Руки догори, корупціонери!

 Листопад 10, 2015

5421_p_11_img_0001Керівництво держави розгорнуло широкомасштабний наступ на корупцію

Від степового вітру, що пробирає до кісток, люди в черзі біля пункту паспортного контролю нервово пританцьовували й недоброзичливо поглядали на жінку, яка надовго «прилипла» до віконця. Хвилин за п’ятнадцять вона зайняла місце в маршрутці, яка перетнула український кордон. Поцікавився причиною її затримки. «Розумієте, виявилося, що мій паспорт не дійсний — не встигла вклеїти фото після 45 років, і наш прикордонник поставив питання руба: або він складає адміністративний протокол або… Все зрозумівши, вручила йому сто доларів для вирішення мого питання». Я тоді подумав, що це поодинокий випадок хабара нашим прикордонникам. Але нещодавно по радіо повідомили, що саме на цьому пункті пропуску затримали за такий злочин двох охоронців кордону. Словом корупція ще тримає голову, попри оголошений широкомасштабний наступ на неї.

Чому ж живуча така злочинність, що потрібно ще зробити для подолання цього явища, котре, як іржа, руйнує суспільну мораль, завдає великої шкоди вітчизняній економіці? Так, за даними Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, частка тіньової економіки за цей рік зросла на 5–8 % і вже становить аж 47%. І це при тому, що в державі було ухвалено кілька законодавчих і нормативних актів з питань посилення боротьби з корупцією і хабарництвом. Та, попри наявність достатньої правової бази для протидії цим явищам, в суспільстві не можуть сказати про відчутні зміни. Так, за даними опитування, проведеного свого часу Українським центром економічних і політичних досліджень імені О. Разумкова, лише кожен сотий громадянин вірив у те, що в найближчі роки буде покінчено з цими ганебними явищами.

Але перемога над корупцією може відбутися значно раніше. Вище керівництво держави розгорнуло широким фронтом наступ на неї. Вже є перші обнадійливі результати такої боротьби. Наведу дані Національної ради з проведення реформ, за якими вони мають здійснюватися за 18-ма напрямами. Першочерговими серед них вважаються радикальні зміни в антикорупційній, судовій, правоохоронній сферах. Варто нагадати, що ми маємо реалізувати ці плани до 2020 року. Як бачимо, часу на «розхитування» в нас немає.

Тому Президент України Петро Порошенко вимагає швидких темпів у впровадженні реформ: «Цей шлях ми повинні пробігти». З нагоди річниці коаліційної угоди між урядом і політичними партіями у Верховній Раді України говорили, зокрема, про результати наступу на корупцію. Глава держави Петро Порошенко наголосив, що ця угода виконана лише на 30 відсотків, і він незадоволений таким результатом. Нині частково реалізовано 11 з 17 пунктів цього документа.

Якщо говорити про антикорупційну реформу, то її план виконано на 45 відсотків. Зокрема, ухвалено Закон «Про запобігання корупції», згідно з яким посадовці декларуватимуть свої доходи. Запрацювало Національне антикорупційне бюро. Передбачене створення Національного агентства з питань протидії корупції. До єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, внесено прізвища десяти тисяч посадових осіб. А ще майже 800 високопосадовців звільнені з посад відповідно до Закону «Про люстрацію», понад тисячу — за власним бажанням. Верховна Рада у першому читанні проголосувала за створення Національного агентства з розшуку та управління активами, отриманими злочинним шляхом.

Відбувається реформування судової влади. Нещодавно Кабінет Міністрів України одностайно схвалив Концепцію судової реформи. Концептуальними змінами уряд спробує знищити корупцію в цій гілці влади. Адже в Україні рівень довіри до представників Феміди є найнижчим у Європі. Тому передбачається повне перезавантаження суддівського корпусу, тобто заміна приблизно 9 тисяч його представників. Планується, що кандидатів на вивільнені посади набиратимуть за публічним конкурсом. Так само, як це робили під час формування поліції.

Триває процес реформування органів прокуратури. Відбувається прозорий конкурс на заміщення посад керівників місцевих прокуратур та їхніх заступників. Дані про кандидатів опубліковані на офіційному веб-порталі Генеральної прокуратури. Це дає можливість громадськості з’ясувати, чи причетні вони до корупційних та інших правопорушень. Уже розпочалося створення спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Національний комітет з проведення реформ відзначає успіхи Міністерства оборони України у викоріненні корупції. Так, для вдосконалення матеріально-технічного забезпечення Збройних Сил України запроваджено сім пілотних проектів у галузі закупівель, управління державними підприємствами, речового та продовольчого забезпечення, харчування. За словами Міністра оборони України генерала армії України Степана Полторака, військове відомство першим серед силових структур почало здійснювати закупівлі шляхом проведення електронних торгів. Така реформа стартувала в січні поточного року. А після тестування уряд запровадив її з червня 2015 року. Це нововведення має повністю викоренити корупцію на всіх рівнях функціонування війська і забезпечити високий економічний ефект. Завдяки таким новаціям зниження вартості закупівель у середньому становить 10–12 %. Окрім того, під час проведення майже 70 тендерів на суму понад 373 мільйони гривень було зекономлено понад 64 мільйони. А на тих, що перебувають у стадії проведення, буде заощаджено ще понад 57 мільйонів гривень. Завдяки цим та іншим заходам військовому відомству вдалося зберегти значні кошти на розбудову Збройних Сил України, посилення соціального захисту військовослужбовців.

Міністерство оборони України перше і поки що єдине відомство, що затвердило Антикорупційну програму на 2015–2017 роки. Останнім часом у державну власність з незаконного володіння повернуто 1400 гектарів земель оборони та 21 об’єкт нерухомості. У планах керівництва військового відомства — запровадити повноцінний електронний документообіг. При призначенні претендентів на керівні посади будуть застосовувати «детектор брехні», аби вже на цьому етапі позбавлятися можливих корупціонерів у військовому відомстві.

Та чи всі наші громадяни помітили позитивні зміни? За опитуванням, проведеним TNS, понад 60% українців поки що не відчувають їх. Особливо це стосується такої загальнолюдської сфери, як спілкування громадян з чиновниками. Люди звикли до того, що без хабара важко отримати будь-який дозвільний документ. Тому саме в цій сфері мають відбутися кардинальні зміни. Для того, щоб такої корупції було менше, а бізнес розвився краще, Кабінет Міністрів ухвалив низку рішень. Зокрема, скоротили з 143 до 84 кількість дозвільних документів. Удвічі поменшало різного роду інспекцій і контрольних органів. Зменшили з 56 до 30 кількість ліцензій. А це означатиме, що людям доведеться рідше ходити до чиновників, менше витрачати часу, і головне — не давати хабарі.

За дорученням глави держави, органи влади визначили основні удари по найбільш корумпованих об’єктах, які є темою розмов наших громадян. Це митниці, порти, реалізація брухту тощо. Наступ на корупцію слід вести на всіх напрямах до того часу, поки останні корупціонери не відчують на собі невідворотність покарання.

Усе це означатиме, що посилення державою наступу на корупцію позначиться на стані економіки України. Це визнають як вітчизняні, так й іноземні економісти. Вони прогнозують, що подальша антикорупційна політика і продовження реформ дозволять економіці України вийти з кризи у найближчі роки.

Володимир ЧІКАЛІН

Схожi записи: