Донбас сьогодні — велике мінне поле

 Листопад 19, 2015

5423_p_04_img_0001Відновлення регіону неможливе без роботи саперів

Мінна небезпека в зоні АТО залишається досить великою для життя і здоров’я як військовослужбовців, так і цивільного населення. За час війни проросійські бойовики перетворили регіон на велике мінне поле. З початку проведення АТО військові сапери вже знешкодили понад 20 тисяч вибухонебезпечних предметів. За обережними оцінками спеціалістів, на очищення територій Донецької та Луганської областей, рясно нашпигованих вибухонебезпечними предметами, навіть за сприятливих умов саперам знадобиться кілька років.

Зважаючи на масштаб проблеми, питання розмінування Донецької та Луганської областей було предметом обговорення під час нещодавнього засідання підгрупи з питань безпеки тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі. На думку переговірників, без розмінування регіону, відновлення його соціально-економічної інфраструктури буде неможливим.

Учасники переговорів дійшли висновку, що вже до кінця листопада має бути досягнута угода з окресленої проблеми.

— Переговори щодо нормативно-правової бази мають бути завершені до кінця цього місяця, тож розмінування можна починати ще до настання зими, — повідомив представник МЗС Німеччини.

Йдеться про так зване «гуманітарне» розмінування, тобто звільнення від небезпечних пристроїв об’єктів інфраструктури, житлових районів, підприємств тощо. Як правило, для виконання таких заходів залучаються недержавні вітчизняні чи іноземні організації, а фінансування здійснюється за рахунок країн-спонсорів. Щоб такий проект започаткувати в Україні, потрібно внести відповідні зміни у вітчизняне законодавство.

У деяких читачів може виникнути слушне запитання: а хіба військові не проводять розмінування? Ось тут ми і зможемо уявити весь масштаб проблеми. Військові сапери займаються ліквідацією вибухонебезпечних предметів із самого початку війни на Сході країни. Вони працюють у світлий час по сім днів на тиждень. Попри такий графік роботи, навіть за найобережнішими оцінками спеціалістів, на розмінування Донбасу може піти декілька років! Ось чому дана проблема вийшла на міжнародний рівень.

На жаль, сумна статистика загибелі мирних мешканців від підривів зростає.

— За нинішнього високого рівня мінної небезпеки на Донбасі, схоже, ми не припинимо розмінування і в зимовий період, коли робота саперів суттєво ускладнюється, — повідомив командир однієї з груп розмінування майор Віктор Орчаківський. — Сніг практично виключає візуальне виявлення вибухонебезпечних предметів. В морози на твердому ґрунті стає неефективним один з основних інструментів сапера — щуп, міни важко вилучати з землі. А ще збільшується небезпечність мін-розтяжок. По-перше, їх погано видно, а по-друге, під вагою снігу або льоду з пристрою може бути практично витягнута чека, тому достатньо незначного руху і станеться вибух.

Добрими помічниками саперів стають БМРи — бойові машини розмінування. Військові тільки шкодують, що рельєф місцевості не завжди дозволяє їх застосовувати.

— Після такої машини нам залишається лише зачищати територію, основну ж роботу виконує БМР, — говорить Віктор Орчаківський.

Левову частку часу в саперів займає саме пошук мін. Адже деякі з них встановлювались навесні, коли ще не було рослинності, а потім там виросли чагарники.

— Зрозуміло, що в нас немає формулярів на мінні поля, встановлені бойовиками, — продовжує майор Віктор Орчаківський. — Коли є карти мінних полів, це значно полегшує завдання. А так доводиться проводити ретельну розвідку, з’ясовувати місце встановлення першої міни в першому ряду і тільки після цього розпочинати безпосередньо знешкодження. І таких полів сотні.

За словами офіцера, чимало клопоту саперам завдають нестандартні вибухові пристрої. І хоча вони не так розповсюджені, як це було під час конфліктів в Іраку, Афганістані, де заряди могли закладатися навіть у дитячі ляльки, але вони є.

— Нам доводилося знешкоджувати саморобні міни, виготовлені з ВОГ-17, пострілів від підствольного гранатомета, — розповідає Віктор Орчаківський. — Такі ж пристрої майстрували та застосовували російські військові в Чечні, їх навіть називають «хаттабка». Зазначу, що ці штуки дилетанти не зроблять. Чимало «сюрпризів» чатують на людей у покинутих зараз селах. Коли бойовики відходили, часто ставили у дворах ОЗМ-ки — протипіхотні осколкові загороджувальні міни, які вистрибують і мають кругове ураження. Мінувалося з розрахунком на те, що наші бійці здійснюватимуть зачистку села і підірвуться. В «сірій» зоні є такі села, що не перевірялися саперами. Тож людей, які вирішили повернутися у свої села, може чекати смертельна небезпека.

Зустрічались саперам й інші «подарунки» від бойовиків.

— На залізничних коліях якось мали справу з відволікаючим пристроєм. Це невеличка тротилова шашка, обплутана дротами, з батарейкою. Але насправді це «пустушка». Справжній заряд, значно потужніший, закладений поряд у керованому варіанті і приводиться в дію дистанційно. Розрахунок на те, що біля демонстраційного пристрою зберуться люди і тоді терористи приведуть у дію основний заряд, — говорить сапер.

Про ініціативу міжнародної спільноти щодо допомоги в розмінуванні Донбасу військові сапери поки що не чули. Ця інформація їх потішила. Адже в такому разі день, коли мінна небезпека на Донбасі зникне, настане швидше. І тоді майор Орчаківський та чимало колег військових саперів нарешті отримають довгоочікуваний відпочинок.

Роман ТУРОВЕЦЬ

Протипіхотні фугасні міни натискної дії

Міни даного типу встановлюють у ґрунт і добре маскують. Помітити фугасні міни дуже складно, особливо у високій траві або під снігом.

Осколкові міни спрямованої дії

Найбільш небезпечні міни. Містять понад тисячу осколкових елементів, дальність ураження може сягати 100 метрів.

Вистрибуючі осколкові міни

При тиску на розтяжку викидний заряд виштовхує міну вгору на 0,5–0,8 м із зовнішньої оболонки корпуса, спрацьовують детонатор і заряд вибухової речовини. Міна вибухає в повітрі, осколки вражають людей у радіусі 360 градусів. Вижити після такого вибуху практично неможливо.

Про небезпеку можуть сигналізувати

– натягнуті дроти та кілочки u скелети тварин

– необроблена ділянка землі

– старі фортифікаційні споруди

– предмети військової амуніції

– пошкоджена техніка або її рештки

Вибухівка може бути схована у звичайних побутових речах, навіть у дитячих іграшках

Категорично забороняється

Брати в руки і витягувати із землі

Намагатися розрізати або розібрати, стукати важкими предметами

Переносити, перекочувати

Кидати у вогонь

Збирати і здавати як брухт

 

5423_p_04_img_0004Важливі правила поводження на місцевості, забрудненій вибухонебезпечними предметами

За статистикою, внаслідок різноманітних війн та воєнних конфліктів на території понад 70 країн світу міститься близько 60 мільйонів мін та вибухонебезпечних предметів. Щороку від них гине та травмується приблизно 26 000 людей, 80% з яких — цивільне населення. Найбільш замінованими є території таких держав, як Ангола, Афганістан, Камбоджа, Мозамбік, Хорватія, а сьогодні і Схід України.

Перебуваючи в небезпечному районі, важливо знати демаскуючі ознаки замінованих ділянок та місць. Зверху міни покриваються дерном, травою, землею або снігом. Тому в полі ознаками мінованих ділянок будуть горбики, осідання ґрунту, свіжозорана земля, зритий сніг, розрізаний дерен, висохла трава на зеленому тлі, накидана солома тощо. Іноді ознаками можуть бути залишені саперами в районі мінування шматки шпагату, дроту, ізоляційної стрічки, етикетки від мін, детонаторів і вибухових речовин.

Про наявність вибухонебезпечних предметів у будинках можуть свідчити порушена кладка, свіжа штукатурка, свіжопофарбована підлога. Взагалі ж у будинках задля убезпечення від мін-пасток слід ретельно оглядати всі предмети, не зрушуючи їх з місця (штори, стільці, посуд, годинники тощо).

Перебуваючи на небезпечній території, завжди треба бути пильними та спостережливими — це дозволить завчасно помітити демаскуючі ознаки вибухонебезпечних предметів. Перше, що потрібно зробити при їхньому виявленні, — зупинитися та, якщо поряд знаходяться люди, подати команду: «СТІЙ, МІНА!» Далі потрібно перевірити місцевість біля своїх ніг на наявність дротяних розтяжок чи інших предметів. Їх у жодному разі не можна чіпати, а треба якомога акуратніше переступити. Також не можна використовувати мобільні телефони та інші засоби радіозв’язку поблизу такого предмета.

Виявлені міни або ВНП потрібно позначити на місцевості за допомогою добре видимих альтернативних засобів маркування на відстані не ближче 10 см до них.

Схожi записи: