«Ани» завойовують небо Азії

 Лютий 25, 2016

5436_p_02_img_0002Саудівська Аравія купуватиме і будуватиме українські літаки

Минулого тижня під час роботи виставки ADEF-2016 вітчизняні авіабудівники ДП «Антонов» підписали остаточну угоду на спільне виробництво літаків сімейства «Ан» для Саудівської Аравії. Угода складається з двох етапів — постачання готових літаків з України та виробництво їх у цій країні. Своєю чергою Саудівська Аравія обіцяє збудувати посеред пустелі авіаційний завод для виробництва українських літаків. «По суті, ми підписали дорожню карту, в якій чітко прописані часові межі, фінансові умови зі створення першої партії літаків Ан-132, Ан-148 та їхніх модифікацій», — зазначив перший віце-президент ДП «Антонов» Олександр Коцюба.

Ан-132 буде оснащений двигунами Pratt&Whitney, навігаційною системою американської фірми Honeywell, системою життєзабезпечення виробництва компанії Liebherr. Планується використати також нову допоміжну силову установку західного виробництва.

Рішення про те, чи буде підписаний твердий контракт на 80 літаків, потреба в яких існує в Саудівській Аравії, буде прийнято після поставки «Антоновим» дослідного зразка в третьому кварталі 2016 року.

Інтелектуальна власність на літак буде розділена в рівних частках між двома сторонами. 8 лютого 2016 року у ДП «Антонов» було завершено складання фюзеляжу першого екземпляра нового транспортного літака-демонстратора Ан-132.

З цього моменту на підприємстві розпочато роботи з остаточного складання машини — стикування основних агрегатів планера (крила, хвостового оперення, пілонів, мотогондол тощо), монтаж льотних систем.

Нагадаю, нещодавно модернізація бортового обладнання Ан-32 (Ан-132 нова модифікація) була здійснена в межах виконання контракту з Індією. Ан-32, з його величезною енергоозброєністю, здатний навіть без модернізації перевозити обіцяні нашим іноземним партнерам 9–10 і навіть більше тонн корисного навантаження. Загалом технології проектування і виробництва літака Ан-32 сягають корінням в 1959 рік, коли в Києві розроблявся пасажирський Ан-24.

Зауважу, що це буде не перше спільне підприємство, створене ДП «Антонов» з близькосхідними замовниками. Так, у грудні 1995 року іранська літакобудівна компанія HESA з м. Ісфахан і «АНТК ім. О.К. Антонова» уклали контракт про спільне виробництво, проектування, передачу технології та виготовлення літака Ан-140 на суму 195,2 млн доларів США. Всього за українською ліцензією планувалося випустити 80 дводвигунових турбогвинтових транспортних літаків IrAn-140. Надалі розглядалася можливість розробки й виробництва в Ірані модифікацій Ан-140, призначених для морського патрулювання, тактичного транспортного з рампою і літака АВАКС (система дальнього радіолокаційного виявлення та управління).

За словами гендиректора ДК «Укроборонпром» Романа Романова, вітчизняна авіація, так би мовити, лише перша ластівка визнання якості та надійності українських виробників на міжнародному ринку озброєнь. Сподіватимемося, що услід за ним також підтягнуться танко- та суднобудівна галузі. Адже Саудівська Аравія — багата країна, яка готова витрачати мільярди доларів на власну безпеку. Протягом останнього десятиліття країни Близького Сходу не лише активно закуповували техніку цивільного призначення, а й активно озброювалися. За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), експорт зброї у цей регіон виріс на 61%. Так, за підсумками останніх п’яти років Саудівська Аравія за обсягами поставок стала другим після Катару імпортером озброєнь у світі. Імпорт зброї в цю країну за цей час зріс на 275% у порівнянні з періодом із 2006 по 2010 роки.

Сергій ВОРОНКОВ

Схожi записи: