Сержантський корпус — фундамент передових армій

 Грудень 17, 2015

5427_p_03_img_0001 У зоні АТО чимало молодших командирів часто заміняють офіцерів

Треті всеармійські збори сержантського і старшинського складу Збройних Сил України відбулися на базі артилерійської бригади великої потужності. Місце проведення зборів ніби наголошувало, якою потужною рушійною силою у війську є сержантський корпус. Під час бойових дій на Сході України понад півтори тисячі представників цього армійського прошарку отримали державні нагороди. У зоні проведення АТО чимало з них не лише виконували обов’язки офіцерів, а й були призначені на офіцерські посади. Опорний пункт, на якому старшим начальником є старшина чи сержант, там не рідкість.

Саме задля обміну бойовим досвідом, алгоритмами розв’язання типових і нетипових армійських проблемних ситуацій, обговорення напрямів подальшої діяльності зібралися головні сержанти військових частин.

Заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України генерал-лейтенант Ігор Колесник у промові на зборах наголосив на винятковій важливості вдосконалення та пожвавлення роботи сержантів.

Своєю чергою головний старшина Збройних Сил України прапорщик Олександр Косинський у контексті головної теми зборів, зокрема, розповів: «Професійний сержантський корпус ми розпочали формувати ще до війни. Була опрацьована система підготовки військовослужбовців, проходження служби тощо. Всі посади головних старшин були укомплектовані підготовленими контрактниками. Проте свої корективи в наші напрацювання внесла війна. На місце загиблих сержантів або звільнених через поранення прийшли мобілізовані, які подекуди навіть не розуміли, що таке професійний сержантський корпус.

5427_p_03_img_0003Цього року розпочали підготовку сержантів по-новому. У Збройних Силах запроваджується натовська програма «Удосконалення військової освіти» саме щодо розвитку системи професійної підготовки сержантського складу. Її було погоджено з інструкторами країн-членів НАТО. За словами Олександра Косинського, цю систему не сліпо скопіювали, а взяли з неї все найкраще.

Також значна увага приділяється підготовці українських інструкторів. Адже що більше їх у нас буде, то швидше у Збройних Силах запрацює ефективна власна система підготовки сержантського складу. І не буде необхідності залучати іноземних радників.

Сьогодні головним сержантам відводиться значна роль. Проте й недоліків у їхній роботі вистачає. Часто це пов’язано із нерозумінням командирами ролі й місця головного сержанта в підрозділі.

— Не секрет, що на головних сержантів часто «навішують» матеріально-технічне забезпечення, виконання обов’язків стрільця, зенітника, кулеметника, водія тощо, — говорить головний старшина Збройних Сил України прапорщик Олександр Косинський. — Зрозуміло, що бувають ситуації, коли головний сержант підрозділу — чи не єдиний, хто може виконувати ті чи інші обов’язки. Однак не треба забувати, що одним з головних його завдань є комунікація між солдатами і командирами. Не волонтери повинні виявляти негаразди в забезпеченні частин та рапортувати про свої знахідки перед суспільством, причому погіршується зароблений кров’ю і потом імідж армії. Це сержанти повинні доповідати відповідним посадовцям про недоліки та допомагати їх усувати. Сержанти, зокрема, повинні бути ланкою для координації всіх видів забезпечення.

Насамкінець зборів із сержантами були проведені інструкторсько-методичні заняття, під час яких кожен мав нагоду в менш офіційній атмосфері поділитися своїм досвідом роботи з особовим складом, зокрема й у бойовій обстановці.

Роман ВУС

Схожi записи: