Обережно — грип!

 Лютий 5, 2016

5433_p_12_img_0002На календарі — зима, яка, на жаль, додає багато клопоту щодо збереження нашого здоров’я. Найчастіше ми в цей період стаємо жертвами гострих респіраторно-вірусних інфекцій, зокрема грипу. Як попередити захворювання? Яких елементарних вимог слід дотримуватись, щоб воно обминуло? На ці та інші, не менш актуальні, запитання читачам «Народної армії» відповідає сімейний лікар вищої категорії клініки амбулаторної допомоги Національного військово-медичного клінічного центру «ГВКГ» Міністерства оборони України Любов Владика

— Найбільше з цими проблемами ми стикаємося наприкінці осені — початку зими, — розповідає Любов Францівна. — Респіраторні захворювання провокуються багатьма вірусами, серед яких досить поширеним є саме грип.

— У чому небезпека грипу та як його попередити?

— Грип здатен провокувати різноманітні ускладнення, зокрема й такі, що вкрай негативно впливають на подальшу життєдіяльність людини. Інколи це захворювання стає дуже небезпечним для життя. Зазвичай він передається повітряно-крапельним шляхом. Під час дихання та кашлю з рота людини вилітають дрібні частинки слини і мокротиння, що містять віруси у величезній кількості. Є, правда, й інший шлях — контактний. Хворий, кашляючи, прикриває рот, як правило, рукою. І при цьому вважає, що запобігає передачі хвороби. Це не так! Навпаки, він значно спрощує передачу інфекції: величезна кількість мікробів, які повинні були вилетіти в повітря, осідають на руках і переносяться на все, чого торкається хворий.

— Як проявляється ця хвороба?

— Після потрапляння в організм збуднику грипу треба подолати його захисні функції. Цей термін становить, як правило, від кількох годин до кількох діб: чим міцніший у людини імунітет, тим більше на це піде часу. Потім у неї підвищується температура тіла, з’являється біль у горлі, можуть виникати запаморочення, нудота, безсоння, озноб, ломота в суглобах. При цьому червоніють очі, а на другий-третій день до цих симптомів додається ще й хворобливий кашель. Якщо ж описані симптоми доповнили ще й кишкові розлади, це може бути показником того, що організм не належно реагує на лікування або додалася ще якась інфекція.

— Окрім грипу, багатьом з нас дошкуляє ще й застуда, яка теж здатна провокувати різні ускладнення…

— Застуда розвивається поступово і супроводжується незначним підвищенням температури. Паралельно з’являється слабкість, закладає ніс, дере в горлі, душить сухий і надсадний кашель. Людина може мучитися від незначних симптомів протягом кількох днів. Як правило, все закінчується ліжковим режимом…

— Як запобігти цим неприємностям?

— Потрібно насамперед зміцнювати свій імунітет, який, як писав колись Конфуцій, є головним ворогом багатьох хвороб. Для цього я би порадила більше часу проводити на свіжому повітрі. По можливості ранками бігайте, а вечорами просто прогулюйтеся. Головне при цьому — уникати загазованих вулиць.

Бажано починати свій трудовий день зі звичайної зарядки чи гімнастики: навіть незначні навантаження прискорюють обмін речовин. Зверніть увагу на дихальні вправи — вони допомагають організму насититися киснем, тим самим підвищуючи його захисні сили.

Загартовуйтеся! Кращий засіб для цього — водні процедури. Почніть з контрастного душу чи обливань з невеликою різницею температур, з часом збільшуючи її. Перед сном приймайте теплі ванни, душ.

Збалансуйте харчування. З’їдайте не менше п’яти порцій овочів і фруктів на день, за узгодженням з лікарем приймайте полівітамінні комплекси. Обов’язково включіть у раціон часник — він має високі антибактеріальні, противірусні та протигрибкові властивості.

Що не лікує цю хворобу

Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:

Антибіотиків — вони не чинять жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не виліковує від захворювання, а й може ускладнити боротьбу з хворобами в майбутньому.

Гомеопатичних препаратів — немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, також і грипу.

Імуностимуляторів, імуномодуляторів — теж не існує жодних переконливих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу.

Народних засобів — лікування виключно народними засобами є неефективним, оскільки ніякі трав’яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом’якшення симптомів грипу — за умов розумного використання без зловживань.

— А як діяти, коли людина все ж занедужала?

— Потрібно насамперед створити максимально комфортні умови для хворого організму — такі, за яких він міг би якомога скоріше подолати інфекцію. Наприклад, пити якомога більше рідини, провітрювати помешкання: температура в ньому повинна бути в межах 18–20 градусів тепла. Жарознижувальні препарати варто застосовувати за умови, коли температура тривалий час тримається на високому рівні, хворого мучать сильний головний біль та болі в м’язах.

Уникайте жирної і білкової їжі — вона перевантажує шлунок і кишечник, змушуючи організм витрачати сили на перетравлення їжі, а не на боротьбу з хворобою. Пийте курячий бульйон — він має протизапальний ефект. Їжте продукти, що містять вітамін С: цитрусові, ківі, капусту, особливо квашену, болгарський перець тощо. У них, крім аскорбінової кислоти, міститься вітамін Е та необхідний серцю калій. Пийте лужні напої — віруси не люблять лужного середовища.

При температурі тіла вище 37 градусів не приймайте гарячі ванни, бо вони збільшують навантаження на серце. Краще додайте рідину всередину — пийте чаї з медом, лимоном, імбиром. Робіть самомасаж: щогодини протягом двох хвилин натискайте на точки, розташовані між внутрішніми кінцями брів і верхнього краю носо-губної складки — поряд із крилами носа. Масуйте кожну таку точку не довше 15 секунд, роблячи обертальні рухи по сім разів у кожний бік.

При захворюваннях, спричинених гострими респіраторно-вірусними інфекціями категорично забороняється вживати спиртні напої, оскільки вони ще більше ослаблюють і без того слабкий організм. Тютюнокуріння теж не сприяє його зміцненню, але навряд чи хтось з курців здатен хоча б на період хвороби відмовитись від цієї згубної звички.

Звичайно, що потрібно намагатись якомога рідше бувати, а то й взагалі не відвідувати місця значного скупчення людей: і своє становище ускладните, й інших можете «обдарувати» своєю хворобою. Якомога частіше провітрюйте своє помешкання.

Групи ризику

Грип може вразити будь-яку людину. Та найбільше він «полює» на дітей до 5 років, вагітних жінок, людей похилого віку і з надмірною вагою, а також хворих на діабет, із серцево-судинними захворюваннями та хронічними хворобами легенів, осіб з іншими тяжкими хронічними захворюваннями.

Окрім цього, існують професійні групи ризику. До них, зокрема, належать медичні працівники, вчителі й вихователі дитячих садків, продавці, водії громадського транспорту, всі, хто працює в багатолюдних місцях.

У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

Інтерв’ю провів Сергій ЗЯТЬЄВ

Схожi записи: