Заходу потрібно знайти спосіб зупинити Росію, але без тотальної війни. Росія задіює військову міць у Сирії з характерною для неї нещадністю. Головний оплот повстанських сил місто Алеппо за підтримки російської авіації оточується сирійською армією Башара аль-Асада. Російські літаки завдають ракетних ударів по госпіталях в утримуваних повстанцями районах, що викликає осуд з боку ООН. Залишки помірної опозиції повільно перемелюють. Тим часом Асад, який колись був у ситуації оточеного ізгоя, схоже, готовий на відродження своєї тиранії.

5436_p_13_img_0003Ситуація, що складається в Сирії, викликає занепокоєння всього цивілізованого світу. Так, впливове британське видання The Financial Times пише, що дії Росії повинні викликати тривогу всього Заходу, адже вони мають реальну перспективу перерости в більш масштабну війну Росії з Туреччиною, яка є членом НАТО. Це підштовхне нові тисячі біженців до переселення в Європу, що поглибить розкол між Північчю і Півднем, Сходом і Заходом в ЄС. При цьому багато хто в експертному середовищі небезпідставно запитує про те, чому через два роки після анексії Криму Путіну досі дозволяють діяти безкарно.

На переконання фахівців, бездіяльність Заходу — це не тільки втрачені можливості, а й відображення більш глибокого розладу. Мета Путіна зрозуміла: підтримати Асада й укріпити російський вплив на Близькому Сході. Його противники розколоті. США здебільшого хочуть розгромити ІДІЛ, турки прагнуть перемогти курдів, а Саудівська Аравія зайнята тим, що намагається перехитрити Іран.

5436_p_13_img_0001Експертна думка

Співдиректор програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник:

Світ впритул наблизився до війни. Незабаром може виникнути відкрита конфронтація Росії і НАТО. Для того, щоб розпалити ситуацію в Сирії, зараз достатньо однієї іскри. Триває постійна ескалація. Сторони конфлікту використовують дуже агресивну риторику. Ситуацію ускладнює ще й те, що в регіоні, крім Росії і НАТО, є багато інших потужних гравців. Це Саудівська Аравія, Іран, Ізраїль. Складно передбачити, як вони поведуться в разі відкритої конфронтації Москви і Вашингтона.

У критичні моменти цієї громадянської війни експерти виступали за військову операцію на чолі з США щодо стримування Асада. Але тепер, на їхнє переконання, такий варіант неможливий, адже може призвести до небезпечного зіткнення між США і Росією, пише видання. Тому Сполучені Штати із союзниками повинні зосередитися на досяжних цілях. Зокрема йдеться про недопущення перетворення на війну конфлікту між Росією і Туреччиною. Але такий спалах допускається, якщо Туреччина буде продовжувати обстрілювати курдських повстанців, які скористалися створеним Росією на півночі Сирії хаосом. У стриманості Туреччини і курдів мають переконати Сполучені Штати. При цьому експерти зауважують, що не можна ставити під сумнів натовську підтримку Туреччини за відповідною статтею статуту Альянсу. Утім Анкара в курдському питанні все ж таки повинна виявляти відповідальність.

Окрім цього, країни-члени ЄС мають продемонструвати єдність і рішучість в умовах міграційної кризи. Багато хто підозрює, що Росія навмисно атакує цивільне населення Сирії, щоб посилити потоки біженців і розколоти членів ЄС. Лідери Європи у відповідь повинні колективно вирішувати проблему реєстрації і розселення мігрантів.

І найголовнішим є те, що США і ЄС мають чітко вказати Росії на те, що її дії можуть призвести до чималих витрат та згодом їй все ж таки доведеться платити за рахунками. Зараз у лідера Кремля може виникнути спокуслива думка про те, що він зміцнив свої позиції і зможе торгуватися з європейськими лідерами стосовно санкцій, введених проти Росії після її вторгнення в Україну. Необхідно розвіяти ці хибні надії, адже зараз, навпаки, стає все більше підстав для посилення санкцій, а не для їхнього ослаблення. Деякі американські політики попереджали, що апетит у російського лідера «приходить під час їжі». Сирія ставить Захід перед неймовірно важким вибором. Але не погоджуючись на військову інтервенцію, США та їхні союзники все ж таки повинні знайти способи змусити Путіна задуматися.

На даний час російсько-іранська кампанія перейшла до наступного етапу — до вигнання із західних районів повстанців, присутність яких загрожує Башару Асаду. Звідси значимість Алеппо, другого за чисельністю населення міста Сирії, розташованого поблизу турецького кордону.

В останні роки Алеппо був розділений на райони, що контролювалися опозицією та чинним режимом. Зараз місто заблоковане урядовими сирійськими військами, що повністю відрізало повстанців від союзної їм Туреччини. Асад має намір захопити Алеппо та йти на захід, у провінцію Ідліб, що залишається в руках повстанців. Одночасно режим розширює підконтрольні йому території на півдні. Також у його планах повернення сирійської частини Голанських висот, захопленої повстанцями щось із два роки тому.

Якщо наступ сирійського режиму продовжиться, він може відвоювати всю західну частину країни, а потім повернути на схід і спробувати відбити сирійські райони, захоплені приблизно рік тому. Для Асада і його союзників це дуже оптимістичний сценарій, і до його виконання ще далеко.

Нещодавно Росія і США погодили параметри припинення вогню в Сирії та подальші дії у боротьбі з терористами. Проте всім добре зрозуміло, що перебіг цієї громадянської війни відзначається частими крутими змінами, і багато передбачень не справдилися.

Підготував Вадим КОВАЛЬОВ

Схожi записи: