Заслуженому академічному зразково-показовому оркестру Збройних Сил України — 70 років

 Листопад 23, 2015

5423_p_14_img_0002Військовий оркестр першим виконав і записав Державний гімн України

Цей оркестр першим виконав і записав Державний гімн України. Його музиканти були учасниками всіх державних свят і парадів військ у Києві. Заслуженому академічному зразково-показовому оркестру Збройних Сил України виповнюється 70 років.

— Це універсальний оркестр, адже він виконує будь-який репертуар на будь-якому майданчику, — каже начальник — художній керівник оркестру полковник Ігор Биковський. Як приклад, пригадує святкування першої річниці незалежності України.

— Люди зібралися на концерт на майдані Незалежності, має виступати симфонічний оркестр, хор стоїть. І раптом за кілька хвилин до початку урочистостей почався дощ, — розповідає полковник Ігор Биковський. — Симфоністи зібрали свої музичні інструменти і пішли. Все, свято зіпсоване? Але наш духовий оркестр вийшов і відіграв усю програму.

Саме військові музиканти заклали музичну основу незалежності України. Адже Оркестр штабу Київського військового округу, так до 1992 року називався Заслужений академічний зразково-показовий оркестр Збройних Сил України, першим записав у студії Державний гімн України. Цей запис, що звучав протягом 1 хв. 25 с, тривалий час відкривав і завершував мовлення національних радіо та телебачення. Оркестранти зустрічали і проводжали всі офіційні делегації найвищого рівня. Мало кому з військовослужбовців вдається взяти участь у параді більше одного разу. А от музиканти військового оркестру супроводжували маршами всі паради військ, які відбувалися в Києві з 1945 року.

Центральне місце в колективі посідає духовий оркестр із 50 виконавців. У його репертуарі — твори на різні смаки. Та головне — разом із ансамблем народної музики «Святовид» вони популяризують українську мелодію.

— Якщо послухати оркестри британського, німецького чи французького війська, то прикметним у їхньому звучанні є саме національний колорит. Так заведено й у нас. Особливо яскраво народні впливи на музику, яку виконує наш колектив, відчутні в останні два воєнні роки, — розповідає керівник «Святовида» заслужений артист України Валентин Лігус.

Військові музиканти одними з перших серед творчих колективів вирушили в зону проведення антитерористичної операції. У складі концертних бригад зміцнювали морально-психологічний дух бійців на Донбасі.

— Уперше поїхали на передову в червні 2014-го невеликою групою з оркестрантів і вокалістів, — згадує Валентин Лігус. — Зупинилися на блокпосту неподалік Слов’янська. Хлопці обступили нас: а заграйте народної. Ми швиденько розчохлили інструменти, заграли, соліст Ігор Кругляк заспівав, а хлопці… плачуть. Мужні, міцні, як дуби, а плачуть. Їх зворушують пісні, які на мирній території, здавалося б, уже давно вийшли з моди. А виявляється, ці твори зміцнюють дух бійців, згуртовують до боротьби.

У зоні проведення АТО оркестр побував з концертними програмами у Краматорську, Вугледарі, Артемівську, Попасній, Волновасі, Сватовому.

— Доводилося влаштовувати концерти на імпровізованих майданчиках, — згадує Валентин Лігус. — Якось приїхали в механізовану бригаду під Волноваху. У сховищі бронетехніки бійці з дерев’яних піддонів намостили сцену. Присісти ніде, тому обліпили бронетранспортери. Очі горять, плескають у долоні, пританцьовують… Те саме — у Попасній, куди приїжджали восени. З ящиків з-під снарядів танкісти побудували невеличкий амфітеатр. Ми вже всю концертну програму відіграли, тричі «на біс» виступили, всі разом Гімн заспівали, а бійці не розходяться, просять іще. Коли бачиш таке, то всі дискусії про необхідність живої музики на війні втрачають сенс.

Серед улюблених композицій бійців — «Чорнобривці», «Два кольори», «Чом ти не прийшов», — кажуть оркестранти. Популярності набувають пісні «Біля тополі», «Герої не вмирають». Від сучасного російськомовного репертуару відмовилися.

За 70-літню творчу історію оркестр зазнав кілька реорганізацій. Появі у 1992 році міцного, згуртованого колективу музиканти багато в чому завдячують тодішньому начальнику оркестру, заслуженому працівнику культури підполковнику у відставці Валерію Віннікову. Нині Валерій Олександрович стоїть за диригентським пультом.

— Сто років тому Київ вважався містом духових оркестрів. Музикантів можна було часто зустріти на площах, у парку. Люди танцювали під оркестр, — каже Валерій Олександрович. — Нині ж кількість таких музичних колективів скоротилася до десятка-двох. Проте й тепер, коли в парку грає духовий оркестр, біля нього збираються люди різного віку і музичних уподобань.

Випадали на долю оркестру й випробування: кращих виконавців переманювали до себе більш обласкані владою колективи. Чимало музикантів залишили оркестр під час фінансової кризи 2008 року. Колектив тоді саме переїжджав з ошатного приміщення у малопристосований клуб на вулиці Фучика.

— Ремонт робили самотужки: стіни довбали, стелю вирівнювали, — розповідає полковник Ігор Биковський. — Деякі музиканти не витримали й поклали на стіл рапорти про звільнення. Але ця криза дозволила колективу оновитися. Прийшла молодь.

Нині Заслужений академічний зразково-показовий оркестр Збройних Сил України — це 78 виконавців. Сорок із них — військовослужбовці. Концертні програми оркестру веде народний артист України Володимир Тихонович Оберенко. Незмінного диктора парадів та офіційних заходів заслужено називають «голосом» Збройних Сил.

— На 18-ту річницю незалежності в Києві проводили військовий парад. Президент Віктор Ющенко затягнув промову на 10 хвилин. А сценарій відпрацьований до секунди! — згадує Роман Захарченко, виконавець на ударних інструментах. — Хрещатиком уже крокують військові колони, а Президент іще виголошує промову. Уже й літаки пролетіли над трибунами, коли Президент закінчив говорити. Щоби не складалося враження, ніби виникла позаштатна ситуація, Володимиру Оберенку довелося на ходу комбінувати текст, вибираючи паузи між нашими виступами.

23 листопада з нагоди 70-річчя створення Заслуженого академічного зразково-показового оркестру Збройних Сил України, відбудеться ювілейний концерт у Київському національному академічному театрі оперети.

Дмитро ГАМАШ

 

З історії оркестру

Заслужений академічний зразково-показовий оркестр Збройних Сил України створений наприкінці 1945 року. Перша назва — Оркестр штабу Київського військового округу. Перший начальник оркестру — майор Дем’ян Літновський.

Популярність оркестр набув у 60-ті роки минулого століття, виступаючи на республіканському радіо і телебаченні, у концертних залах. Колектив брав участь в озвучуванні документальних і художніх фільмів, записах грамплатівок, у військових парадах. Із оркестром виступали видатні диригенти і музиканти — С.Чернецький, М. Назаров, М. Кондратюк, С. Турчак, Д. Гнатюк, Є. Чавдар, Б. Руденко, Н. Рахлін тощо. 18 грудня 1965 року колектив отримав звання «Заслужений оркестр Української РСР». 1984-го він нагороджений Республіканською премією імені Миколи Островського.

Із 20 травня 1992 року це вже Окремий показовий оркестр Міністерства оборони України (художній керівник — підполковник Геннадій Григор’єв, начальник — підполковник Валерій Вінніков). Із лютого 1995 року — Зразково-показовий оркестр Збройних Сил України (художній керівник — генерал-майор Володимир Деркач, начальник — полковник Дмитро Антонюк). Статус академічного оркестр отримав 29 вересня 2008 року.

Колектив є багаторазовим призером всеармійських конкурсів штатних військових оркестрів Радянської армії. Володар «Гран-прі» міжнародного фестивалю духової музики в Сараєві (Югославія, 1972). Лауреат міжнародних фестивалів військових оркестрів у Нідерландах, Швеції, Норвегії, Польщі, Німеччині. Лауреат трьох фестивалів української військово-патріотичної і маршової пісні «Червона калина». Разом із оркестром сухопутних військ збройних сил США записав у Швеції компакт-диск. Іще два компакт-диски оркестру вийшли в Нідерландах.

У складі колективу, який сьогодні очолює полковник Ігор Биковський, — духовий оркестр, ансамбль народної музики «Святовид», вокально-інструментальний гурт і солісти-вокалісти.

Схожi записи: