Обережно: вибуховий пристрій!

 Лютий 10, 2016

5434_p_01_img_0001Саморобним фугасам потрібно протидіяти всіма можливими засобами

Дитячий пістолет, пачка цигарок, комп’ютерна миша, кулькова ручка, банка з кавою, футбольний м’яч, сірники, пакет з магазину, книжка, мильниця, годинник, дистанційний пульт до телевізора… Якщо вони не ваші, не поспішайте радіти знахідці, хапати їх руками чи буцати ногами — це небезпечно! Усі ці знахідки представлені у навчальному класі саморобних вибухових пристроїв Центру розмінування Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України, де начальником полковник Володимир Родіков, як демонстрація підступності бандитів чи терористів

За час проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей спеціалістами Центру розмінування встановлено 40 кілометрів невибухових загороджень, майже 500 груп мінно-вибухових загороджень. Розміновано близько 600 гектарів територій та 30 кілометрів доріг. Знищено майже 11000 вибухонебезпечних предметів, 1000 саморобних вибухових пристроїв та 25 об’єктів.

5434_p_05_img_0001За даними Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ за минулий рік у Донецьку і Луганську загинуло щонайменше 42 дитини і 109 отримали поранення в результаті вибухів мін та снарядів, що не розірвалися під час бойових дій. Однак реальна кількість жертв серед дітей може бути вищою, наголошують у фонді, якщо врахувати ситуацію на непідконтрольних владі територіях.

В Україні є незаконний обіг боєприпасів, це ми не можемо не визнати, тому питання протидії чи боротьби із саморобними вибуховими пристроями (СВП) належить до найвищої категорії важливості.

Вибухонебезпечні предмети потрапляють на мирну територію під час диверсійних дій противника. Отже, ми маємо проблему, яку треба розв’язувати. Для цього групи саперів Збройних Сил, Державної служби надзвичайних ситуацій, Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки проводять розмінування територій силами саперів, здійснюють заходи з протидії саморобним вибуховим пристроям.

5434_p_05_img_0002Також на переконання полковника Володимира Родікова дітей та населення загалом потрібно вчити культурі поводження з невідомими предметами. Кожен від малого до старого має розуміти, що увага, обережність і розумна частка недовіри може зберегти власне і оточуючих здоров’я та життя. Обізнаність людей, культура поведінки з невідомим предметом чи начинням — найефективніший спосіб боротьби із саморобними вибуховими пристроями. Отже, протидія СВП не є проблемою рівня сапера, через загрозу сучасного тероризму і ситуацію на Сході України, це має стати питанням державної ваги та національною культурою безпечної поведінки.

Упродовж багатьох років у нашій країні застосовується термін «боротьба з СВП», тоді як військові блоку НАТО — США, Канади, Німеччини, Франції в контексті СВП використовують ширше поняття — «протидія СВП». Це світові натовські стандарти, тож ми так само прийдемо до розуміння, що жертв від саморобних вибухових пристроїв варто уникати ще на етапі їхнього замовлення, фінансування чи транспортування.

Для кращого розуміння начальник Центру розмінування пояснив на прикладі:

5434_p_05_img_0003— Наша група оперативно прибуває, професійно розміновує, знешкоджує та вже не згадує про конкретний СВП. А американські колеги спочатку розгортають свій комплект для збору даних у випадках застосування СВП та працюють як похідна криміналістична дослідна лабораторія (один такий комплект американці передали центру з навчальною метою. Це три сумки, в яких, крім універсального експертно-криміналістичного сенсорного пристрою (UFEDtouch), є 2 фотоапарати (один із GPS-прив’язкою), відеокамера, вимірювальні прилади, ноутбук, сканер і ще майже 200 найменувань надзвичайно важливих приладів і дрібниць. — Авт). Кладуть обличчям до землі всіх, хто був неподалік. Зупиняють на кілька годин рух на трасі державного значення. Евакуюють усіх мешканців у радіусі 1000 метрів. Блокують у трикілометровій зоні всі в’їзди-виїзди. Через наявні супутники, дирижаблі, дрони і камери відеоспостереження моніторять усі пересування за останні кілька днів чи тижнів у конкретній топографічній точці. Вивчають, порівнюють, аналізують СВП, вводять отриману інформацію в комп’ютерну програму зі спеціальною базою даних. Водночас в головному штабі півтора-два десятки аналітиків об’єднаної групи силовиків вже вивчають інформацію про подію — можливі варіанти походження СВП (де робили, як везли, хто закладав), мету встановлення — хто і чому мав стати жертвою. Вони роблять усе можливе, аби усунути проблему на рівні виникнення ідеї.

— Такий закордонний досвід нам надзвичайно потрібен і ми його набуваємо. Вже понад півроку на базі нашого центру інструктори з канадських збройних сил викладають нашим саперам курс протидії саморобним вибуховим пристроям. Нагадаю, що наш центр — єдина в усіх силових структурах і відомствах України установа, що має міжнародну ліцензію на підготовку спеціалістів із розмінування, — говорить полковник Володимир Родіков.

Нещодавно в центрі відбувся чотириденний семінар для штабних офіцерів Збройних Сил, СБУ, ДСНС і МВС України з протидії саморобним вибуховим пристроям, який проводили інструктори мобільної тренувальної групи Центру вдосконалення НАТО, що базується в столиці Іспанії Мадриді.

Представник Збройних сил Угорщини підполковник Табі Левенте в центрі вдосконалення НАТО за напрямком протидії СВП служить уже шість років. До складу мобільної групи, яку він очолював, входили ще два американці й німець з досвідом участі у бойових діях в Іраку та Афганістані.

— Спеціалісти нашого центру за різними напрямками військової підготовки працюють чи не в усьому світі, навіть у країнах, які не є членами НАТО, проте плідно співпрацюють з Альянсом у питанні протидії СВП. В Україні цей курс проводиться вперше. Ці заняття є дуже важливими для вдосконалення вмінь і навичок у прийнятті рішень офіцерами штабів, які керують розмінуванням територій від вибухонебезпечних предметів та мають справу із саморобними вибуховими пристроями. Та найголовніше наше завдання — пояснити, наскільки важливо, правильно і ефективно боротися не з СВП чи наслідками його спрацювання, а попередити саму небезпечну ситуацію, — наголосив він.

За словами підполковника Табі Левенте, щоб досягти успіху в протидії СВП, треба виявити їхніх виробників, тобто зайняти наступальну позицію відносно «фабрик» саморобних вибухових пристроїв. Іноземці вчать, як має працювати система розвідки, пошуку тих, хто планує підриви, організовує їх і фінансує. Тактика повинна включати аналіз даних, отриманих від полонених бойовиків, з місць вибухів, а також розуміння способу існування терористів чи якихось незаконних збройних формувань у світі. Вкрай важливим для максимізації ефекту від антитерористичних операцій є співпраця спецслужб як усередині країни, так і певної коаліції за її межами.

Андрій АГЄЄВ

 

Схожi записи: