Лише кожен п’ятий демобілізований знаходить собі нову роботу

 Грудень 21, 2015

5427_p_13_img_0001На перешкоді у працевлаштуванні стоять низькі зарплати і кваліфікація шукачів роботи

З початку 2015 року до офісів Державної служби зайнятості звернулися 16,9 тис. демобілізованих військовослужбовців, які брали участь у проведенні антитерористичної операції на Сході України. Майже 2,4 тис. із них працевлаштувалися за вакансіями, наданими роботодавцями. Іще 934 захисники України стали приватними підприємцями, скориставшись одноразовою допомогою по безробіттю для започаткування власної справи.

33-річний киянин Віктор Олійник рік прослужив у артилерії, демобілізувався на початку вересня. Одразу почав шукати роботу, бо туристичне агентство, з яким мав трудовий договір до мобілізації, припинило свою діяльність у квітні. З жовтня колишній військовослужбовець зареєстрований в одному зі столичних центрів зайнятості як безробітний. Відтоді не пропустив жодного семінару, організованого для шукачів роботи.

— На останній фірмі працював менеджером, консультував людей, де краще провести відпочинок за кордоном. Зараз знайти роботу за такою спеціалізацією дуже непросто, — розповідає Віктор Олійник. — Розмірковую, яку нову професію опанувати.

Таких, як Віктор Олійник, у столиці 355, повідомили в Київському міському центрі зайнятості. Дві третини з них — віком 30–45 років, до мобілізації здобули вищу освіту та працювали керівниками і менеджерами компаній. Решта мають середню та професійно-технічну освіту й були зайняті у сферах торгівлі та послуг.

За допомогою спеціалістів Київського міського центру зайнятості роботу знайшли 35 демобілізованих військовослужбовців. Тепер вони трудяться механіками і слюсарями-інструментальниками, складальниками меблів, комірниками, вантажниками, охоронцями, касирами тощо.

— У базі вакансій, яка формується на підставі офіційних звітів, наданих підприємствами, організаціями, установами, зараз понад 4 тисячі актуальних пропозицій, — розповідає директор Київського міського центру зайнятості Віктор Сухомлин. — Роботодавці шукають спеціалістів роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, потрібні працівники на будівництві житлових і нежитлових споруд, у приватній охороні, державному управлінні загального характеру. На деякі робочі місця беруть без вимог до професійного стажу. Наприклад, «Укрпошта» потребує листонош та операторів поштового зв’язку. Середній розмір заробітної плати на запропонованих робочих місцях становить 3,5 тисячі гривень.

У центрі зайнятості визнають: саме низька заробітна плата не сприяє працевлаштуванню колишніх військовослужбовців. А ще — низька конкурентоспроможність демобілізованих військовослужбовців на ринку праці.

— Вимоги роботодавців до рівня освіти й професійного досвіду претендентів на роботу постійно зростають. А от із пропозиціями гідної оплати праці не поспішають, — продовжує Віктор Борисович. — Лише кожен п’ятий демобілізований знаходить собі нове місце праці. Тому для шукачів роботи, які повернулися з АТО, ми організовуємо програми професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації. Понад 30 учасників бойових дій уже пройшли навчання, третина з них працевлаштувалися.

Для тих, кого пропозиції роботодавців не влаштовують, є можливість підготуватися до відкриття власної справи. Для цього слід зареєструватися на відповідну програму бізнес-підготовки тривалістю до двох місяців. Після захисту бізнес-плану майбутній підприємець отримує одноразову допомогу по безробіттю однією сумою як стартовий капітал. Це близько 40 тисяч гривень.

Своєрідними конкурентами центрів зайнятості стають військові комісаріати. Адже не кожен демобілізований готовий одразу відновити професійну діяльність і повноцінно влитися в цивільний колектив. А повернення на військову службу не потребує додаткового психологічного налаштування.

— Служба за контрактом для частини вчорашніх учасників антитерористичної операції є нагодою повніше реалізуватися, — каже майор Юрій Мельник із Київського міського військового комісаріату. — Та й грошове забезпечення військовослужбовця-контрактника приблизно вдвічі більше за зарплату, яку пропонують в оголошеннях про вакансії.

Григорій ГРЕБЕНЮК

Схожi записи: