Генерал армії України Степан Полторак: «Реформувати Міністерство оборони плануємо за три роки, Збройні Сили — за п’ять»

 Січень 11, 2016

5430_p_03_img_0001Понад рік тому Міністром оборони України було призначено Степана Полторака. Він очолив військове відомство в нелегкі для країни часи. Ситуація в зоні антитерористичної операції практично щодня змінювалася, а збройні провокації супротивника тривають досі.

Події на тлі війни не стали причиною для відмови від проведення реформ в армії, яка потребувала нових підходів, нового мислення, нового життя. Нове керівництво Міністерства оборони залучило до цієї роботи членів волонтерського руху та інших небайдужих представників громадянського суспільства.

Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак в інтерв’ю «Українським Новинам» висловив упевненість, що за невеликий період часу українська армія стала боєздатною, а державний бюджет 2016 року дозволить завершити розпочаті в армії реформи, зробити військову службу більш привабливою, а також розповів про те, чи варто очікувати скасування призову на строкову службу.

— Коли українська армія буде відповідати стандартам НАТО?

— У цьому напрямі ми проводимо серйозну роботу. Я вивчив досвід багатьох країн. Зараз у мене є чітке розуміння того, що ми повинні робити, яку структуру повинні впроваджувати. Скільки потрібно часу для того, щоб ми прийшли до стандартів та принципів побудови армії, яка могла б претендувати на вступ до НАТО? По термінах — я вважаю, що нам цілком під силу реформувати систему Міністерства оборони протягом 3-х років. Ми зможемо це зробити при необхідному фінансуванні. Для реформування Збройних Сил в цілому необхідно більше часу. Десь до 5 років, тому що потрібно міняти практично все. Ця реформа займе від 3-х до 5-ти років.

Нам було складно починати цей процес з огляду на бойові дії. Коли почалися періоди відносного затишшя, у нас з’явилася можливість спланувати цю роботу. Програма реформування перебуває на стадії завершення, і я думаю, що в перші місяці 2016 року ми будемо готові її презентувати. Але це не означає, що реформи ще не розпочато.

— Якщо говорити про міжнародну військову допомогу, яку нам надають, зокрема, США, яка ймовірність постачання Україні летальної зброї?

— Ви знаєте, це справа самої держави — давати нам зброю чи ні. На сьогодні США нам летальну зброю не поставляють. Нелетальну поставляють. Необхідність така, звичайно, для Збройних Сил існує, тому що багато техніки, яка знаходиться на озброєнні, є застарілою. Тільки зараз, в останні 2 роки, створюються нові конструкторські бюро, вітчизняна військова промисловість піднімається з колін, з’являються нові зразки техніки. Вперше ми будемо замовляти свої літаки, не старі танки, а нові — «Оплот», які за технічними характеристиками кращі за російські.

— Чи реальне створення в Україні американської військової бази?

— Таке питання не стоїть. Законодавство України не передбачає таку можливість. У нас тісна співпраця, яка дозволяє вчитися один у одного й обмінюватися досвідом. До речі, що стосується стандартів НАТО і переходу на них, то ми покладаємо великі надії на створення Литовсько-польсько-української бригади. 18 наших офіцерів увійшли до керівництва цієї бригади. На наступний рік ми плануємо проводити і практичні навчання. Проведення спільних навчань у складі такої бригади дозволить нам швидше перейти на стандарти НАТО.

— У 2016 році багато військових навчань планується?

— До навчань на території України планується залучити понад 22 тисячі людей. Практично 2/3 складуть наші військові, решту — іноземці. Навчання проходитимуть у різних навчальних центрах, але всі вони дозволять удосконалити підготовку особового складу, органів управління, штабів.

— Поговоримо про бюджет Міноборони на 2016 рік. Армії достатньо виділених коштів?

— Для того, щоб проводити серйозні реформи, потрібні великі гроші. Реформа Збройних Сил — найдорожча сьогодні реформа. Сказати, що армії вистачає на все грошей, — це обдурити самого себе. Армії ніколи грошей не вистачить, буде завжди мало. Це при тому, що бюджет на цей рік хороший. Ми виходимо на 55 млрд гривень. Це значне збільшення, яке дозволить і забезпечити підготовку особового складу Збройних Сил, і розвивати техніку, і збільшити грошове утримання військовослужбовців.

— Коли буде створено електронний реєстр військовозобов’язаних?

— Програмне забезпечення фактично вже є. Ми зараз плануємо реорганізацію військових комісаріатів, зокрема й систему обліку мобілізаційного ресурсу. Реформування військкоматів ми почнемо з Одеської області. Я сподіваюся, що в поточному році нам це вдасться втілити в життя.

— Ви вже понад рік на посаді міністра оборони. Чого вам вдалося досягти за цей час, а що досі залишається проблемним?

— Найголовніше, що нам вдалося за цей час, — це зупинити ворога. І повірте, він зупинився, зокрема й тому, що побачив перед собою супротивника. Це наш успіх. Ми створили боєздатну армію, і в 2016 році зробимо її такою, щоб ні в кого не було бажання нападати на нас.

— Як ви оцінюєте перспективи скасування призову на строкову службу?

— Ви знаєте, такі експерименти ми вже проводили, коли скасовували призов на строкову службу, але це призвело до того, що в нас практично ціле покоління чоловіків виявилося не готовим до захисту своєї країни. Строкова служба дозволяє готувати мобілізаційний ресурс. Небагато країн можуть дозволити собі повністю відмовитися від призову. Готувати молодих чоловіків для захисту своєї країни необхідно, тому моє глибоке переконання, що призов скасовувати не потрібно. Але ми правильно вчинили, коли збільшили вік призовника: не з 18, а з 20 років. Це вже не школяр, а сформована особистість. Звучать різні популістські заяви із закликами скасувати призов і перейти на контрактну армію. У будь-якому випадку під час активної фази ведення бойових дій ми будемо змушені вдатися до мобілізації. Контрактна армія є основою для великої армії у разі війни, але робити заяви, що завтра необхідно всіх перевести на контракт, — це безвідповідально. Це дуже складно зробити.

Схожi записи: