«Покарання має бути невідворотним, але головне — попередити злочин»

 Грудень 1, 2015

5424_p_06_img_0001Нагляд за додержанням законодавства щодо бойової і мобілізаційної готовності військових частин та установ, використання військового майна і витрачання бюджетних коштів, асигнованих державою на оборону, протидія корупції — ці та інші, не менш важливі завдання, покладені на військові прокуратури України. Про їхнє виконання нашому кореспонденту розповів військовий прокурор Центрального регіону України старший радник юстиції Григорій Рябенко.

— До складу військової прокуратури Центрального регіону входять прокуратури Київського, Дарницького, Вінницького, Білоцерківського, Житомирського, Полтавського, Черкаського, Чернігівського, Сумського та Деснянського військових гарнізонів, — говорить Григорій Миколайович. — Протягом 10 місяців поточного року нашими слідчими розслідувалося близько 5,3 тисячі кримінальних проваджень, що майже у 5 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року. До судів направлено понад 900 обвинувальних актів.

— Які причини такого різкого збільшення кримінальних справ?

— Це пов’язано насамперед з правовим нігілізмом військовослужбовців, особливо мобілізованих.

— Які напрямки роботи є пріоритетними?

— Це реалізація заходів, спрямованих на захист державного суверенітету і територіальної цілісності, зміцнення в частинах і підрозділах військової дисципліни, правопорядку, боротьба з корупцією, з ухиленням від військової служби.

— У деяких мас-медіа повідомлялося, що це явище набуло масового характеру. Це правда?

— Ні. Але певні проблеми є. Військовою прокуратурою Центрального регіону України зареєстровано 2445 злочинів, пов’язаних з ухиленням від служби. А ще проти понад 4 тисяч громадян, які служили на території Автономної Республіки Крим і не прибули до нового місця дислокації військових частин, виведених на материкову частину України.

Окремий важливий напрямок нашої роботи — боротьба з корупцією, яка завдає державі, Збройним Силам величезної шкоди. Нещодавно військовою прокуратурою Центрального регіону України підтримано державне обвинувачення щодо генерала Л., який до недавнього часу обіймав посаду, пов’язану з матеріально-технічним забезпеченням одного із силових відомств. Він був затриманий при отриманні хабара розміром майже 350 тисяч гривень. У таку суму він оцінив свої послуги одній з комерційних структур, яка мала поставити Прикордонній службі 10 500 спальних мішків за ціною 650 грн кожний при реальній вартості (згідно з експертизою) — 180 грн.

За вироком Дарницького районного суду м. Києва громадянина Л. засуджено до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна, позбавленням військового звання та права обіймати посади, пов’язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій.

Загалом ми спрямували до судів 30 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях про корупційні правопорушення. Це стало можливим завдяки тісній співпраці військових прокурорів із спецпідрозділами СБУ та МВС.

— Військовими прокурорами Центрального регіону активно вживаються заходи представницького характеру, спрямовані на захист інтересів як Міністерства оборони, так і пересічних військовослужбовців та членів їхніх родин. Розкажіть, будь ласка, про цей напрям роботи детальніше.

— Протягом останніх 10 місяців сума задоволених позовів, поданих нами в суди, становить близько 121 млн грн. Державі, громадянам уже відшкодовано збитків на суму понад 48 млн грн.

Судами задоволено 13 позовів щодо незаконного вилучення земель оборони площею 78,5 га і загальною вартістю близько 24 млн грн. Ця робота триває.

Нами викрито низку злочинних схем у сфері оборонно-промислового комплексу, які використовувались зловмисниками при зберіганні, відчуженні та реалізації військового майна, а також щодо витрачання коштів, виділених з державної казни на оборонне замовлення.

Наприклад, керівництво одного з бронетанкових заводів намагалося стягнути з Міністерства оборони України понад 26 млн грн. Начебто за неповернення його майна. Після нашого втручання Київський апеляційний господарський суд визнав ці вимоги необґрунтованими.

Упродовж січня–вересня 2015 року за наслідками представницької діяльності розпочато 20 кримінальних проваджень на загальну суму 125,3 млн грн, з яких 18 — у сфері економіки, за зверненнями прокурорів гарнізонів відшкодовано 93,4 млн грн, з них 29 млн грн — до бюджету. До суду заявлено 70 позовів на загальну суму 137,4 млн грн.

Розпочаті кримінальні провадження щодо приватних експертів-оцінювачів, які занизили вартість реалізації надлишкового військового майна, зокрема танків і бронетранспортерів, унаслідок чого державі спричинені збитки на суму 59 млн грн. Також розпочато кримінальне провадження стосовно посадових осіб одного із військових представництв, через безконтрольність яких оборонним відомством безпідставно перераховані державні кошти комерційному підприємству в сумі 15,9 млн грн за нібито поставлене програмне забезпечення до тренажера літака.

Активізовано діяльність щодо соціального захисту військовослужбовців. За позовами військових прокурорів військовослужбовцям виплачено майже 4 млн грн. Наведу один із прикладів. Трьом захисникам країни, які дістали в зоні антитерористичної операції поранення, з вини чиновників і всупереч чинному законодавству не виплачувалася грошова допомога. Але після нашого втручання суд зобов’язав обласний військкомат сплатити їм понад 670 тисяч гривень.

Інша ситуація. У Полтавській області окремі чиновники відмовили в оформленні подання на призначення пенсії малолітній доньці загиблого військовика Національної гвардії України. Завдяки нашому втручанню проблема вирішена на користь дитини.

— В Україні в результаті мобілізації лави ЗС, Національної гвардії та інших військових формувань поповнили десятки тисяч громадян. Але, правду кажучи, є чимало випадків ухилення від мобілізації, до того ж першими помічниками таких «патріотів» подекуди стають офіцери військових комісаріатів, посадові особи військово-лікарських комісій…

— У суспільстві склалася думка, що більшість військкоматівців є потенційними хабарниками. Але це не так. Переважна більшість з них є чесними і сумлінними посадовцями. Проте, на жаль, трапляються серед них і ті, хто заради наживи, швидкого збагачення ганьбить свої погони. Ми виявили 8 таких фактів. Зокрема, на Вінниччині був затриманий підполковник А. під час отримання 500 доларів від жителя області М. Військкоматівець пообіцяв своє сприяння в уникненні призову до війська.

Нещодавно військовою прокуратурою Центрального регіону України відкрите кримінальне провадження щодо заступника військового комісара одного з районів міста Києва, який обвинувачується в отриманні 1,5 тисячі американських доларів, які йому сплатив киянин, намагаючись уникнути служби у війську. Правопорушнику загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 3 років.

— Для попередження злочинів важливе значення має профілактична робота військових прокурорів серед військовослужбовців…

— Багато хто вважає, що всі мої колеги націлені лише на притягнення військовослужбовців до кримінальної відповідальності. Так, покарання має бути невідворотним, але головне — попередити злочин. Тому ми ведемо активну роботу з виявлення адміністративних правопорушень, тобто дій, які за рівнем суспільної небезпеки ще не утворюють складу кримінального правопорушення.

Поточного року військовими прокурорами гарнізонів Центрального регіону України складено та направлено до суду 351 протокол про вчинення військовослужбовцями військових адміністративних правопорушень. Військовики, які їх вчинили, не нестимуть кримінальної відповідальності. Але це є для них уроком.

Інтерв’ю провів Сергій ЗЯТЬЄВ

Схожi записи: